Život je dynamický, nech už sa nám to páči alebo nie. V súvislosti s predošlými i prichádzajúcimi krízami, realita valcuje a prevalcovala nejedného človeka. Mnohí prišli o istoty. A vo vzduchu zase visia pálčivé otázniky. Ako čeliť ťažkým životným situáciám? Ako sa pozbierať a znova vykročiť? Ako nabrať psychickú silu na prekonávanie toho, čo ešte máme pred sebou? 

REKLAMA

Tu je niekoľko tipov, ktoré sa týkajú vzťahov, ale predovšetkým vzťahu k sebe samému. Pokiaľ sa nimi budete riadiť, dôjde k vnútornému posilneniu a revitalizácii. A to sa hodí vždy, nielen v čase krízy. Pretože naozaj nikto nemá nepretržite šťastný a bezproblémový život.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Čo sa dá, to zjednodušte         

Zregenerovať vnútorné sily pomôže zaiste to, keď sa dáte na cestu zjednodušenia a minimalizácie. O čo konkrétne ide? Vyhýbajte sa multitaskingu, ktorý berie pozornosť a vysiľuje. Činnosti si plánujte krok po kroku. Nechcite urobiť všetko naraz.

Predstavte si, že multitasking vás dokáže obrať až o 40 % produktivity, a to nehovoriac o tom, že miera pochybenia sa taktiež zásadne zvyšuje. Jednoducho, nestojí to za to!

Minimalizmus ako cesta k jednoduchšiemu a bezstarostnejšiemu životu je však aj o redukovaní zbytočností v akejkoľvek podobe. Minimalizujte i nadbytočné informácie. Selektujte, čo je naozaj dôležité, od toho, čo je navyše a iba vás zahlcuje a preťažuje. Týka sa to napríklad množstva toxických správ smerujúcich z médií aj zo sociálnych sietí.

Zbavte sa toxického nákladu

V záťažových situáciách je pre nadobudnutie psychickej sily priam nevyhnutné, aby ste boli najmä s tými ľuďmi, ktorí vás nabíjajú pozitívnou energiou, ťahajú hore, inšpirujú… Veď napokon, ako nabrať psychickú silu, keď nie práve vďaka optimizmu, pozitívnemu príkladu a motivácii, ktorou môžu byť aj druhí ľudia?

Konečne sa osloboďte od „priateľov“ a známych, ktorí majú manipulatívne sklony a len vás využívajú. Nastavte si vnútorné hranice a dajte o nich vedieť. Aby bolo jasné i utáranej susedke či negativistickému kolegovi, že máte záujem len o prínosnejší štýl komunikácie.

Pozri tiež: Ktorí ľudia berú energiu? Týmto sa treba vyhnúť!

vnútorná energia ženy
REKLAMA

Buďte tu a teraz

Koncentrácia je vo všeobecnosti kľúčom k riešeniu problémov. Potrebujete sa sústrediť, preto ste sa zbavili už vyššie spomínanej interpersonálnej záťaže, dekoncentrujúcich informácií a rovnako sa treba vnútorne prenastaviť na aktuálny moment. Bez záťaže pochybení z minulosti (z ktorých ste sa poučili a odpustili si) a obáv z budúcnosti (ktoré sú často zbytočne prehnané) sa hneď kráča jednoduchšie.

Nemyslite na to, čo bolo a ani na to, čo by mohlo byť. Riešte krok po kroku to, čo treba teraz aktuálne riešiť. Len tak si obnovíte a udržíte psychickú silu, ktorou inak možno plytváte na umáranie sa nad minulosťou či budúcnosťou.

Nech už sa nachádzate v akomkoľvek nelichotivom štádiu vášho života, zoberte to ako realitu, ktorú treba pragmaticky riešiť. Silné emócie bývajú v týchto prípadoch len na obtiaž.

Nebuďte na seba prísni, ale ani mäkkí

Keď vhupnete do problémov a ťaživých životných situácií, stáva sa, že na seba vyvíjate enormný tlak. Samozrejme, je to preto, lebo sa chcete čo najrýchlejšie dostať z tohto nepríjemného bodu.

Nikto však nezaručí, ako dlho bude núdzový stav, resp. kríza trvať. Preto, obrazne povedané, zvoľte namiesto šprintu na krátku trať radšej maratón so stabilným tempom. To je najlepší prístup k tomu, ako nabrať psychickú silu, ale predovšetkým k tomu, ako s ňou šetriť a rozložiť na dlhšie časové obdobie.

Zaujme ťa: 5 tipov, ako posilniť psychiku: Skvelé fitness pre nabranie vnútornej sily 

mentálna sila
Buďte sami k sebe súcitní a neprekračujte hranice svojich možností a schopností, aby ste sa dobrovoľne neoberali o vnútornú silu a nedopracovali sa, nedajbože, k vyhoreniu.

Nezabudnite sa venovať aj sami sebe, nielen problémom, ktoré potrebujete zdolať. Užívajte si maličkosti všedných dní. Na druhej strane si ale nedovoľte unikať do príliš rozptyľujúcich aktivít a zábav, ktoré vás môžu na vašej ceste za lepšími obzormi zásadnejšie zabrzdiť.

V tomto druhom spomínanom extréme by ste totiž nemali dobrý pocit nielen z situácie, v ktorej ste sa ocitli, ale ani sami zo seba. V kríze pritom treba posilňovať sebavedomie ešte viac a nemohúca nečinnosť z neho vie ešte viac ukrojiť. Udržujte teda tempo maratónca na dlhé trate, vyplatí sa to.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.