REKLAMA

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa stupňujú a škôlky aj školy zostávajú zatvorené. Pre školákov to neznamená, že majú v pravom slova zmysle prázdniny. Školské povinnosti nadobudli formu vzdelávania z domácností. No i napriek tomu školákov a predovšetkým ratolesti, ktoré ešte len navštevujú škôlku, môže doma zastihnúť nuda. Ešte skôr, než vám úplne prevrátia byt hore nohami, prichystajte pre nich zmysluplné aktivity, ktoré ich zabavia. Čo robiť doma s deťmi počas karantény?

Môže sa hodiť: Vracanie u detí: Ako postupovať? Kedy dať dieťaťu piť a čo môže jesť?

Deťom možno domáci program oživiť aj inými činnosťami, ako je klasické čítanie knižiek či pozeranie televízie alebo hranie počítačových hier. Pokiaľ vám chýba trochu inšpirácie na zaujímavé aktivity pre deti na doma, ste na správnom mieste. 

Škatuľové kráľovstvo

Domček pre bábiky alebo garáž pre hračkárske autíčka? Zapojte kreativitu a pomôžte deťom vyčarovať z obyčajných škatúľ, napríklad tých od topánok alebo aj väčších od spotrebičov, inšpiratívne handmade hračky. Vzniknúť môžu naozaj majstrovské veľdiela. Pri práci na nich treba dbať aj na detaily. Zo škatúľ si však deti môžu urobiť aj bunkre na schovávanie alebo si ich len tak pre radosť pokresliť.

Foto: Pinterest

Kreatívne pečiatkovanie

Kreslenie a vyfarbovanie vašich drobcov už nebaví? Tak skúste vytvárať pečiatky. Deti si potom pomocou nich vytvoria ďalšie špeciálne dielka. Pečiatky si nemusíte vytvárať len starým známym spôsobom zo zemiakov, zaujímavé efekty dosiahnete aj úpravou zvyšných roliek z toaletného papiera. 

Inšpiruj sa: Použiť detský olejček na pleť? Skús tieto overené triky 

Na pečiatkovanie možno použiť aj mierne nafúknuté balóniky, pomocou ktorých možno vytvoriť zaujímavé viacfarebné vzory. Poslúžia napríklad aj gombíky, ba dokonca aj bublinková fólia. Pekný kvetinkový vzor dokážu vykúzliť konce PET fliaš.

Foto: Pinterest

REKLAMA

Súťaže s loptičkami či kruhmi

Celá rodina sa môže zabaviť aktivitami, ktoré sú založené na presnosti hodu. Môžete si v škatuli vytvoriť otvory, do ktorých budete vhadzovať loptičky, prípadne hádzať kruhy na vodou naplnené umelohmotné fľaše. Na tieto aktivity môžete využiť aj väčšie PET fľaše, do ktorých urobíte otvory a hádzať do nich môžete napríklad loptičky z alobalu. Vaše deti určite nadchne súťaž, pri ktorej budú fúkať do slamky, a tak poháňať loptičku po dopredu vytýčenej dráhe.

Foto: Pinterest

Kreácie zo zvyšných roliek z toaletného papiera

Rolky, ktoré zostanú po vypoužívaní toaletného papiera, majú úžasný kreatívny potenciál. Stačí sa pozrieť na koláž nižšie. Vytvoriť si z nich možno celú zoo, ale aj milé jarne pôsobiace dekorácie. Môžete si vyrobiť aj figúrky na spoločenskú hru na spôsob „Človeče, nehnevaj sa“ a pod. Okrem roliek vybavte deti lepidlom, farebným papierom a nožničkami.

Pozri aj: Ako začať s montessori výchovou a nasmerovať dieťa k sebestačnosti? 

Foto: Pinterest

Hľadanie rozprávkových postavičiek

Táto hra zabaví hneď trojnásobne. Najskôr deti na papier nakreslia a povystrihujú rozprávkové postavičky. Následne ich dospelí umiestnia na rôzne miesta izby. Deti si ich pohľadajú a z tých, ktoré si pozbierali, vytvárajú skupinky patriace do jednej rozprávky.

Za každú komplet zostavu získavajú bod. Takto môžu súťažiť dve a viac detí. Na inšpiráciu môže ísť napríklad o tieto rozprávkové zostavy: Červená čiapočka – vlk – babička – poľovník, Snehulienka – sedem trpaslíkov, princezná – princ – drak a podobne.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.