REKLAMA

Situácia ohľadom koronavírusu sa neustále vyhraňuje, vlády krajín zavádzajú stále nové opatrenia, ktoré majú obyvateľov ochrániť pred šírením neviditeľného nepriateľa. Čo však môžeme urobiť sami pre seba?

Zohnali ste si alebo svojpomocne vyrobili rúška? Nosíte gumené rukavice? Dodržiavate zvýšenú hygienu? Pokiaľ ste na tieto otázky odpovedali áno, je to skvelé! Poďte sa však pozrieť na to, čomu sa ešte v tejto ťažkej situácii vyvarovať, aby ste minimalizovali riziko nákazy.

Hlavné slovo má imunita!

Koronavírus zvládajú bez vážnejších komplikácií  ľudia mladší, bez chronických ochorení a so silnou imunitou. A práve imunita je tým dôležitým faktorom, ktorý rozhodne aj v prípade, ak by ste koronavírus dostali. Preto je jej budovanie významné viac ako kedykoľvek predtým.

Koronavírus a sauna

Samozrejme, že pohyb a otužovanie má na imunitu posilňujúci efekt. Otáznik však visí nad saunovaním. Verejné sauny sú zatvorené, možno si však dopriať domáce saunovanie? Odborníci v tejto súvislosti poukazujú na rizikové prostredie sauny, hoci by aj išlo o tú domácu, ktorú využíva len jeden človek. Problémom je totiž jej vlhké a teplé prostredie, ktoré môže potenciálne napomôcť množeniu vírusu. V bežnom režime je sauna pre telo a budovanie imunity prospešná, v tejto krízovej situácii by ste sa jej však mali radšej vyhnúť.

REKLAMA

Pozri aj: Ako dlho vyvárať rúško? Postarajte sa o svoje látkové rúško

Čomu sa ešte vyhnúť pri pandémii koronavírusu?

Dlhodobý stres. Má na telo a jeho zdravie výrazne negatívne účinky. Predovšetkým však oslabuje imunitný systém. V tejto situácii je však priam nevyhnutné, aby sme robili opak a imunitu podporovali všetkými možnými spôsobmi. Pokiaľ máte nábeh na úzkosť a valcujú vás negatívne pocity, prepnite do pokojnejšieho režimu, zacvičte si, zrelaxujte a ako odporúčajú psychológovia, nesledujte úplne všetky informácie, ktoré bežia v médiách o koronavíruse.

Nedostatok spánku. Okrem toho, že nevyspatí ľudia sú menej odolní voči vírusovým ochoreniam vo všeobecnosti, môžu ich ohrozovať aj kardiovaskulárne choroby, rakovina, cukrovka a problémy s nervovým systémom. Vyspite sa teda dostatočne dlho a dbajte aj na kvalitu spánku, ku ktorej prispeje vhodné prostredie či kvalitný matrac.

Strava chudobná na vitamíny a minerály.  Aj toto organizmus oslabuje. Hoci momentálne vám môže doma chýbať čerstvá zelenina a ovocie, je nevyhnutné, aby ste do tela dostali všetky potrebné živiny. Hľadali ste v lekárňach vitamín C márne? Veľké množstvo tohto vitamínu nájdete aj v rakytníku (v doplnkoch výživy, ako je sirup či šťava z rakytníka pod.). Doma za oknom si môžete bez väčších problémov vypestovať aj mikrobylinky, ktoré sú rovnako vitamínovými bombami a organizmu doplnia to, čo potrebuje.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.