REKLAMA

Naši predkovia verili, že šťastie si možno prilákať, no nesprávnymi činnosťami či aktivitami v nevhodný čas si tiež na seba človek dokáže privolať nešťastie. Nechcete, aby sa vám smola lepila na päty? Máte pocit, že v poslednej dobe ste sa dostali do víru mnohých nepriaznivých okolností, nič vám nejde od ruky a osud vám hádže len samé polená pod nohy? A čo keď je to znamenie, aby ste si prečítali o tom, čo prináša šťastie do života. Veríme, že niektoré z týchto starých povier vás aj rozosmejú. No iné majú naozaj čo do seba.

Naši predkovia verili viac mágii, rituálom pre blahobyt a šťastie, dodržiavali rôzne sviatočné zvyky, ktoré v sebe zahŕňali povery, napríklad počas veľkonočných sviatkov, na Vianoce a podobne. A prečo to nevyskúšať aj v dnešnej dobe, čo poviete? Prinášame vám niekoľko naozaj starodávnych tipov, ako si privolať šťastie a vyhnúť sa smole. Či už si ich prečítate a zamyslíte sa nad nimi z recesie, alebo si ich zoberiete viac ku srdcu – to už je na vás. V každom prípade vám prajeme aj v náročnejších časoch veľa šťastia a optimistické zmýšľanie.

Čo prináša šťastie – expresné riešenia

Keďže je doba rýchla, najskôr sa s vami podelíme o naozaj nenáročné tipy, ako si zvýšiť podľa našich predkov v živote šťastie v podstate z minúty na minútu. Na tento účel slúžia rôzne amulety a talizmany. O tom, z akých predmetov či kameňov pre šťastie si vyberať, sme už napísali naozaj podrobné články z overených zdrojov. Určite neprehliadnite tento: Ktoré talizmany pre šťastie sa používajú od dávnych čias a budú fungovať aj tebe?

Je vhodné podotknúť, že zatiaľ čo vhodne zvolený talizman privoláva šťastie človeku, ktorý ho nosí pri sebe, tak amulety nosené vo vrecku či na krku majú nie zriedka aj obrannú funkciu, napríklad chránia pred urieknutím, resp. zočinou. A to tiež nie je na škodu. Veď negatívna energia okolo nás by sa nezriedka dala aj krájať.

Pokiaľ sa vyberiete touto pomerne rýchlou cestou, ako maximalizovať šťastie vo svojom živote, prečítajte si zaiste aj tento podrobný text, vďaka ktorému objavíte aj krásne polodrahokamy prinášajúce do života rôzne benefityNájdi si svoj amulet: Ktoré kamene priťahujú šťastie a peniaze?

Čo podľa povier prináša šťastie? 

Výber amuletu sa javí ako pomerne rýchla a nenáročná cesta za osobným šťastím, no potom tu máme už spomínané ľudové povery, ktoré signalizujú príchod šťastia, no nemáte veľmi v moci ich ovplyvniť. No prinajmenšom vedieť o nich môžete.

Kedy sa radovať, že vás čaká šťastie za rohom?

 • Stretnutie s kominárom je presne tou náhodou, ktorá prináša šťastie. Je vtedy ideálne stisnúť gombík v ruke. Pozor, niekedy sa stretnutie kominárom v obedňajší čas považuje skôr za negatívny signál a príchod smoly. Ak ale stretnete kominára ráno, údajne je to naozaj super správa pre posilnenie svojho šťastia.
čo prinesie šťastie do života
REKLAMA
 • Taktiež pomerne známou poverou je tá, že keď si oblečiete náhodou spodnú bielizeň naruby, postretne vás v daný deň šťastie, možno aj nečakaná výhra.

Môže zaujať: Snár: Sen o exkrementoch môže v spánku naozaj prekvapiť – čo znamenajú psie alebo ľudské výkaly?

 • Keď ľavé oko svrbí, bude človek veselý, ak pravé, bude mrzutý. Ak pravá dlaň svrbí, treba čakať výdavok, ale ak svrbí ľavá dlaň, prídu peniaze. Zvonenie v ľavom uchu prináša dobré správy, no zvonenie v pravom uchu zas zlé.
 • Šťastie prináša aj stretnutie s bielym koňom. 

Tipy na posilnenie šťastia, ktoré máte vo vlastných rukách

 • Pokiaľ chcete mať super šťastie, tak noste vo vrecku striebornú mincu a dotknite sa jej vo chvíli, keď zbadáte na oblohe pribúdajúci mesiac. 
 • Šťastie si môžete takpovediac nosiť so sebou v plátennom vrecúšku či malej fľaštičke. Naplnené by mali byť bylinkami a prírodninami s mocou priniesť prospech, hojnosť a dobrú energiu. Ktoré to sú? Semená senovky gréckej, divozel, železník, semienka sezamu, maku, ale vhodné sú i ryža, mandle muškátové či pekanové orechy.
 • Veľká moc sa pripisuje aj labke z králika, ktorá prináša šťastie, ak ju nosíte pri sebe.
 • Šupina z kapra pre šťastie je klasikou, ktorú pravdepodobne poznáte. A pokiaľ chcete mať hojnosť a dostatok, mali by ste ju nosiť v peňaženke.

Toto znamená podľa povier smolu

Na druhej strane je dobré vedieť tiež to, čo prináša nešťastie podľa starých povier, aby ste sa tomu, ak sa dá, prípadne vyhli. Samozrejme, tak ako v prípade šťastia, tak aj v prípade nešťastia sa tomu nie vždy dá zabrániť.

Takže čo prináša smolu?

 • Predzvesťou nešťastia je podľa starej povery stretnutie s kňazom či mníškou.
 • Aké stretnutie ešte môžeme identifikovať za také, čo zaručene prináša nešťastie? Možno ste počuli o prekrížení cesty čiernou mačkou, čo je naozaj veľmi zlé znamenie, no rovnako nešťastné je aj skríženie cesty s niekým, kto nesie prázdne nádoby a krhly (pozitívny zvrat očakávajte pri plných krhlách).
 • S mačkou sa spája aj ďalšia zaujímavá povera s negatívnym nábojom. Keď sa mačka oblíže a hneď na niekoho pozrie, toho budú biť.
 • Keď sa gazdinej rozviaže zástera a padne na zem, bude mať s niekým zvady.
 • Svrbenie nosa je taktiež neovplyvniteľnou záležitosťou, ktorá prináša nešťastie do života.
 • Kto niekam ide a berie so sebou špendlíky, ten so špendlíkmi nosí pri sebe aj nešťastie.
 • Prekrížené nože, prípadne aj nože položené na sebe prinášajú nešťastie.
 • Kto v pondelok dáva peniaze (spláca či požičiava), bude potom vydávať peniaze celý týždeň.
 • Ak sa chcete vyhnúť nešťastiu, nikdy nič nepredávajte vo štvrtok a v sobotu.
 • Práca, ktorá sa začne vykonávať v stredu (v súčasnom jazyku – nový projekt začínajúci v stredu), neprinesie úžitok.
čo prináša nešťastie povery

V pokojných časoch nie sme tak poverčiví ako v tých zlých

Je zaujímavé, že práve v zlých a náročných časoch nútia obavy človeka veriť viac veštbám, čarom a magickým rituálom. V našich ľudových poverách cítiť vplyv pohanskej tradície, no neskôr sa mnohé povery a veštby spájajú aj s kresťanstvom. Tie povery, o ktorých ste si mali možnosť prečítať v článku, patria medzi najznámejšie, no veríme, že ste našli aj takú, o ktorej ste doteraz ani netušili.

Použité zdroje:

[1] Vlado Bednár: Veľké proroctvá Sibyly kráľovej zo Sáby a mnohé iné proroctvá, ako aj spôsoby veštenia, ich podrobný výpočet a opis, Tatran, Bratislava 1991.

[2] Denisa Fulmeková: Magická sila sviatkov (Tradície a čary v kolobehu roka), Slovart Bratislava 2014. 

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.