REKLAMA

Téma, ako si vyrobiť rúško doma, patrí momentálne medzi tie top a aj my sme vám k tomu pripravili dve zaujímavé inšpirácie. Koronavírus sa na Slovensku šíri a ochranné prostriedky sú nedostatkovým tovarom. V tieto dni sa však bez ochranného rúška už oficiálne nedostanete ani do prostriedkov hromadnej prepravy. A je to tak správne. Všetci by sme mali byť zodpovední. Len tak porazíme neviditeľného nepriateľa menom SARS-CoV-2. Nosiť rúško nie je hanba!

Vyrobili ste si vlastné rúško? Domáce látkové rúška zabraňujú predovšetkým tomu, aby sa vírusy zo slizníc človeka nedostávali do prostredia a na povrchy. Tento ochranný prostriedok teda chráni predovšetkým okolie. Pokiaľ ste si rúško z bavlny ušili svojpomocne doma, mali by ste taktiež vedieť, ako sa oň starať.

Ako sa starať o rúško?

Výhodou látkového rúška je to, že ho môžete používať opakovane. Po každom použití ho však treba vyvariť, prípadne aspoň prežehliť. Pokiaľ ste si urobili alebo kúpili rúško zo 100 % bielej bavlny, bude ideálne na vyvarenie. Vírusy vo všeobecnosti neobľubujú vysoké teploty a ničia ich. A rovnako dochádza k ich eliminácii pri dezinfekcii.

Pozri tiež: Dezinfekcia octom: Vyrob si skvelý univerzálny čistič

Dezinfekcia a vyváranie bavlnených rúšok je teda naozaj zásadné. Pamätajte, že nielen jednorazové, ale aj bavlnené rúško vydrží v dobrom stave len zo dve až štyri hodiny nosenia. Preto treba mať pre istotu so sebou, keď idete preč z domu, rúšok viac. A tak, ako treba uložiť použité rúška do vrecúška, majte v igelitových vrecúškach uskladnené aj svoje záložné rúška na výmenu. 

REKLAMA

Klasické vyváranie spočíva v tom, že sa látka reálne varí. Postačí vám na to hrniec s vodou, do ktorého rúška vložíte, necháte prejsť varom 5 až 10 minút. Potom ich necháte v hrnci do vychladnutia, vyžmýkate a necháte schnúť voľne alebo v sušičke. Sušenie v sušičke je pre celkový proces dezinfekcie taktiež prospešný. Ak chcete prať rúška v práčke, perte ich samostatne, a to pri teplote 90 stupňov Celzia. Vyschnuté čisté rúška nezabudnite prežehliť na najvyššej teplote.

Núdzové riešenie

Samozrejme, že vyššie spomínané vyváranie rúšok je najideálnejšou cestou, ako ich efektívne dezinfikovať. Pokiaľ však nemáte veľa rúšok na striedačku, rýchlejšou verziou je tá, keď rúška dáte do utesneného umývadla a zaleje vrelou vodou z rýchlovarnej kanvice. Základ je, aby boli ponorené vo vode. 

Následne rúška klasicky v rukách preperte, nechajte vyschnúť a prežehlite žehličkou nastavenou na najvyššiu teplotu. Rúška tiež môžete dezinfikovať tak, že ich umiestnené v igelitovom vrecúšku rovnomerne postriekate alkoholom (aspoň 60-percentným), vrecúško zavriete a necháte aspoň na chvíľu účinkovať. 

Nezabúdajte, že pred nasadením ochranného rúška, si treba umyť ruky alebo dezinfikovať gélom, aby neboli kontaminované.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.