Pokiaľ mu nepripisujeme dôležitosť a ignorujeme zákonitosti s ním spojené, vypomstí sa nám to a bohužiaľ aj deťom. Hovoríme o spánku. Spánkový režim je veľmi dôležitý nielen u bábätiek, ktoré vďaka nemu takpovediac rastú pred očami, pričom prespia väčšinu dňa. K spánku neodmysliteľne patrí pohodlná posteľ či postieľka, periny alebo menšie perinky, prikrývky, detské spacie vaky a celkovo posteľná bielizeň, na kvalitu ktorej sa dbať naozaj oplatí. Obliečky do postieľky na rozdiel od tých dospeláckych väčšinou hýria farbami a rozprávkovými postavičkami. No a práve o nich a detskom spánku bude dnes reč. 

Vedeli ste o tom, že pokiaľ chodí školopovinné dieťa spávať v rovnakom čase, zlepšuje sa mu tak nielen kvalita spánku, ale aj výkon v školskej lavici? „Nahnať“ dieťa do postele v správnom čase však môže byť problém a bojujú s tým mnohí rodičia. Obliečky do postieľky zvolené podľa preferencií dieťaťa vedia byť  takou malou „barličkou“ k tomu, aby sa na spánok viac tešilo. No a malé bábätká? Pri nich vyhľadávame ešte viac ako žiarivé obrázky na obliečkach kvalitný a jemný materiál. 

veci do postieľky

Niekoľko postrehov o spánku detí – na čo si dať pozor?

> Prejde niekoľko mesiacov od narodenia, kým sa dieťa naučí vnímať rozdiel medzi dňom a nocou. Môžete mu toto rozoznávanie uľahčiť tým, že budete dodržiavať večerný rituál. Napríklad kúpeľ a uspávanku na dobrú noc.

Pozri tiež: Detská izba s prvkami montessori: Praktické inšpirácie

Aj u väčších detí majú večerné zvyky svoj význam. Dieťa potom vie, že je čas na spánok, dochádza k naladeniu sa na relaxačný a pokojný režim. Napríklad sa prečíta rozprávka, vyberie si svoju obľúbenú hračku do postele a podobne.

> Novorodenec sa budí približne každé 3 až 4 hodiny a niekedy až po roku i neskôr dieťa prespí celú noc. Od polroka by však už malo dieťa vydržať bez jedenia v noci. Keď sa bábätko do 6 mesiacov budí na nočné dojčenie, nakŕmte ho a prípadne prebaľte pri tlmenom svetle a urobte to rýchlo a jemne bez zbytočných podnetov navyše.

> Bábätká nemajú podľa lekárov používať vankúš. Ideálne je, ak deti čo najdlhšie spia na rovnej podložke bez vankúša. U najmenších sa tak zamedzuje riziku pridusenia a taktiež sa dieťa aj vďaka tomu neskôr môže vyhnúť chybnému držaniu tela a zdravotným problémom, ako je skolióza, chorobné naklonenie hlavy či hyperlordóza.

Zaujme ťa: Prvé dni s bábätkom: Tieto tipy by mali ovládať čerství rodičia

obliečky do postieľky pre chlapca

> Deti by si taktiež nemali navyknúť používať svetielka na zaspávanie. V nočnom režime dochádza pri svetelných podnetoch k narúšaniu prirodzeného procesu tvorby dôležitého hormónu melatonínu. A to môže spôsobiť problémy s imunitou, trávením či neschopnosť koncentrovať sa.

> Základom pre zdravý spánok je okrem pravidelnej hodiny ukladania sa do postele aj vyvetraná izba a ideálna teplota. Pri deťoch je to rozpätie od 18 do 22 stupňov Celzia.

Kedy prichádzajú na rad periny, vankúšiky a obliečky do postieľky?

V zásade úplne maličké detičky nepotrebujú nielen vankúše, ako sme spomínali vyššie, ale ani paplón. A keď, tak určite nie nejaký ťažký a nepriedušný, pri ktorom by hrozilo riziko pridusenia. Stačí ľahká perinka či prikrývka, no bábätká môžu spať aj v špeciálnych spacích vakoch, pri ktorých nehrozí, že by sa v noci „odkopali“.

Obliečky na detský tenký vankúšik a paplónik tak môžete pokojne riešiť neskôr. No a keď príde čas, nehľadajte len správny rozmer, ale aj materiál. Malo by ísť o bavlnu, ideálne biobavlnu. Obliečky do postieľky pre maličké deti by mali mať možnosť prania pri vyšších teplotách, teda do 60 stupňov Celzia. Taktiež musia byť k pokožke dieťaťa jemné, mäkké a nedráždiace.

No a pokiaľ ide o vizuálnu stránku, na trhu dostať širokú paletu odtieňov. Dokonca môžete kúpiť v rovnakom dizajne obliečky do postieľky spolu s mantinelom okolo postieľky. Mantinel, resp. hniezdo plní svoju bezpečnostnú funkciu. Teda aby sa dieťa nebuchlo o postieľku alebo aby sa mu tam nezasekla ručička či nožička.

Detské obliečky do postieľky pre dievčatá a chlapcov

Najmenšie ratolesti dizajn obliečok až tak veľmi neriešia, no čím je dieťa staršie, má svoje obľúbené postavičky a rozprávky, no a tým sú aj jeho preferencie špecifickejšie. Pre dievčatká môžete vyberať z množstva obľúbených rozprávkových princezien. Alebo je tomu vášmu drobcovi sympatickejšie milé zvieratko? S obľúbeným motívom na obliečkach sa deťom zaspáva lepšie. Preto pri prezeraní obliečok do postieľky nechajte svoju ratolesť vybrať si.

Vedeli ste, že deti, ktoré sa stotožňujú so svojimi rozprávkovými hrdinami, sa snažia správať lepšie a povzbudzuje to aj ich ctižiadostivosť? Aj chlapci môžu mať svojich rozprávkových hrdinov na očiach pri zaspávaní. Isto im to urobí radosť. Alebo je práve váš chlapec technickejší typ a vyžaduje si traktory či lietadlá? Žiadny problém, TU nájdete aj veselé obliečky do postieľky pre chlapcov.

Neprehliadni: Odhaľ, ako zaspať rýchlo a bez liekov: Posledný tip je ideálny pre dospelých aj dojčatá!

Staršie školopovinné deti už zvyčajne nemajú potrebu rozprávkových motívov na obliečkach. Stále ich však môžete od tých „dospeláckych“ odlíšiť hravejším dizajnom, napríklad farebnosťou.

Foto: Freepik/www.4home.sk/www.market24.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.