REKLAMA

Nákaza, ktorá má svoj počiatok v čínskom meste Wu-chan, sa v týchto dňoch dostala už za hranice Slovenska. Koronavírus sa nás akoby ešte netýkal, keď bol len pár kilometrov za hranicami, teraz však už začína znepokojovať i ľudí, ktorí zvyčajne nepanikária. Panika však nie je na mieste, pretože tá nikdy nikomu nepomohla. Preto sa poďme na vec pozrieť konštruktívne. Čo nás dokáže ochrániť pred týmto zákerným vírusom? Ako sa chrániť pred ochorením COVID-19?

Šírenie SARS-CoV-2 – koronavírus na Slovensku

Hrozivá kvapôčková infekcia, ktorá získala označenie COVID-19, má 14-dňovú inkubačnú dobu a úmrtnosť je zhruba 2 až 3 %. A nebezpečné je na nej to, že sa možno nakaziť aj od človeka, u ktorého sa neprejavujú viditeľné symptómy. Bežnými prejavmi tohto ochorenia býva kašeľ, horúčka a celková únava a slabosť.

Komplikácie, a to predovšetkým u rizikových pacientov (starších ľudí nad 65 rokov, ľudí s oslabeným imunitným systémom a inými diagnózami) vedú i k závažným prejavom, ako je dýchavičnosť, zápal pľúc, dokonca multiorgánovému poškodeniu až k ich zlyhaniu.

Vysokonákazlivý koronavírus z rodu Betacoronavirus sa šíri najmä telesnými tekutinami pri kýchaní či kašli. Rizikové je však i podávanie rúk a kontakt s kontaminovanými predmetmi. Hoci pravdou je i to, že vírus na predmetoch dlho neprežije.

Neprehliadni: Chrípka a prechladnutie: Stav na tieto domáce recepty

REKLAMA

Momentálne je u ľudí, ktorí sa vracajú na Slovensko z rizikových oblastí (Taliansko, Čína, Irán a Južná Kórea) nariadená karanténa, a to pod hroznou vysokej pokuty. Premiér Peter Pellegrini informoval aj o ostatných nariadeniach, ktoré majú minimalizovať riziko šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 .

Ústredný krízový štáb na základe posledných udalostí spojených s novými prípadmi nákazy na Slovensku (momentálne už aj Košice a Martin) rozhodol, že od utorka (10.3.) na 14 dní platí plošný zákaz všetkých spoločenských podujatí. Zatvorené sú už aj mnohé školské zariadenia, plavárne a obmedzenia platia aj pre návštevy rôznych zariadení, inštitúcií, dokonca sa dotlkli aj konania bohoslužieb.

Ako si držať koronavírus od tela?

– Len rýchle umývanie rúk nestačí. Toto zásadné hygienické opatrenie pred nákazou koronavírusom treba realizovať 20 až 30 sekúnd a má byť naozaj dôsledné. Pokiaľ nemáte dostupnú vodu s mydlom, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky, resp. dezinfekciu na báze alkoholu.

– Frekvencia umývania, prípadne dezinfekcie rúk gélom má byť častá a vykonať to treba vždy po kašľaní či kýchaní, po príchode zvonka, po toalete, pred manipuláciou s jedlom či liekmi, pred aplikáciou kozmetiky aj ošetrením rán, po kontakte s odpadom, peniazmi…

– Metrový aj väčší odstup od druhého človeka začína byť akýmsi nepísaným pravidlom na verejných miestach a naozaj má svoje opodstatnenie. Celkovo je však vhodné vyhýbať sa frekventovaným miestam. A ako spomínal samotný premiér Pellegrini, voľno detí z dôvodu zamedzenia šírenia koronavírusu nemožno chápať tak, že sa teraz poberú do nákupných centier a za zábavou. Ideálne je tak zostať doma a rovnako nedať deti strážiť starým rodičom, keďže tí patria do rizikovej skupiny.

– Zamedzte chytanie si tváre rukami, ale taktiež nepodávajte ruky a celkovo zabráňte tesnému telesnému kontaktu (bozkávanie, objímanie…).

– Aby vaše kašľanie či kýchanie nebolo pre druhých potenciálnou hrozbou, držte si pred ústami vreckovku, ktorú okamžite potom vyhoďte, prípadne kýchajte do lakťa z vnútornej strany.

– Aj keď sú názory na využitie hygienických rúšok na tvár rôzne, predsa len treba uznať, že do istej miery pomáhajú a spomaľujú šírenie koronavírusu, hoci nie sú v pravom slova zmysle pre človeka ochranou. Na Slovensku máme momentálne problém s dostupnosťou hygienických rúšok, ľudia ich vykúpili. Pomoc však naposledy prisľúbila slovenská firma Zornica z Bánoviec nad Bebravou, ktorá sa špecializuje na výrobu košieľ, ale momentálne sa preorientovala na výrobu tohto nedostatkového tovaru. Dostupné sú však aj respirátory.

– Starostlivo a dôkladne prevarte pred konzumáciou mäso a vajíčka.

– Zabráňte kontaktu so zvieratami, a to s divými aj hospodárskymi.

– Obmedzte cestovanie, a to nielen do zahraničia. Je to taktiež odporúčané opatrenie, ktoré môže výrazne zamedziť šírenie vírusu.

Tiež si prečítaj: Koronavírus a sauna: Čo zvyšuje riziko ochorenia COVID-19?

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.