REKLAMA

Zvažujete rozchod SMS správou? Tak určite čítajte ďalej. Zistíte, či tento spôsob rozchodu vo vašom prípade naozaj realizovať alebo radšej zvoliť inú, osobnejšiu formu.

Rozchody sú bolestivé a nepríjemné bývajú nielen zo strany toho, kto dostal košom. Aj pre ženy či mužov, ktorí rozchod iniciujú, je celý proces minimálne nekomfortný, pociťujú pnutia a nepríjemné emócie. Najmä vtedy, keď sa nerozchádzajú v zlom a nechcú bývalej partnerke či partnerovi spôsobiť hlbšiu emocionálnu ujmu.

No niektorých nestraší pri rozchode ani tak to, že sa ex-polovička bude trápiť, alebo to, že ich znenávidí, ale boja sa skôr ukričaných či slzavých scén. Práve preto rozchod SMS správou cez mobil naberá aj podľa dostupných dát na popularite. Ale je naozaj najlepším riešením?

Pozrime sa na to, ako je vnímaný rozchod cez SMS z hľadiska etikety aj psychológie. A predstavte si, existujú situácie, keď je koniec vzťahu oznámený SMS-kou naozaj akceptovateľnou formou rozchodu.

Čo hovorí rozchod SMS-kou o človeku, ktorý využíva túto formu? Etiketa má jasnú odpoveď

Ako sme už spomínali, SMS forma rozchodu je pre mnohých ľudí uľahčením celého procesu. Nevidia smútiaceho či prípadne hnevajúceho sa ex-partnera pred sebou, nevypočujú si k tomu jeho stanovisko, prípadné výčitky a podobne. No na druhej strane môže dotknutá ex-polovička takto poňaté oznámenie o ukončení vzťahu pociťovať o to intenzívnejšie. 

O tom, aký to má dopad na psychiku, si ešte povieme. Čo ale hovorí o rozchode SMS-kou etiketa ako súbor pravidiel spoločenského správania? A tiež, čo to vypovedá o človeku, keď ukončuje svoje vzťahy v zásade len týmto spôsobom?

Zaujme ťa: Spoznaj, ako odhaliť klamstvo v SMS a v rôznych formách elektronickej komunikácie

písanie rozchodovej smsky
REKLAMA

Novodobá etiketa, ktorá už berie do úvahy komunikáciu na diaľku nielen cez mobil, ale aj cez mail a sociálne siete, vypovedá jednoznačne o tom, že vzťahy sa týmto spôsobom nemajú nikdy ukončovať. Ako fyzicky bezkontaktná forma komunikácie je to v zásade bezcitný spôsob, ako vzťah uzavrieť. Hovorí o neúcte k bývalému partnerovi. A v tomto svetle sa teda javí aj človek, ktorý volí rozchod cez SMS. Považuje sa to za zbabelé a neslušné. 

Rozchod cez SMS správu zo psychologického hľadiska

Zo psychologického hľadiska je taktiež rozchod cez SMS-ku vo väčšine prípadov neprípustný. Rozchod bez lepšieho vysvetlenia núti totiž opusteného človeka o sebe pochybovať. Dôsledkom môže byť zníženie sebavedomia prijímateľa tejto SMS.

Spomínaný poškodzujúci dopad to má zvlášť v situácii, keď je rozchodová SMS pre prijímateľa nečakaným šokom. Keď na prvý pohľad nič nenasvedčovalo tomu, že dôjde k rozpadu partnerstva. Takáto správa z čista-jasna dokáže rozhádzať aj silné povahy.

Vybrali sme: Nedôvera vo vzťahu pôsobí toxicky: Čo so žiarlivosťou a ako sa vyhnúť rozchodu?

rozchod cez sms

Na povrch tak vypláva mnoho otázok, ktoré keď zostanú nezodpovedané, majú potenciál dlhodobo nahlodávať psychiku opusteného partnera. Nech sa vám to teda páči, alebo nie, práve kvôli sile emócií a týmto otázkam, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou rozchodu, je potrebná vzájomná prítomnosť oboch partnerov.

...

Kedy je možné akceptovať rozchod na diaľku?

Poznáme však aj špecifické situácie, keď je voľba rozchodovej SMS na mieste. A v tomto sa zhodujú aj psychológovia. Je to v prípade toxického vzťahu. Pokiaľ je partner psychopat či sociopat, teda hrozí riziko, že konfrontácia zoči-voči môže vyústiť nielen do hádky, ale spôsobiť aj psychickú traumu, ba dokonca sa predpokladá aj fyzické napadnutie. 

Ešte stále prijateľné sú rozchodové SMS aj vtedy, keď nešlo o dlhodobejší vzťah, ale možno len o dve – tri rande, z ktorých nejak prirodzene vyplynulo, že sa k sebe ľudia nehodia.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.