Mať hygienicky čisté všetko, čo sa dotýka pleti tváre, berieme ako samozrejmosť. O tom, ako vyčistiť štetce či hubku na make-up, sa toho už popísalo celkom dosť. A áno, danej problematike sa budeme venovať aj v nasledujúcom článku, pretože ide o nevyhnutný základ. No pozor, ako vyčistiť kozmetiku samotnú, to je otázka, ktorá nebýva tak často riešená, preto sa jej pozrieme bližšie na zúbok.
Aj ona totiž môže a často aj býva rovnako znečistená mazom, odumretými čiastočkami kože či prachom, čo je živná pôda pre škodlivé baktérie. Ako vyčistiť kozmetiku? Tu je prehľadný návod na jednotlivé typy produktov.
REKLAMA

Očné tiene, lícenky a iné púdrové produkty

Púdrové produkty tým, že sú takpovediac „suché“, odolávajú množeniu baktérií oveľa lepšie ako tie tekuté.

Ruku na srdce. Je pravda, že používate očné tiene či lícenky i dlhšiu dobu, akou je zvyčajne odporúčaných 12 mesiacov? Predpokladáme, že áno. Nakoľko napríklad veľkú paletku dvadsiatich očných tieňov dokáže „zdolať“ len make-up nadšenkyňa alebo profesionál, ktorý sa líčením živí. No a práve z tohto dôvodu je nevyhnutné z času na čas vyčistiť nielen vonkajšie obaly týchto púdrových produktov, ale aj samotnú náplň.

Ako to urobiť? Tu je postup na dezinfekciu.

  1. Jemne striekajúci rozprašovač (napríklad z použitej kozmetiky) naplňte 70 – 80 % liehom.
  2. Liehom zľahka prestriekajte povrch púdrových produktov. Pokiaľ narazíte na problém v podobe zatvrdnutého znečisteného povrchu púdrového produktu, odstráňte túto vrstvu ostrejším predmetom a až následne prestriekajte.
  3. Tiene, lícenky či lisované púdre na tvár nechajte po tejto procedúre voľne vyschnúť. Nebojte sa, nebude to trvať dlho. Alkohol sa vyparuje veľmi rýchlo.
  4. Hurá! Vaša dekoratívka je vydezinfikovaná a vy ju môžete opäť bez obáv používať.

Rúže, krémové lícenky, riasenky

Treba si zapamätať, že „vlhké“ produkty sú na množenie baktérií oveľa náchylnejšie a určite sa neodporúča používať ich dlhšie, ako je vyznačené na etikete. Je pri nich tiež vyššia pravdepodobnosť, že sa napríklad v horúcich dňoch pokazia.

Niektoré z týchto produktov však možno dezinfikovať a zabrániť tak, rýchlej skaze.

Pozri aj: Hnevá ťa mastná pleť s rozšírenými pórmi? Tieto recepty zaiste oceníš

dezinfekcia štetcov
Nepatrí však medzi ne napríklad riasenka, ktorú treba spotrebovať do zhruba troch mesiacov, následne vyhodiť a kúpiť novú. Podobne je to aj s tekutými rúžmi či leskmi. Ak si do nich nechcete expresne rozšíriť baktérie, nenanášajte ich priamo na pery aplikátorom v nich, ale produkt naberajte na čistý štetec.

Klasické rúže vo vysúvacích baleniach možno dezinfikovať prestriekaním liehom, podobne ako sme spomínali pri púdrových produktoch. Pri staršom rúži sa oplatí taktiež zrezať jeho koniec. Rýchlym, aj keď nie 100 % riešením, je aj pretretie špičky rúžu vlhčenou, utierkou.

Liehom v rozstrekovači môžete bezpečne dezinfikovať aj krémové tvárenky či očné tienie. Nezabudnite, že pri nanášaní produktov prstami, nech by už išlo o krémové alebo púdrové, musíte mať ruky vždy čisté, aby ste ich nekontaminovali.

Ceruzky na oči i pery

Pokiaľ si nechcete koledovať o zápal očných spojiviek či inú pliagu, pozornosť si okrem tieňov na oči zaslúžia aj ceruzky. Vykresľujete si nimi linky v tesnej blízkosti očí. Je to teda mimoriadne citlivá zóna. Pozor na to!

Ako vyčistiť kozmetiku v tejto podobe? Najľahšou cestou, ako si ceruzky na oči a pery zachovať čisté, je pravidelne ich strúhať.

Nezabudnite však dezinfikovať vatovou tyčinkou namočenou v liehu aj samotné strúhadlo. Pokiaľ je ceruzka zastrúhaná, dezinfikovať ju možno aj ponorením jej hrotu do liehu.

Tip od nás: Spoznaj TOP výber prírodnej dekoratívnej kozmetiky aj pre tú najcitlivejšiu pleť

čistá kozmetická tužka na pery maľovanie sa
REKLAMA

Ako vyčistiť štetce na make-up a hubku na make-up?

Ako vyčistiť kozmetiku dekoratívneho charakteru už viete, určite ale nie je na škodu zopakovať si aj postup čistenia kozmetických štetcov a hubiek. Špeciálne prepranie si zaslúžia aj dvakrát do týždňa. Samozrejme, podľa toho, ako často ich využívate.

Nečakajte však na to, kým bude na štetcoch a hubkách už na prvý pohľad znateľné, že sú vyslovene špinavé. Je vhodné, aby ste ich prestriekali dezinfekciou určenou na štetce po každom použití.

Ako však na hĺbkovejšie čistenie? Pozrite sa na to.

  1. Hubku či štetce najskôr dôkladne opláchnite vo vlažnej vode.
  2. Potom do hubky či štetiniek štetca votrite trošku detského šampónu. Ideálnejšie by bolo použitie penivého prostriedku a silikónovej podložky určeného presne na čistenie týchto kozmetických pomocníkov.
  3. S pomocou peny dostaňte preč všetky nečistoty a následne má veľký význam aj dôkladné vymytie štetca či hubky, aby v nich nezostali ani zvyšky použitého čističa.
  4. V predposlednom kroku treba z hubky a šetrne aj zo štetcov dostať prebytočnú tekutinu. Na tento účel môžete použiť bavlnenú handričku, ktorou zo štetín jemne povytláčate vodu. Potom ich už len nechajte voľne vyschnúť. U štetcov je dôležité, aby boli vo vodorovnej polohe. Takto sa nenaruší lepidlo, ktoré ich drží pokope.

Kedy už kozmetiku nedezinfikovať, ale rovno ju vyhodiť?

Konzervanty v kozmetických produktoch zabezpečujú to, že v záručnej dobe by výrobok nemal byť zdraviu škodlivý.

To, ako dlho produkt vydrží, záleží aj od balenia. Pumpičkové produkty sú v zásade hygienickejšie ako tie, do ktorých načierate prstami či štetcom. Kratšiu dobu spotreby má v nadväznosti na menej použitých a k pokožke neagresívnych konzervantov aj prírodná kozmetika. Niekedy sa kozmetika dokáže „pokaziť“ aj skôr, ako uplynie doba jej spotreby. Napríklad aj vtedy, ak kozmetiku skladujete na nevhodných miestach.
návod ako vyčistiť kozmetiku a štetce na maľovanie
Nevhodnými miestami na skladovanie kozmetiky sú jednoznačne slnečné podobločnice či miesta blízko vykurovania, vlhké priestory a podobne.

Výrazným signálom na vyhodenie kozmetiky je zmena jej konzistencie, farby či vône. Takáto kozmetika by mala letieť priamo do koša, a to bez výnimky.

...

Na čo sa pri čistení kozmetiky a štetcov zabúda?

Ako vyčistiť kozmetiku a štetce, už viete. Rovnako poznáte i situácie, kedy sa už treba kozmetiky zbaviť. Pomerne často sa však zabúda na vyčistenie takej kľúčovej veci, akou je samotná kozmetická taštička.

Zaujme ťa tiež: Čo je to CC krém, ale aj BB, DD či EE kozmetika?

Po istom čase používania je potrebné vyčistiť aj ju, pričom to nie je nič komplikované. Taštičku, ktorá nesmie do práčky, vytriete handričkou, na ktorú aplikujete čistiaci a ešte lepšie aj dezinfekčný prostriedok. Látkové kozmetické taštičky sa dajú zvyčajne oprať v práčke.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.