REKLAMA

Šikovné triky do domácnosti zaiste ocení nejedna gazdinka. A tu je ich celá nálož! Ako asi viete, niektoré veci možno využiť na mnoho spôsobov. V kúpeľni medzi drogériou ich tiež zopár nájdete. Patrí medzi ne i zubná pasta. Tá nám totiž zďaleka nemusí pomáhať len s udržiavaním ústnej hygieny. Poďte sa na to pozrieť. Takéto netradičné využitie zubnej pasty v domácnosti treba jednoducho vyskúšať.

1) Na odolné škvrny na látke

Biela zubná pasta s fluoridom je dokonalým čističom škvŕn, ktoré môžu na textile zanechať silne pigmentované kozmetické produkty. Napríklad taký rúž. Alebo možno poznáte situáciu, keď sa neodlíčite poriadne a na uteráku zostanú zvyšky čiernej riasenky. Ako postupovať? Naneste zubnú pastu na škvrny a nechajte pôsobiť, pokojne aj celý deň či noc. Potom už len preperte.

Využitie nájde zubná pasta aj v prípade, ak sa vám podarí vyliať víno či kávu na koberec. Vtedy aplikujte menšie množstvo pasty priamo na škvrnu, nechajte dlhšie pôsobiť a pastu napokon aj s nečistotou vytrite vlhkou handričkou. Ďalšie tipy na odstraňovanie škvŕn na koberci získate TU

2) Zbaví zápachu termosku i ruky

Ovanul vás zlý puch? Zabudli ste dlhšie v termoske čaj či kávu a jej vôňa nie je dvakrát vábna?

Nepríjemné pachy neutralizujete s pomocou horúcej vody a zhruba lyžice pasty. Základom je, aby ste to spolu v termoske pekne vyhrkali. Okrem pachu vám pasta termosku aj vydezinfikuje. Následne už len dobre prepláchnite vlažnou vodou.

Pozri aj: Dezinfekcia octom: Vyrob si skvelý univerzálny čistič

zápach z termosky

Podobne pôsobí pasta ako neutralizátor pachov i na ruky. Na ne nepriľne všakovaký zápach pri kuchynských prácach, napríklad od cesnaku, cibule, rýb… V tomto prípade si stačí namiesto mydla v dlaniach a medzi prstami pošúchať trochu zubnej pasty a premyť.

3) Vyčistí pripáleniny na žehličke

Pokiaľ žehlička zanecháva pri žehlení žlté až hnedé stopy, je to signál, že sa v nej usadil vodný kameň. Toho sa treba zbaviť najskôr zvnútra.

Špeciálny prostriedok na žehličky nájdete v obchodoch, ale možno použiť i kombináciu horúcej vody a asi dvoch čajových lyžičiek kyseliny citrónovej. Touto tekutinou vyčistíte vnútro žehličky tak, že ju po vliatí do nádržky dáte na naparovanie a týmto spôsobom čistič vymíňate. Jednoducho len budete stláčať tlačítko silného naparovania.

Po tom, ako sa vyplavia všetky usadeniny, prichádza na scénu pasta i so zubnou kefkou, prípadne handričkou. Žehličku nechajte vychladnúť a pastou krúživými pohybmi odstráňte všetky pripáleniny a nánosy aj zvonka.

Tip od nás: Kúpeľňa ako zo škatuľky: Skús tieto veci

REKLAMA

zubnou pastou vyčistená žehlička

4) Vybieli zažltnuté klávesy na klavíri

Máte doma starší klavír so zažltnutámi klávesami? Aby nebol len hudobným nástrojom, ale i ozdobou bytu či domu, vyčistite zájdené klávesy zmesou zubnej pasty a vody. S množstvom pasty to ale nepreháňajte, použite handričku a čistite s citom.

5) Vráti lesk nielen vodovodným batériám

Využitie zubnej pasty siaha od kuchynského drezu až do kúpeľne. Hravo si poradí s dokonalým vyleštením takmer všetkých nerezových povrchov. Neváhajte ju použiť aj na vyleštenie strieborných šperkov.

6) Vynoví biele tenisky

Tomu, ako vyčistiť biele tenisky, sme venovali celý jeden samostatný článok. Tu je tip s využitím zubnej pasty.  Zažltnutým teniskám vrátite ich pôvodnú bielu farbu aj tak, že na ne jednoducho krúživými pohybmi aplikujete zubnú pastu na handričke a tú potom stiahnete čistou handričkou.

Tiež sa oplatí prečítať: Pena na holenie na popáleniny? 7 netradičných tipov, ktoré vyrazia dych!

pastou vyčistené tenisky

7) Aby ste nemuseli neustále maľovať

Na bielych stenách vidno každý jeden fliačik. Aby ste nemuseli maľovať príliš často, zoberte si na pomoc proti drobným fľakom bielu zubnú pastu. Bude vám stačiť malé množstvo na čistej handričke, ktorou stenu vyčistíte krúživými pohybmi.

Následne treba dostať zbytky pasty zo steny suchou hubkou. Pasta vyrieši aj problém s nevzhľadnými dierkami po klincoch či malými škrabancami. Jednoducho ju len votriete do nerovností a uhladíte.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.