REKLAMA

Súčasťou každodenného života sú rôzne zvyky, ktoré v konečnom dôsledku utvárajú naše stereotypy. No zatiaľ, čo niektoré majú na nás pozitívny dopad, iné sú ich opakom. Teda škodia zdraviu, psychike alebo nás nejakým spôsobom obmedzujú, obťažujú druhých a podobne. Hovoríme o zlozvykoch. Ako sa zbaviť zlozvyku, pod ktorým môžeme rozumieť napríklad fajčenie, obhrýzanie nechtov či pera alebo aj neustále chrúmanie nezdravých pochúťok, prípadne nadmerné nakupovanie? Postupujte podľa návodu v článku a zožnete úspech. Samozrejme, bude si to vyžadovať značné úsilie, porozumenie problému a tiež stratégiu.

Ako sa zbaviť zlozvykov? Základom je pochopenie ich podstaty

Medzi najčastejšie zlozvyky, ktoré sa ľudia snažia eliminovať, resp. si dávajú záväzky k tomu, aby sa ich zbavili a vztyčným je pre mnohých najmä začiatok nového roka, patria predovšetkým: fajčenie, obhrýzanie nechtov, konzumácia nezdravej stravy, nadmerné míňanie peňazí a zadlžovanie sa, nevhodný spôsob komunikácie, prokrastinácia a neúnosné strácanie času aktivitami, ako je sledovanie sociálnych sietí, hranie hier a podobne.  

Hlavnou príčinou vzniku zlozvykov je, že cez ne dokáže človek uvoľniť stres z vypätej situácie. Vykonanie danej činnosti, ktorú označujeme za zlozvyk, vo väčšine prípadov prináša úľavu a tiež zbavenie sa nepríjemných pocitov. Teda aspoň v danom momente, keď sa zlozvyk realizuje, pretože neskôr môžu nastúpiť výčitky. 

Zaujme ťa: Ako sa reštartovať? Tieto 3 veci sú kľúčové

Tento proces je spätý s uvoľňovaním dopamínu, ktorý ma na svedomí aj pocit odmeny po vykonaní danej činnosti. No a práve pocity odmeny spôsobujú, že sa zlozvyk fixuje a my máme čo robiť, aby sme sa ho zbavili. 

Ako si ušiť stratégiu na mieru? Zodpovedanie na otázku, ako sa zbaviť zlozvyku, si v prvom rade vyžaduje hlbšie pochopenie a racionálne uchopenie toho, prečo robíme to, čo robíme. Akú z toho máme konkrétnu slasť, výhodu? Zabehané koľaje zlozvykov je ideálne podrobiť hlbšej analýze. Je viac ako pravdepodobné, že sa k dobrému pocitu odmeny a slasti vieme dostať zdravším spôsobom bez zlozvykov a že odpoveď na túto otázku nosíme v sebe.

Bez motivácie to nepôjde

Kľúčovou „zbraňou“ v boji proti zlozvykom je silná motivácia. Práve preto treba mať stále na pamäti, prečo sa chceme neresti zbaviť, nech už je dôvod zdravie alebo hanba. 

REKLAMA

Najlepšie je napísať si tieto dôvody na papier aj s pozitívnymi benefitmi, ktoré budú nasledovať, keď daný zlozvyk odstránime.

Motivačný efekt posilníme ešte tým, keď o svojom aktuálnom „boji“ so zlozvykom povieme i blízkym, ktorí nás radi podporia. Navyše sa vnútorný záväzok dostáva týmto spôsobom von a získava ešte väčšiu váhu.

ako sa zbaviť zlozvykov

Analyzujte spúšťače zlozvyku

Ako sa zbaviť zlozvyku naozaj natrvalo? Jedným z prvých krokov je zistiť, na základe akého podnetu dochádza k jeho spúšťaniu. Ako sme spomínali, najčastejšie ide o nejakú stresovú a úzkosť vyvolávajúcu situáciu, no môže to byť napríklad aj zvuk, konkrétne miesto či činnosť. Identifikovaním spúšťačov ich môžeme celkom účinne v rámci možností redukovať.

Ako sa zbaviť zlozvyku po odhalení  jeho spúšťačov?

Teoreticky je to veľmi jednoduché. Stačí si vytvoriť nový návyk ku každému spúšťaču. Teda napríklad keď pocítite stres a už chcete siahnuť po cigarete, nahraďte túto aktivitu napríklad rezkou rozcvičkou. 

Alebo keď už viete, že večerná nuda u vás spúšťa nekontrolované brázdenie sociálnych sietí, pustite si radšej relaxačnú hudbu alebo audioknihu. 

Beriete si k pozeraniu televízie automaticky nezdravé pochutiny? Majte už predom nachystané zdravé alternatívy pochúťok, ktoré vás neoslabia, ale posilnia.

ako sa zbaviť zlozvyku fajčenia

Čím častejšie robíme tieto výmeny s novým návykom, tým rýchlejšie sa zafixuje a nahradí zlozvyk. Netreba zabúdať na to, že trpezlivosť ruže prináša a tieto činnosti je nutné opakovať x-krát, kým sa v rutine zastabilizujú a stanú sa takpovediac automatickými. 

Náhrada alebo okamžitá STOPKA?

Niektorí ľudia majú v sebe neuveriteľnú silu a sú schopní so zlozvykom prestať zo dňa na deň. Netrápte sa však, pokiaľ k nim nepatríte a nenechajte sa odradiť, keď vo vašom boji so zlozvykom z času na čas zlyháte.

Učte sa však zo svojich pochybení, aby sa neopakovali. Každý človek je jedinečný, preto u niekoho bude fungovať postupné nahradzovanie zlozvyku dobrými návykmi na základe spúšťačov a pre iného nebude problémom okamžité zbavenie sa zlozvyku.  

Neprehliadni: 3 tipy, ako sa správne vyjadrovať: Rozhodujú detaily

zbavenie sa zlozvykov

Pozor však, aby sa nenahradil novým zlým návykom! Preto, nech už je to tak alebo tak, buďte všímaví k tomu, čo vo vás „prebieha“. A vyhnite sa takzvanému automatizovanému správaniu, keď neviete, prečo robíte to, čo robíte a či je to pre vás prospešné.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.