REKLAMA

Búrlivý rok 2020 je za nami a všetci isto veríme a dúfame v to, že budúcnosť nám nadelí väčšiu stabilitu. Iskru optimizmu a nádeje by nám mala vniesť do životov aj farba roka 2021. Spoločnosť Pantone Color Institute každý rok prichádza s farbou, ktorá má ovplyvňovať trendy v móde, bývaní i reklamnom biznise nasledujúcich 365 dní. Farba roka 2021 nie je tradične jedna, ale ide o kontrastnú kombináciu rovno dvoch farieb. O ktoré ide a trendy inšpirácie nájdete ďalej v článku.

Farby roka 2021 – optimizmus a odolnosť

Spoločnosť Pantone uviedla pár mesiacov pred vypuknutím pandémie koronavírusu ako hlavnú farbu roku 2020 elegantnú a serióznosť vyžarujúcu klasickú modrú. Mala pri vstupe do novej dekády dodať väčšiu istotu. Klasická modrá v zásade vyjadruje stálosť i sebavedomie.

Zaujme ťa: Trendy dámske čižmy na zimu: Páčia sa ti športové alebo na opätku?

Pre rok 2021 bola vybratá hneď dvojica farieb, z toho jedna je prvýkrát v histórii tohto uvádzania farieb achromatická, resp. neutrálna. Farby roka 2021 sú vzájomne nezávislé, tvoria kontrast a zároveň majú symbolizovať potrebu jednoty, solidarity a nádeje. Je to Ultimate Gray, teda základná sivá (17-5104) a Illuminating Yellow, čiže žiarivá žltá  (13-0647).

sivo-žltý interiér

Foto: Pinterest

Optimistický odtieň žltej vybrala spoločnosť Pantone len druhýkrát za svoje pôsobenie. Prvý raz to bolo pre rok 2009, po ekonomickej kríze v rokoch 2007 a 2008. Tak ako vtedy, tak aj teraz má jej žiarivosť a veselosť vliať do spoločnosti nádej a vieru v lepšie dni. Neutrálna sivá farba zas v sebe nesie posolstvo o sile a stabilite. 

farba roka 2021 inšpirácia
REKLAMA

Foto: Pinterest

Inak povedané, je to duo farieb do nepohody, ktoré majú ľudí upokojiť a zároveň povzbudiť. Optimistická žiarivá žltá dobíja energiou a pokojná sivá harmonizuje a dodáva istotu.

Neprehliadni: Komu sa hodia blond vlasy? A ktorý odtieň je TOP?

farby roka 2021 outfit

Foto: Pinterest

Trendy farby roka 2021 v móde a bývaní

Žiarivá, resp. intenzívna žltá sa spolu so základnou sivou už objavuje v kolekciách na jar/leto 2021. Na mólach ich predviedli mnohé zvučné značky. Či sa stanú top farbami v bežných outfitoch, to už zostáva otázne.

Pravdou je, že so sivou ako základnou neutrálnou skombinujete ľahko akúkoľvek žiarivú farbu. Preto by to nemal byť problém. Zvoliť môžete žiarivé žlté sako a sivé nohavice alebo topánky. Do sivého outfitu si žlté doplnky v podobe kabelky, šatky či masívneho náramku zakomponujete jednoducho.

Farba kamienkov, základná sivá, je takou klasikou pri zariaďovaní bytov. Asi nikdy nevyjde z módy a jej nadšencami sú najmä ľudia, ktorí obľubujú minimalizmus. Nemusíte sa báť toho, že by mala sivá pôsobiť v interiéri príliš depresívne. V kombinácii so žltými doplnkami je to optimizmus i stabilitu dodávajúca súhra farieb.

Myslite na to, že nejde o tmavosivú, ale o neutrálny mierny odtieň sivej, ktorý nepôsobí príliš smutne, ale skôr upokojujúco. Veľmi vhodné je sivú preferovať na gaučoch, väčších kusoch nábytku či na stenách a žiarivá žltá sa zas bude krásne vynímať na doplnkoch, menších kúskoch nábytku a detailoch. Interiéru dodá optimistická žltá útulnosť, energiu a hrejivú atmosféru.

 Foto: Freepik/Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.