Pes je najlepším priateľom človeka, no niektorí ľudia si svojho domáceho miláčika musia vyberať oveľa starostlivejšie, pretože ich limituje alergia. Alergia na psa je dnes pomerne častým zdravotným problémom. Jej príčinou je reakcia organizmu na niekoľko alergénov. Aj keď celkom hypoalergénne plemeno psa nenájdete, existuje viacero psích plemien, ktoré sú v takomto prípade najvhodnejšie. Prezradíme vám, ktoré to sú. V zásade je najlepší pes pre alergikov plemeno, ktoré nemá srsť alebo nepĺzne.

Vyhovujúce je však aj plemeno, ktoré pĺzne minimálne. Je to z dôvodu obmedzenia šírenia alergénov do ovzdušia pomocou uvoľnenej srsti. Tu je hneď niekoľko štvornohých miláčikov, z ktorých môžete vyberať pre seba ako alergika alebo pre svoje alergické dieťa.

Pudel  – nepĺznuci pes vhodný pre alergikov

Za jedného z najlepších psov pre alergikov sa považuje pudel. Jeho srsť nepĺzne, potrebuje však pravidelné strihanie, pretože neustále dorastá. Pudel je hravý a veľmi inteligentný psík, ktorý sa naviaže na svojich pánov. 

Tiež ťa zaujme: Ktoré sú najlepšie psy do rodiny s deťmi? Vyber si správne!

psy pre alergikov

Dá sa ľahko motivovať, čo uľahčuje jeho výchovu. Vyskytuje sa v štyroch veľkostiach. Platí, že čím menší pudel je, tým bude živší. Do bytu odporúčame menšie druhy. Veľký pudel má totiž najväčšie nároky na pohyb a pretrváva u neho tiež lovecký inštinkt.

...

Čínsky chocholatý pes – miláčik do bytu bez srsti

Výbornou voľbou pre alergikov je tiež čínsky chocholatý pes. Toto plemeno nemá srsť, napriek tomu však nie je hypoalergénny, keďže alergény sa u psov nachádzajú aj v koži a slinách.

Čínsky chocholatý pes má príjemnú povahu, je malého vzrastu a je ideálny do bytu. Tento psík zbožňuje svojich majiteľov a dá sa ľahko vycvičiť. Môžu si ho zaobstarať aj ľudia, ktorí veľa cestujú a potrebujú si psa brať so sebou. Znesie aj prechádzky v chladnom počasí, no musí byť stále v pohybe. Zahriať sa mu pomôže tiež oblečok pre psa.

Neprehliadni: Snár: Pes v sne – bol čierny, biely alebo hrýzol? Pozri, čo ťa čaká 

naháč aj pre alergika

Medzi plemená psov vhodných pre alergikov z dôvodu absencie srsti patria aj mexický naháč, peruánsky naháč či americký bezsrstý teriér.

Austrálsky teriér – veselý spoločník, ktorý nepĺzne

Austrálsky teriér nie je pes, ktorý sa bežne odporúča alergikom, no patrí medzi vhodnejšie plemená. Jeho srsť takmer nepĺzne a upravuje sa vyšklbávaním.

Poznáš top kvalitnú čističku vzduchu pre alergikov? Toto je ONA. 

Ako skoro každý teriér, aj austrálsky teriér nikdy nezaprie svoju osobnosť. Napriek tomu je jeho výchova pri troche dôslednosti jednoduchá.

 Je veselý a hravý až do vysokého veku. Ak má dostatočné vyžitie, je vhodný tiež do bytu. Tento malý čulý psík miluje zmeny, takže vám iste urobí radosť aj ako spoločník na cesty a rôzne iné životné dobrodružstvá.

Tip od nás: Vychytávky pre domácich miláčikov

austrálsky teriér pre alergika

Pokiaľ vás tento výber domácich miláčikov neoslovil a uvažujete nad tým, ktorý zo psov ešte nepĺzne alebo pĺzne len minimálne, stále máte pomerne dosť možností. Medzi takpovediac hypoalergénne plemená psov v tomto zmysle patrí aj ši-cu, ktorého srsť sa uvoľňuje len pri vyčesávaní. Ďalej sú v tomto smere vhodné yorkshirský teriér i maltézsky psík, ktoré si ale na druhej strane vyžadujú častejšie kefovanie, kúpanie a strihanie srsti. 

Taktiež srsť trochu väčšieho portugalského vodného psa takmer nepĺzne, no potrebuje každodenné česanie. No a stredne veľký pes puli zaujme už na prvý pohľad svojou prirodzene dredovitou srsťou, ktorá mu dáva špecifický ráz. Napriek svojej vhodnosti pre alergikov je však náročný na údržbu svojich dredov, predovšetkým kúpanie a dôkladné ručné dosušenie uterákom.

Foto: Freepik/Pinterest 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.