REKLAMA

Ako odstrániť chlpy z oblečenia? To je otázka, na ktorú hľadajú odpoveď najmä majitelia psov či mačiek. Nedali by si zaiste svojich domácich miláčikov ani za nič, no veríme tomu, že aj im aspoň raz za čas vytečú nervy z toho, keď po byte napriek upratovaniu kade-tade poletujú chlpy, objavujú ich na rôznych miestach a tiež vo veľkom množstve. Hlavne teraz na jeseň je to horúca téma.

Ozdoba na obľúbenom roláku, hniezdo z chlpov na sedačke či chuchvalce na koberci – povedzme si pravdu, je to des. A aj keď sa hovorí o terapiách mačkou alebo psom a je faktom, že do života prinášajú harmóniu, asi nám ako majitelia zvieratiek potvrdíte, že večný boj z chlpmi mnoho stresu aj vytvára. A to najmä ráno, keď sa ponáhľate a vo dverách zistíte, že z chlpov, ktoré vám uviazli vo svetri, by ste mohli uštrikovať nový sveter. Nezúfajte, nasledujúce tipy vám uľahčia život.

Základná výbava – valček

Absolútnou samozrejmosťou, pokiaľ už doma psa alebo mačku máte, je to, že vlastníte aj klasický lepiaci valček alias odchlpovač. A nie jeden! Je to univerzálna pomôcka a zároveň aj odpoveď na to, ako odstrániť chlpy z oblečenia a aj iných povrchov naozaj expresne. 

Samozrejme, v prvom rade sú tieto valčeky určené na oblečenie, no v zúfalstve, ak už napríklad nezaberá ani kvalitný vysávač na zvieracie chlpy, môžete ho pokojne použiť aj na koberec či sedačku.

Neprehliadni: Nekonečný lepiaci valček bez lepiacich papierikov – vysoko efektívny

ako odstrániť chlpy z oblečenia mačacie valček

Ďalšie super tipy, ktoré si predstavíme, nie sú až tak štandardne známe, no oplatia sa v prípade, ak momentálne nemáte po ruke lepiaci valček alebo ide o špecifický materiál, na ktorý sa valček jednoducho nechytá. Prípadne ide o situáciu, keď sa potrebujete zbaviť chlpov na veľkej ploche a nechcete prísť o ruky.

Ako odstrániť chlpy z oblečenia, keď nie je k dispozícii lepiaci valček?

SOS tip na odstránenie neželanej výzdoby z textilných povrchov, ak sa vám napríklad minul odchlpovač v podobe lepiaceho valčeka, je ten, že využijete lepivú silu kancelárskej pásky. Ideálne je to aj v prípade, pokiaľ ste na sebe objavili mačacie či psie chlpy až v práci a máte lepiacu pásku v pracovnej výbave.

Jednoducho len obmotajte dostatočný kus pásky okolo dlane a chrbta ruky lepivou stranou von. Chlpy ľahko poodstraňujete jemným pritláčaním na materiál.

Ďalšie super rady: Lepiaca páska ako všestranný pomocník: Tipy na jej netradičné využitie

...
REKLAMA

Gumené rukavice na väčšie zachlpené plochy

Rukavice z gumy, ktoré sa bežne využívajú pri upratovaní v domácnosti, predovšetkým vtedy, keď robíte s agresívnymi čistiacimi prostriedkami alebo nechcete, aby sa vám rozmočili ruky pri dlhom kontakte s tekutinou, viete aplikovať aj v boji proti zvieracím chlpom.

Zo sedačky, kresiel aj koberca dostanete chlpy tak, že ich prejdete jemne navlhčenými gumenými rukavicami. Pokiaľ potrebujete obsiahnuť naozaj veľkú plochu, neváhajte ich po čase z rúk zvliecť, preprať a znovu pokračovať.

Zaujme ťa: Ako vyčistiť koberec od fľakov a zbaviť ho zápachu?

zvieracie chlpy

Ako odstrániť chlpy z koberca?

Jednou z možností, ako ešte odstrániť chlpy z koberca, je využitie pemzy na nohy. Je primárne určená na odstraňovanie zrohovatenej pokožky, ale jej drsný povrch si poradí aj z chlpmi v koberci. Použite ju najmä na tie, ktoré sú v koberci „zašlapané“ a už sa ťažko odstránia niečím iným.

Lak na vlasy – nečakané riešenie, ako odstrániť chlpy z oblečenia

Pokiaľ ste žena, pravdepodobne ho doma máte. Lak na vlasy zatočí aj s odolnými chlpmi na textile. K tomu treba dodať, že pokojne môže byť aj po dobe spotreby. Použite ho nasledovne. Lak na vlasy nastriekajte na (ideálne) už vyradený uterák a okamžite ním prejdite po zachlpenom textile. Okrem toho, že sa zbavíte chlpov, textil získa antistatický efekt.

Preventívna rada proti chlpom na oblečení a nábytku

Najzákladnejším preventívnym tipom proti tomu, aby ste ani nemuseli riešiť, ako odstrániť chlpy z oblečenia či gauča, alebo aspoň aby ste minimalizovali ich množstvo v byte, je pravidelné vyčesávanie zvieratka.

Pred zimou a tiež na jar sa takzvaná podstata, teda jemná a kratšia časť srsti, ktorá pôsobí ako izolácia, prirodzene vymieňa. Psi sa vtedy zvyknú viac škrabať, mačky zas vylizovať. 

Môže sa hodiť: Najlepší pes pre alergikov? Tieto 3 plemená sú TOP

psie chlpy ako sa ich zbaviť

Mačky to majú pri výmene srsti problematické. Nahromadenie vylízanej srsti spôsobuje ťažkosti s bezoármi. Vašou úlohou je, aby ste zvieratku a vlastne aj sebe pomohli a v tomto inkriminovanom čase zintenzívnili vyčesávanie mačky či psa. V priebehu týždňa sa odporúča robiť to pokojne aj trikrát. Srsť musí byť počas vyčesávania suchá.

Pamätajte na to, že čím väčšie množstvo vypĺznutej srsti sa vám podarí odstrániť pri vyčesávaní, tým menej jej skončí na oblečení a nábytku. Vyberte si k tejto činnosti vhodný nástroj – hrebeň, kefu, rukavicu s dĺžkou zubov podľa typu srsti a podľa konkrétneho plemena.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.