REKLAMA

Nádej je také to svetlo na konci tunela, ktoré nás drží na ceste, hoci nie je priaznivá a pod nohy nám padajú prekážky. No a niekedy, keď síl ubúda a chytajú nás čierne myšlienky, je nutné nádej posilniť. Ako na to? Čítajte ďalej.

Sila nádeje nás ťahá vpred

Ide o to, aby sme si nevytvárali falošné ilúzie, ale pustili sa s vervou do zdolávania prekážok, pretože vieme, že za nimi nás reálne čaká niečo dobré. Nádej ide ruka v ruke s vierou. Tá však nemôže byť slepá a musí rešpektovať naše východiská, možnosti, schopnosti atď.

Nádej nám pomáha vytrvať v našom úsilí, motivuje a chráni pred prepadom do negatívnych myšlienok, preto je jej posilnenie, a to najmä v kritických situáciách, také kľúčové.

Nádej vyžaduje pozitívny postoj a nevyhnutne i akciu

V prvom rade treba nájsť malé svetielko aj vo veľkých ťažkostiach a aktívne hľadať možnosti riešenia problémov. A to preto, lebo len pozitívne myslenie bez potrebnej akcie nepomôže. Inak povedané, len čistý optimizmus je neefektívny.

Treba mať plán, ako z problémov, držať sa ho. No a k tomu musí byť nádej podporená konkrétnymi činmi (z tohto plánu), pomocou ktorých sa krok po kroku dostávame z ťaživej situácie von.

Ako sa hovorí – kde je vôľa, tam je cesta. A tam je zaručene aj nádej. V úplne prvom rade je teda nevyhnutné, aby ste našli spomínanú cestu. Teda napríklad, aby ste vedeli, ako z dlhov, ako ozdraviť zlé vzťahy, ako sa popasovať s úzkosťou, bojovať proti alkoholizmu či iným závislostiam a podobne.

Pozri tiež: Kedy je človek šťastný? Odpovedz na tieto otázky a podívaj sa pravde do očí

REKLAMA
nádej

Nádej: Citáty na prekonanie zlých dní

Ak veríme, že zajtrajšok bude lepší, dokážeme znášať ťažkosti už dnes. (Thich Nhat Hanh)

Učte sa zo včerajška, žite pre dnešok a dúfajte v zajtrajšok. Dôležité je neprestať sa pýtať. (Albert Einstein)

„Nie je cesta k šťastiu. Šťastie je cesta.“  (Thich Nhat Hanh)

Nech sa vám zdá život akokoľvek zlý, vždy sa nájde niečo, čo môžete urobiť a v čom môžete uspieť. Kde je život, tam je nádej. (Stephen Hawking)

Nádej posilníte nasledovne

> Cieľavedomé konanie je živnou pôdou nádeje. Keď už viete, čo robiť, ako vaše ciele dosiahnuť a nasmerujete na to svoju energiu, bude rásť aj nádej a motivácia pokračovať v nastúpenej ceste.

> Nádej posilní i dávanie si malých čiastkových cieľov smerujúcich ku konečnému očakávanému výsledku. Malé krôčiky zvládnete ľahšie a podporia nádej pri dosahovaní hlavného cieľa. Bez čiastkových cieľov býva priepasť medzi tým, čo je a tým, čo by malo byť, hlboká a odstrašujúca.

> Okrem plánu A majte v zálohe aj plán B a C. Nie je produktívne upínať sa len na jednu cestu, resp. jeden spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ. Zmierte sa s tým, že tých ciest napokon bude viac a môžu byť aj pekne kľukaté.

Neprehliadni: Motivačný citát pre úspešný deň: Z týchto povzbudivých viet si určite vyberieš

nádej citáty plán A plán B

> Pokiaľ daný spôsob dosahovania cieľa nefunguje, neobviňujte sa, ale hľadajte novú cestu. A z nadobudnutých skúseností sa poučte.

> Nezabudnite sa povzbudzovať pozitívnymi „mantrami“. Veľmi účinným a motivujúcim je napríklad aj Štefánikov citát: „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.“

> Posilnite sa pochvalou po dosiahnutí čiastkového cieľa a pripomínajte si aj minulé úspechy, pokojne si ich aj spíšte.

 Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.