REKLAMA

Ich hviezda zhasla skoro, a to vo veku 27 rokov – slávne mená, no neslávne konce. Rýchle životy plné ostrých zákrut, ktoré rovnako rýchlo vyhasli. No naozaj museli? Klub 27, ktorého predstavitelia sú už po smrti a väčšinou ide o hudobníkov či iných reprezentantov umeleckej sféry, sa dostane vždy do pozornosti v momente, keď do jeho radov pribudne niekto nový.

Tento klub sa väčšinou skloňoval v súvislosti so zahraničnými celebritami, avšak pripísala sa do neho svojím nečakaným a dobrovoľným skonom aj známa slovenská herečka Monika Potokárová.

Klub 27 a citlivé umelecké duše

Klub 27 je v podstate akýmsi fenoménom, ktorý je zahalený rúškom tajomstva. Niekomu možno v hlave rezonujú konšpiračné teórie s odkazom na odvrátenú stranu numerológie, zradnú symboliku či pochybné spolky.

Tip od nás na prečítanie: Čo je to dejavú (déjà vu) a aký má význam v živote človeka?

Na odchod známych hviezd sa však dá pozrieť aj racionálnejšie. Už pri prvom pohľade na osobnosti Klubu 27 si možno ako prvé pomyslíte, že za ich predčasným koncom stál životný štýl, ktorí viedli.

Hovorí sa, že duše umelcov sú citlivejšie a náchylnejšie na depresie a rôzne negatívne vonkajšie okolnosti. Ich výnimočnosť si vyberá krutú daň. Niektorí z členov Klubu 27 sa však so smrťou zahrávali, dokonca si ju aj predpovedali alebo po nej túžili. 

Smrť týchto umelcov však bodla hlboko do srdca mnohých, ich fanúšikovia sa dodnes nedokážu zmieriť s odchodom svojich obľúbencov a dokonca spriadajú myšlienky o tom, že žijú, ale v utajení na odľahlých miestach. Nech už je to akokoľvek, tieto osobnosti „zamrzli v čase“ a ľudia si ich budú vždy pamätať ako večne mladé.

Foto: Pinterest/Instagram

Kurt Cobain

V rokoch 1969 až 1971 došlo k niekoľkým významným úmrtiam vo veku 27 rokov. No pojem Klub 27 sa stal známym a používaným až po smrti Kurta Cobaina v roku 1994. 

Spoluzakladateľ a frontman legendárnej skupiny Nirvana trpel mádiodepresívnou psychózou, pričom jeho psychické problémy mali počiatok už v detstve, ktoré i „vďaka“ rodičom nemal radostné. Deštrukčné sklony sa výrazne prejavovali aj v textoch jeho piesní. Cobainova samovražda je spájaná s užitím veľkého množstva heroínu. Našli ho zastreleného guľovnicou a v liste na rozlúčku zanechal posolstvo, že „je lepšie zhorieť ako vyhasnúť.“

Monika Potokárová

Slovenská talentovaná herečka, členka súboru SND, ktorej hviezda stúpala stále vyššie a mnohí jej predpovedali závratnú kariéru. Za stvárnenie divadelných postáv, ktorých boli desiatky, získala aj mnohé významné ocenenia.

Neprehliadni: Kríza ako šanca: Čo ťa nezabije, to ťa posilní 

V poslednej divadelnej sezóne, ktorej súčasťou bola ešte jej úžasná a talentovaná osobnosť, sa v jej repertoári objavovalo veľa ťažkých a náročných postáv. Ich stvárnenie si vyžadovalo mimoriadny osobnostný vklad. Monika Potokárová to zvládla úchvatne a mnohí, a to aj oveľa starší a skúsenejší kolegovia, jej za výkon skladali dole pomyselný klobúk. 

REKLAMA

No ona si napriek kariérnym úspechom vybrala dobrovoľný koniec svojho života, o príčine ktorého sa v médiách veľa špekulovalo. Isté je však jedno, do prekliateho Klubu 27 vstúpila 25. novembra 2019.

Amy Winehouse

Silný a nezameniteľný hlas tejto anglickej jazzovej, soulovej a R&B speváčky nenechal chladným asi nikoho. Čím vyššie však jej spevácka kariéra napredovala a čím bola slávnejšia, tým viac sa prepadala do závislostí a jej reputácia bola priam katastrofická.

A hoci fanúšikovia do poslednej chvíle verili, že sa dostane z područia drog a dokončí svoj tretí album, nikdy sa tak nestalo. Zomrela v roku 2011 na predávkovanie alkoholom.

...

Jim Morrison

Svoj zápis do Klubu 27 si prorokoval americký básnik a spevák skupiny The Doors. Jima Morrisona, majiteľa výrazne nízkeho hlasu a poetickej duše, ktorá sa prejavila v textoch pesní, napriek veľkej sláve a talentu prevalcovali vnútorní démoni.

V 60. rokoch sa u neho vyvinula závislosť od alkoholu. Súčasťou jeho života sa stalo vo veľkej miere okrem alkoholu aj LSD. Podľa oficiálnych údajov mal zomrieť v Paríži na zástavu srdca. Nejasné okolnosti však po jeho smrti nahrávali mnohým konšpiračným teóriám, keďže dokonca nebola vykonaná ani pitva. Do úvahy prichádza tiež predávkovanie heroínom. 

Zaujme ťa: Najhoršie vlastnosti znamení zverokruhu: Na tomto popracuj!

Janis Joplin

V Klube 27 má svoje smutné miesto aj toto „dieťa kvetov“ a kráľovná psychadelického soulu, ktorá sa stala slávnou najmä vďaka formácii Big Brother and Hoding Company.

4. októbra 1970 našiel Joplin mŕtvu na podlahe hotelovej izby jej manažér a blízky priateľ John Byrne Cooke. Pod jej smrť sa pravdepodobne podpísal jej životný štýl, ale konkrétne to, že si dala príliš silnú dávku heroínu v kombinácii s alkoholom. Podľa všetkého však nešlo o plánovanú samovraždu. Cooke tvrdil, že Joplin dostala heroín, ktorý bol oveľa silnejší ako ten, čo ona a ostatní užívatelia dostávali pri predchádzajúcich príležitostiach.

Foto: Pinterest

Jimi Hendrix

Búrlivou povahou disponoval tento fenomenálny gitarista a hudobník už od detstva, z ktorého si niesol svoje traumy. Slávu žal vo veľkom na vrchole éry hippies aj vďaka kapele Jimi Hendrix Experience, pričom nezabudnuteľným sa stalo jeho vystúpenie na festivale Woodstock.

Pri jeho smrti nie je doteraz zrejmé, či išlo o dobrovoľný odchod zo sveta alebo nehodu. 17. septembra 1970 strávil deň s Monikou Dannemannovou v Londýne. Tá vypovedala, že po spoločnom jedle ho v skorých ranných hodinách odviezla do domu svojho známeho. Tu zostal asi hodinu, kým ho vyzdvihla a o 3:00 ráno odviezla späť do svojho bytu. Potom zaspala a zobudila sa okolo 11:00 večer. Vtedy zistila, že Hendrix dýcha, ale je v bezvedomí. Zavolala záchranku, no o necelé dve hodiny neskôr, už 18. septembra, bol Jimi Hendrix vyhlásený za mŕtveho. Koroner uviedol, že sa udusil zvratkami a zomrel na asfyxiu, keď bol intoxikovaný drogami.

Foto: Pinterest/Instagram

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.