Kvalitné odlíčenie sa pred spánkom je zásadným bodom pleťovej rutiny. Vieme o tom, no i napriek tomu robíme pri tomto úkone chyby, ktoré sa napokon odrazia na celkovej kvalite pokožky. Okrem nie dostatočného a dôkladného odlíčenia mnohé ženy používajú  odličovače nevhodné pre ich typ pleti alebo zvolia nevhodný odličovací postup. Medzi tieto prešľapy možno zaradiť aj používanie produktu, ktorý si mnohé ženy obľúbili, ale pleť už z neho taká nadšená nie je. Povieme to hneď priamo na začiatku. Vlhčené obrúsky na odličovanie radšej nepoužívajte. Prečo? O tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Vlhčené obrúsky pre deti – samostatná kapitola 

Trend vlhčených obrúskov na odličovanie bol jedným z najhorších v rámci starostlivosti o pleť. Chvalabohu, postupne slabne. Stále sa však nájde dosť žien, ktoré na ne nedajú dopustiť a sú pre nich ľahkým a pohodlným riešením odlíčenia.

Dnes sa na policiach drogérií stretneme už aj s vlhčenými obrúskami určenými priamo na odličovanie, no pred pár rokmi boli viac-menej dostupné len tie detské, pôvodne určené na pokakané zadočky. A ani dnes ich niektoré dámy neváhajú použiť na odlíčenie. Podkladajú to tvrdením, že keď je to dobré pre detskú pokožku, bude to dobré aj pre ich pleť. Nie je to však pravda!

Zaujme ťa: Hnevá ťa mastná pleť s rozšírenými pórmi? Tieto recepty zaiste oceníš 

Agresívne pôsobiace zloženie 

Detské vlhčené obrúsky sú pôvodne určené na úplne inú časť tela ako tvár. Zloženie je prispôsobené potrebám detského zadočka, ktorý potrebuje ochrániť pred zaparením a súčasťou sú aj antisepticky pôsobiace látky a nie zriedka tiež alkohol. Práve kvôli tomu pôsobia detské obrúsky na tvár vysušujúco a dlhodobé používanie môže zapríčiniť dehydrovanú a precitlivelú pleť.

vlhčené obrúsky pre deti na odličovanie

Ružové to nie je ani s vlhčenými obrúskami určenými na odličovanie

Napnutá a začervenaná pokožka zostáva po odličovaní vlhčenými obrúskami nielen pre ich zloženie. Detské obrúsky nie sú určené na odličovanie, teda ani neobsahujú vhodné make-up rozpúšťajúce odličovacie zložky. Z toho vyplýva, že pri ich používaní musíte nielen výraznejšie drhnúť tvár a pôsobiť silou, ale spotrebujete ich na jeden raz možno aj 5 či 6. Ide o neskutočné plytvanie, ak si to zoberieme i z ekologického hľadiska.

Na druhej strane sú tu aj špeciálnejšie a priamo na odličovanie určené obrúsky, ktoré však tiež nevynikajú v šetrnom prístupe k pleti.

Problémom je samotný obrúsok, ktorým sa pleť šúcha a naťahuje. A nech by bol aj akokoľvek dobre nasiaknutý tekutinou, stále treba brať do úvahy aj silné konzervanty, ktoré zabezpečujú udržanie dlhodobej vlhkosti obrúska a zamedzujú kontamináciu baktériami počas neustáleho otvárania obalu. Je teda prítomné riziko mechanického i chemického narušenia ochrannej bariéry pokožky.
vlhčená utierka pre deti

Pozri aj: Recenzia: BIONE Avena Sativa – Denný krém špeciál citlivá pleť a Micelárna pleťová voda

No a keď si to zoberieme z finančného hľadiska, kvalitné odličovacie mlieka či oleje si odvedú dobrú prácu za nižšiu cenu, keďže ich nespotrebujete také množstvo ako odličovacích obrúskov.

Kedy po nich siahnuť?

Po vlhčených obrúskoch, teda špeciálne tých, ktoré sú priamo určené na odličovanie a nie detských, siahnite len vo výnimočných prípadoch. Ide o tie, keď je lepšie akékoľvek odlíčenie ako žiadne. Napríklad na chate, dlhých cestách a presunoch, počas festivalu či kempovania. Raz za čas, ak je inak vaša starostlivosť o pleť nastavená správne, vám vlhčené obrúsky neuškodia. Ich každodenné používanie pri odličovaní však vaša pleť rozhodne neocení.

Vlhčené obrúsky možno tiež využiť na rýchle vyčistenie povrchov. Poutierajte do nich pokojne použité kozmetické štetce, prípadne aj puzdro na mobil či si nimi pretrite zaprášenú palubnú dosku v aute.

DIY vlhčené obrúsky na odličovanie

Pokiaľ sa však vlhčených obrúskov na odličovanie neviete vzdať, stále máte možnosť vyrobiť si vlastné. Také, ktoré budú k pokožke oveľa šetrnejšie v porovnaní s tými kupovanými.

Potrebovať na ne budete kuchynskú rolku papiera a dostatočne veľkú uzatvárateľnú sklenenú nádobu (aby sa do nej zmestila na polovicu prerezaná kuchynská rolka), dva deci prevarenej vody, zhruba dve lyžice kokosového oleja, niekoľko kvapiek tea tree esenciálneho oleja (na mastnú a problematickú pleť) alebo ružového oleja (na normálnu až citlivú pleť). 

Postup výroby vlastných DIY obrúskov

Najskôr prerežte napoly rolku papiera. V nádobke si pripravte prevarenú vodu, pridajte kokosový olej (odporúčame nahriať, aby sa dostal do tekutej podoby) a vybraný esenciálny olej podľa typu pleti. Po premiešaní nalejte na prepolenú rolku, ktorá už je umiestnená v sklenenej uzatvárateľnej nádobke. Aby tekutina dobre nasiakla, prevráťte nádobku na čas hore dnom. Používajte podľa potreby a spotrebujte do týždňa.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.