REKLAMA

Na Slovensku sa snažíme celkom poctivo dodržiavať opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Keď môžeme, zostávame doma, šijeme si rúška, zachovávame si hygienicky čisté ruky i domácnosť a taktiež si vyrábame vlastnú dezinfekciu. Nosenie rúšok na verejnosti je už zhruba týždeň povinné, ale čo také rukavice?

Najbližšie hodiny vstúpi do platnosti opatrenie, ktoré zabezpečuje menej rizikový nákup nielen v potravinách či lekárňach. Podľa slov premiéra sa totiž otvoria aj ďalšie prevádzky, ako napríklad stavebniny, záhradkárstva a podobne. Okrem rúšok a obmedzenia počtu nakupujúcich v prevádzkach sa bude ešte viac dbať na dezinfekciu rúk a nosenie rukavíc.

Oplatí sa vedieť: Rúško alebo rúška? Ktorá možnosť je správna?

REKLAMA

Dôležitý ochranný prostriedok

Pokiaľ nosíme rúška, vzájomne sa dokážeme zásadným spôsobom chrániť proti šíreniu koronavírusu. Ak ste však doteraz nemysleli na ochranu rúk, mali by ste to prehodnotiť a dbať nielen na hygienu a dezinfekciu rúk. S jednorazovými rukavicami, ktoré po použití okamžite zlikvidujete, máte väčšiu istotu. Inak povedané, v kombinácii s ostatnými protivírusovými opatreniami dokážu človeka chrániť oveľa efektívnejšie.

Cestovanie MHD, kde sa pridržiavate úchytov, ktorých sa pred vami držali stovky ľudí, prípadne chytanie madla nákupného vozíka, ktoré je na tom podobne, sa s jednorazovými rukavicami stávajú oveľa bezpečnejšími úkonmi. Pamätajte na to, že koronavírus sa na povrchoch (v závislosti od materiálu) dokáže udržať od niekoľkých hodín, ba až po dni.

Vybrali sme: Veľká noc 2020 nebude klasická, svojich blízkych poteš týmto

Čím nahradiť jednorazové rukavice?

Hovoríte si, dobre, ale kde zohnať rukavice? Pokiaľ nimi nedisponujete a už ste sa k nim ani v lekárňach nedopracovali, zaimprovizujte trochu. Okrem klasických jednorazových rukavíc si možno pomôcť aj tými na upratovanie či záhradkarčenie. Keďže však nejde o jednorazový ochranný produkt, treba tieto rukavice po použití dôkladne vydezinfikovať, a to najmenej 60-percentným alkoholom.

Rovnako možno použiť aj igelitové rukavice, ktorými sa berie pečivo alebo rukavice, ktoré bývajú priložené k farbám na vlasy. Ak úplne nesedia, zabezpečte ich na krajoch gumičkami. V krajnom prípade viete použiť aj obyčajné igelitové vrecká, ktoré si na ruky pripevníte gumičkami. Manipulácia s nimi síce nie je úplne najpohodlnejšia, ale svoju ochrannú funkciu dokážu plniť.

Nezabudnite, že dodržiavaním všetkých dostupných protivírusových opatrení chránime seba a sme takýmto spôsobom ohľaduplní aj k ostatným.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.