Citróny sú nepochybne skvelým ovocím, a to predovšetkým šťava z nich plná vitamínu C. Tú možno využiť na viac spôsobov, ako je len ochutenie nápojov. O tom však bude predovšetkým druhý tip, ktorý spomíname ďalej v článku. Vložiť citrón do mikrovlnky naozaj nie je nepodareným vtipom.

REKLAMA

Poďte sa pozrieť na veľmi užitočné tipy do kuchyne. Odosobnite sa od démonizácie mikrovlnky ako zlého spotrebiča, ktorý vyžaruje škodlivé žiarenie. Nie je to pravda! Mikrovlnka je užitočný a neškodný pomocník, pokiaľ ju používate podľa pravidiel.

Skvelé výsledky pri využití nasledujúcich rád, v ktorých sú v hlavnej úlohe mikrovlnka a citrón, si môžete vyskúšať veľmi jednoducho a rýchlo sami. Možno aj v tomto momente. Uvidíte, budete nadšení, ako dokáže mať pomerne jednoduchý úkon taký super efekt.

Prečo dať celý citrón do mikrovlnky?

Je prekvapujúce, že ani vysušenejšie citróny nemusíte vyhadzovať do koša. Že z nich už nič nedostanete? Omyl! Aj z nie práve najčerstvejšieho kúska si môžete vytlačiť dostatok šťavy do čaju či limonády. Postup je extrémne jednoduchý.

Citrón vcelku jednoducho umiestnite do mikrovlnnej rúry a nechajte ho ohriať na 15 – 20 sekúnd. Teplo spôsobí, že z takto predpripraveného citrusu získate naozaj maximum šťavy.

Neprehliadni: Citrónová voda na chudnutie? Neuveríš, aké účinky má s kurkumou či s uhorkou

odšťavenie citrónu s pomocou mikrovlnky
Tento postup môžete, samozrejme, aplikovať aj na iné druhy citrusov, a to napríklad na pomaranče, ktoré budete chcieť odšťaviť na 100 %. Odšťavovanie tak pôjde oveľa jednoduchšie a bude efektívnejšie. Vychutnáte si tak citrusy do poslednej kvapky. Koniec zbytočnému plytvaniu! Určite skúste túto super vychytávku, ktorú poznajú a realizujú dokonca aj mnohí známi kuchári.

Rada k správnemu skladovaniu

A pridávame ešte jeden tip k skladovaniu citrusov. Aby ste zachovali ich kvalitu, mali by ste sa vyhnúť ich umiestneniu v chladničke. Ideálne je skladovanie v izbovej teplote, pričom na už prepolené citróny možno využiť veľmi praktické sklenené dózy zabezpečujúce zachovanie ich jedinečnej arómy a tiež šťavnatosti. Okrem toho sa štýlovo vynímajú na kuchynskom stole alebo linke.

REKLAMA

Ako vyčistiť mikrovlnku citrónom?

Citrón do mikrovlnky umiestnite aj v prípade, keď si neviete dať rady s odstránením nečistôt z tohto spotrebiča. Mnoho našich tipov do kuchyne ukazuje, že s citrónom môžete oveľa viac, ako len využiť jeho šťavu. Viete totiž s jeho pomocou rýchlo vyčistiť mnohé povrchy, a to aj samotnú mikrovlnnú rúru.

Ako na to? Stačí citrón nakrájať na kolieska a tie vložiť do misky s vodou. Misku nechajte v mikrovlnke ohriať na cca tri minúty a nechajte ju tam postáť ešte aj po ohlásení zohriatia, teda mikrovlnku hneď neotvárajte.

Tiež ťa zaujme: Citrónová káva?! Neuveriteľné, čo dokáže!

prečo dať citrón do mikrovlnky
Po niekoľkých minútach pôsobenia (pokojne aj 5 10) misku vyberte a rúru dočistite látkovými alebo papierovými utierkami. Nánosy z povrchov pôjdu rýchlo dole. Čistenie mikrovlnky citrónom pôjde hravo. Ale prečo je to tak a aké iné benefity citrón v mikrovlnke ešte ponúka?
Ideálny je citrón do mikrovlnky, resp. na jej čistenie aj preto, lebo má i antibakteriálne účinky. V mikrovlnke tak zlikviduje okrem špiny aj neželaných bakteriálnych návštevníkov a dokonca aj prípadný pach. Je to naozaj efektné čistenie mikrovlnnej rúry bez zbytočnej chémie. Ideálna voľba aj pre ľudí, ktorí chcú šetriť prírodu.

Ďalšie možnosti využitia citróna v domácnosti

Na záver by sa patrilo spomenúť, že to nie sú všetky skvelé schopnosti citróna, ktoré vám môže ponúknuť. Okrem čistenia mikrovlnky citrónom a v podstate aj jej dezinfekcie pomocou neho ho pokojne použite aj na tieto účely.

  • Prekrojeným citrónom si môžete prejsť prsty zafarbené od potravín, ako sú rôzne kompóty, cvikla či červená kapusta. Farbivo rýchlo popustí, len si nezabudnite ruky dobre opláchnuť.
  • Vôňa citróna odpudzuje hmyz, preto neváhajte pokvapkať citrónovou šťavou parapet a rozotrieť naň arómu, ktorá zároveň prevonia miestnosť.
  • Aromatické citrónové šupy umiestnite v nádobke do skrine, pokiaľ vás trápia mole a zároveň aj v prípade, keď potrebujete priestor vnútri skrine osviežiť.
  • Z nevábne voňajúcich topánok môžete pach eliminovať tak, že do nich na čas nasypete citrusovú kôru. Najlepšie, keď ju necháte pôsobiť cez noc.
  • A v podstate to, čo sa týka vyššie spomínaného postupu čistenia mikrovlnky citrónom, môžete aplikovať aj na zanesenú rúru.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.