REKLAMA

Radi by ste navštívili aj tento rok 2023 vianočné trhy na Slovensku či v susedných krajinách? V Bratislave, v Košiciach alebo dokonca vo Viedni? A možno sa na ne chystáte po viacročnej prestávke, lebo ste nemali čas. Nech už je to tak alebo onak, dnes máme pre vás niekoľko super tipov, kde a hlavne odkedy sa môžete tešiť na príjemnú predvianočnú atmosféru, výborné jedlo a varené vínko či punč, stretnutia s blízkymi i kultúrny program.

V tomto článku vám predstavíme niektoré z najkrajších a najzaujímavejších vianočných trhov NIELEN na Slovensku, ktoré by ste nemali premeškať. Najmä v prípade, ak žijete v spomínaných mestách alebo v ich blízkosti. Nalaďte sa s nami na predvianočnú strunu.

Neprehliadni: Vyber si z tých najlepších vianočných pobytov či pobytov na Silvestra

Kedy a kde začínajú vianočné trhy na Slovensku v roku 2023?

Vianočné trhy s ich neopakovateľnou atmosférou sú dnes v krajských mestách už neodmysliteľnou vianočnou tradíciou. Samozrejme, organizujú sa nielen v krajských mestách, ale aj v mnohých okresných mestách. Obyvatelia väčších miest si to už asi ani nevedia v tomto čase predstaviť bez stromčeka na hlavnom námestí, betlehemu, stánkov s jedlom a milými drobnosťami. Dokonca nie je ničím výnimočným, ak sa konajú aj menšie miestne trhy v rôznych častiach mesta a na jednotlivých sídliskách. 

Poďme sa teda najskôr pozrieť na najznámejšie vianočné trhy na Slovensku, a to počnúc Bratislavou a Košicami končiac.

Môže sa hodiť: SMS k Vianociam a k Novému roku: Najkrajšie sviatočné vinše

vianočné trhy 2023 zoznam

Vianočné trhy Bratislava 2023

V roku 2023 sa budú trhy v Bratislave konať od 23. novembra do 31. decembra (s prerušením 24.12. – 26.12.) na Hviezdoslavovom a Františkánskom námestí. 

Na týchto dvoch námestiach sa rozprestrie množstvo stánkov, kde si môžete kúpiť rôzne vianočné výrobky, darčeky, ozdoby, šperky a ďalšie. Samozrejme, nebudú chýbať ani tradičné slovenské jedlá a nápoje, ako sú lokše, podpecníky, cigánska pečienka, kapustnica, medovina, varené víno či punč. Okrem toho sa môžete tešiť aj na bohatý kultúrny program, ktorý bude zahŕňať divadielka pre deti, čítania slovenských hercov, detské atrakcie, koncerty, výstavy, tvorivé dielne a mnohé iné.

Podľa denníka The Times sa práve Bratislava ocitla medzi TOP 10 vianočnými trhmi v Európe. Bratislavské vianočné trhy dokonca predbehli aj Brusel, Kodaň či Viedeň. 

Pokiaľ ste teda náhodou z Bratislavy a bližšieho okolia, zaiste nevynechajte túto fantastickú príležitosť na skvelé zážitky. No samozrejme aj výlet z iného kraja Slovenska do hlavného mesta s cieľom dopriať si na trhoch bude skvelou rodinnou aktivitou, prípadne i zážitkovým výletom pre zaľúbencov.

vianočné trhy Bratislava

Vianočné trhy Trnava 2023

Na trhoch sa v Trnave môžete zastaviť na Trojičnom námestí, a to od 24. novembra do 22. decembra 2023.

Vianočné trhy Trenčín 2023

Zábava a dobré jedlo vás čaká v Trenčíne na Mierovom námestí, a to od 1. decembra do 23. decembra 2023.

Vianočné trhy Nitra 2023

Trhy v Nitre sa tradične konajú na Svätoplukovom námestí. V roku 2023 to bude od 1. decembra do 31. decembra, pričom medzi Vianocami a Silvestrom bude otvorenie stánkov závisieť od samotných predajcov.

Vianočné trhy Žilina 2023

Pochutnať si na vianočných dobrotách a porozprávať sa s priateľmi pri varenom víne môžete na trhoch v Žiline od 23. novembra do 2. januára. Po 23. decembri je však otvorenie stánkov dobrovoľné. Poďte nasať predvianočnú náladu na Mariánske námestie.

Vianočné trhy Banská Bystrica 2023

Kedy ísť na trhy v Banskej Bystrici? Na Námestí SNP začínajú od 1. decembra a končia 22. decembra 2023. Nepremeškajte ich!

REKLAMA

Vianočné trhy Prešov 2023

Hlavná ulica v Prešove bude od 25. novembra do 22. decembra a od 26. decembra do 31. decembra 2023 zaiste plná ľudí v dobrej nálade, keďže práve v daných termínoch sa aj tu konajú trhy.

Vianočné trhy Košice 2023

Pešia zóna na Hlavnej ulici je miestom konania vianočných trhov 2023 v Košiciach. Sú to tie najkrajšie trhy na východnej časti našej krajiny? Posúďte sami. Navštívte ich od 1. decembra do 23. decembra a od 26. decembra do 31. decembra.

Oplatí sa zastaviť aj vo Viedni či v Prahe 

Určite viete, že aj relatívne blízko za hranicami Slovenska nájdete miesta s úžasnými vianočnými trhmi. 

Pokiaľ chcete nasávať vianočnú atmosféru vo veľkom, máme pre vás nielen termíny trhov v obľúbenej Viedni či v Prahe, ale aj vzdialenejšie destinácie, ktoré môžete rovnako navštíviť a urobiť si radosť výletom.

Vybrali sme: Svätí patróni: Zoznam známych svätcov

vianočné trhy viedeň

Vianočné trhy Viedeň 2023

  • Vianočný trh vo Viedni na námestí Rathausplatz: od 10. novembra do 26. decembra 2023.

Najznámejšie trhy v Čechách

  • Vianočné trhy v Prahe na Staromestskom a Václavskom námestí: od 2. decembra 2023 do 6. januára 2024.
  • Vianočné trhy v Prahe na námestí Mieru: od 20. novembra do 24. decembra 2023.
  • Vianočné trhy v Brne: od 24. novembra do 23. decembra 2023.

Inšpirácia: Vianočné dekorácie nielen na stôl a na okno: Efektné nápady pre čarovnú atmosféru

Ďalšie zaujímavé miesta hodné výletu

  • Vianočné trhy v Budapešti na Vörösmartyho námestí: 24. novembra do 31. decembra 2023.
  • Vianočné trhy v meste Györ: od 26. novembra do 23. decembra 2023.

  • Vianočné trhy vo Varšave: od 26. novembra 2023 do 6. januára 2024.
  • Vianočné trhy v Krakove: od 25. novembra do 26. decembra 2023.
  • Vianočné trhy v Drážďanoch: od 29. novembra do 24. decembra 2023.

Zaujme ťa: Darčeky podľa znamenia: S týmito zaboduješ na narodeniny i na Vianoce

pohodová atmosféra zimných stretávaní sa pri varenom víne

Ako si ich vychutnať najlepšie?

Najväčšie čaro majú zimné trhy po zotmení, keď svietiaca vianočná výzdoba podčiarkuje náladu plnú družnosti a pohody. Nie je nič lepšie na vytrhnutie sa z víru povinností a pracovného zhonu. Určite si na ne urobte priestor vo vašom plnom predvianočnom diári. Vyvetrajte svojich priateľov a rodinu, pretože spoločný čas strávený pri varenom vínku či horúcej čokoláde a rôznych slaných aj sladkých maškrtách stojí za to.

Vianočné trhy patria rozhodne k milým predsviatočným aktivitám, ktoré vám po psychickej stránke dajú viac ako pečenie vianočných koláčikov. Určite na ne zájdite, a to ešte skôr, ako sa rozbehnete hľadať tie najlepšie vianočné darčeky.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.