REKLAMA

Niekto ich používa klasicky pri hygiene uší, dámy zas pri líčení, no a určite by sa našli aj kreatívne spôsoby ich využitia v domácnosti – vatové tyčinky do uší. Visí nad nimi zopár otáznikov, čo sa týka bezpečnosti pri ich používaní. Vatové tyčinky sa však dostali do pozornosti aj v súvislosti s udržateľným životným štýlom, teda zodpovedným prístupom k našej planéte. Ako správne používať vatové tyčinky do uší a aké si vybrať, pokiaľ chcete prispieť svojím dielom k znižovaniu produkcie plastov, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vatové tyčinky do uší a ich správne a nesprávne používanie

Viete, čo spôsobuje nedostatočná hygiena uší? Hoci ušný maz plní ochrannú funkciu zvukovodu, pri jeho nahromadení môže zatvrdnúť a vznikne takzvaná mazová zátka. Tá dokáže spôsobiť problémy so sluchom, ale taktiež nadbytočný výskyt mazu vo zvukovodoch zvyšuje riziko bolestivej ušnej infekcie. Práve preto správne čistenie uší netreba podceňovať.

Ako často čistiť uši a kedy je najlepší čas na čistenie uší?

Čistenie uší by sa malo robiť pravidelne, ale nie príliš často. Podľa špecialistov ho stačí vykonávať raz za týždeň, pokiaľ nemáte zvýšený mazotok. No a za najlepší čas, kedy je najideálnejšie realizovať čistenie uší, sa považujú chvíle po umývaní hlavy alebo aspoň po osprchovaní či kúpaní.

Ako je to správne a ako nie?

V prvom rade treba pristupovať k čisteniu uší s maximálnou opatrnosťou, keďže nesprávne používanie vatových tyčiniek do uší môže viesť k zraneniam zvukovodu aj k poraneniu ušného bubienka. Základom je, aby ste sa s nimi nedostali do väčšej hĺbky ucha, ale zostali naozaj len v prednej časti zvukovodu. 

Treba vedieť, že zhruba dva a pol až tri centimetre od vstupu do ucha končí zvukovod, no a ďalej sa už naozaj vatová tyčinka nesmie dostať.

Zaujme ťa: Vyrážka na jazyku? Pozor, môže to byť vážne!

bambusové vatové tyčinky do uší

Neopatrné zaobchádzanie s vatovou tyčinkou môže spôsobiť nielen nepríjemné poranenie, ale zároveň dochádza i k zatláčaniu mazu do hĺbky ucha, čo je ďalším potenciálnym zdravotným problémom.

REKLAMA

Pomerne bežným, ale zároveň nesprávnym spôsobom používania vatových tyčiniek je aj ten, keď sa nimi čistí zvukovod bez ich predošlého navlhčenia. Suchá vata na tyčinke môže zapríčiniť nepríjemnosť, akou je uviaznutie vaty v uchu. Preto by ste mali vatu pred použitím namočiť do oleja, ktorý zároveň uľahčí čistenie, keďže zabezpečuje lepšie rozpúšťanie mazu. Na tieto účely môžete využiť detský olejček, prípadne i olivový alebo kokosový.

Oplatí sa prečítať: Pozri, čo pomáha na afty a odhaľ príčinu ich vzniku

Eko alternatíva vatových tyčiniek do uší

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že aj malé kroky k udržateľnejšiemu životnému štýlu majú svoj význam. Čo sa týka vecí využívaných v kúpeľni, postupne sa napríklad nahrádzajú jednorazové vatové tampóny určené na odličovanie za látkové. Tie sú prateľné a možno ich používať stále dookola.

Okrem znižovania odpadu ako takého sa kladie väčší dôraz aj na eliminovanie plastového odpadu, ktorý sa v prírode nerozkladá, resp. rozbíja sa na mikroplasty. Tie sa dostávajú do vody a do pôdy.

Umelohmotné jednorazové žiletky sa tak menia za holiace strojčeky a napríklad aj umelohmotné kefky na zuby sa nahradzujú bambusovými kefkami. 

Neprehliadni: Zero waste tipy na produkty: 30 vychytáviek do domácnosti

vatové tyčinky a odličovacie tampóny

Kefky z bambusu sú k prírode šetrnejšie, keďže bambus je kompostovateľný a jeho využívaním nedochádza k odlesňovaniu.

No a napokon čo sa týka vatových tyčiniek do uší, dnes sú už taktiež dostupné ekologickejšie náhrady. Namiesto plastových paličiek sa začali využívať bambusové či papierové paličky. Možno si hovoríte, že ide len o malú plastovú paličku, tak prečo to vôbec riešiť. No predstavte si, v akom množstve sa využívajú vatové tyčinky v bežných domácnostiach. Plast z nich napokon skončí vo vodách riek, oceánov. Tento plast sa nám vráti aj vo vode, ktorú pijeme!

Takže zakúpením vatových tyčiniek zo 100 % bio bambusu a organickej vaty urobíte taktiež dôležitý krok k udržateľnému životnému štýlu a domácnosti.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.