REKLAMA

Počas súčasnej pandémie koronavírusu boli prijaté opatrenia, ktoré nás majú chrániť proti jeho šíreniu, pričom jedným z nich je karanténa a celkové odporúčanie zostať doma. Aj inak harmonicky nažívajúce si rodiny môže po dlhodobejšom pobyte medzi štyrmi stenami chytiť ponorková choroba a napätie, či už medzi rodičmi alebo rodičmi a deťmi a podobne. A teraz si predstavte, že tento domáci pobyt musia absolvovať aj nefunkčné rodiny a partnerstvá, v ktorých dochádza k domácemu násiliu.

S agresorom medzi štyrmi stenami

Domáca izolácia a stresujúce faktory vyplývajúce z karantény v tomto prípade pôsobia ako akumulátor napätia. Nárast agresívneho správania bol dokumentovaný aj v histórii, napríklad počas hospodárskej krízy či väčších prírodných katastrof. V takýchto situáciách sa dokonca môže aj z inak pokojného človeka stať agresor.

Niečo z iného súdka: Zaujímavosti histórie: Jana z Arku ovplyvnila nielen storočnú vojnu, ale aj účesy

Momentálne sú násilím postihnuté osoby neustále v prítomnosti tyrana a majú mimoriadne limitované možnosti kontaktovať pomoc a dostať sa k nej. Ohrozené sú nielen ženy, ale aj deti či seniori.

REKLAMA

Psychické či fyzické násilie a zneužívanie dostáva v čase trvania koronavírusu ešte hrozivejšiu podobu. Svedčia o tom správy z celého sveta, a to počínajúc samotnou Čínou, kde to všetko začalo. Zvýšil sa počet obetí domáceho násilia a teraz, keď v Číne došlo k ústupu pandémie, zažívajú dokonca zásadnú vlnu rozvodovosti. Kritická situácia ohľadom domáceho násilia je aj vo Francúzsku či Španielsku, kde sú oficiálnym útočiskom obetí domáceho násilia stále otvorené lekárne. Heslo „maska 19“ znamená, že daná osoba si pýta od lekárnika potrebnú pomoc pred násilníkom.

A ako je to na Slovensku? Podľa oficiálnych tvrdení domáce násilie výraznejšie nestúplo, ale podľa odborníkov sa dá predpokladať, že k tomu ešte môže dôjsť. A práve preto dávame do pozornosti dôležité TELEFÓNNE ČÍSLA, ktoré je možné v prípade nutnosti využiť. Samozrejme, dovoláte sa na nich pomoci aj mimo obdobia pandémie. 

Taktiež ťa zaujme: Ako spoznať zlého človeka? Týchto 5 znamení je kľúčom

Ako sa má správať obeť násilia pred kontaktovaním pomoci?

Podľa odborníkov z oblasti psychológie nie je dobré dávať agresorovi protiargumenty a snažiť sa ho nejak upokojiť a slovne sa obraňovať. To môže byť úplne kontraproduktívne a ešte viac ho to popudí. Dôležité je zachovať si aj v ťažších podmienkach chladnú hlavu, nájsť si bezpečné miesto v byte a kontaktovať pomoc.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.