REKLAMA

Človek sa dnes bez mobilu cíti ako bez ruky. Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a mnohí si neuvedomujú, že okrem mnohých pozitív majú aj svoje tienisté stránky. Hoci na jednej strane máme vo svojich inteligentných technických vymoženostiach mnohé šikovné aplikácie a prístupy na sociálne siete, ktoré nás udržujú v kontakte s druhými okrem klasického telefonovania či SMS-kovania, na druhej strane môžu stáť za naštrbením vzťahov. Vzťahy a mobily – to je kombinácia, ktorá nemusí vždy dopadnúť v prospech partnerstva či priateľstva. Poďte sa tomu pozrieť na zúbok.

Mobil ako partner?

Je dokázané, že čím častejšie využívate svoj mobil, tým sa naň viac fixujete. Táto vypestovaná a posilňovaná väzba ústi do závislosti. No a tá napokon zapríčiňuje i to, že sa z inteligentnej techniky stáva partner.

Samozrejme, že i vďaka tomu sú partneri či priatelia z mäsa a kostí odsúvaní na druhú koľaj, prípadne musia o pozornosť súperiť s mobilom. A takáto súťaž dokáže omrzieť celkom rýchlo.

Otroci okamžitého reagovania

Pamätáte si ešte na časy, keď ste neboli vždy a všade zastihnuteľní? Mladšie generácie už asi ani nie. Keď sa na to spätne pozrieme, malo to svoje výhody.

Mobily nám do životov priniesli možnosť okamžitej komunikácie, ktorá je však zároveň i prekliatím. Síce je super, že vám druhý môže okamžite reagovať na správu, no keď sa neozve do 10 minút, je dokázané, že absencia rýchlej odpovede vie poriadne zamávať s náladou.

Neprehliadni: Hádka vo vzťahu: Ovládaš umenie dobre sa pohádať?

mobily a vzťahy
Čím je človek na tento typ komunikácie fixovanejší, tým pre neho horšie. U žiarlivejších osôb to dokonca môže spôsobiť až hystériu. Každá minúta navyše bez kontaktovania dokáže spôsobovať pochybnosti, podozrenia, obavy.
REKLAMA

Absencia očného kontaktu = nezáujem

Mobily tu s nami nie sú až tak dlho, aby prekonali zaužívané sociálne štandardy, ktoré od druhých prirodzene očakávame. Podľa výskumov svoje smartfóny kontrolujeme a siahame po nich zhruba 150-krát denne.

Problémom sa stáva najmä to, keď dáte prednosť mobilu pred pozornosťou, ktorú by ste mali venovať človeku, ktorý je s vami a konverzuje. Odpovedáte mu, ale vaša pozornosť nie je 100-percentná, pretože namiesto udržiavania očného kontaktu ťukáte do mobilu alebo scrollujete siete? Pokiaľ ste odpovedali áno, prestaňte s tým.

Neudržiavanie očného kontaktu počas rozhovoru signalizuje jasný nezáujem a ignoráciu. Takto si to interpretuje (hoci možno len podvedome) aj zarytý priaznivec smartfónov. No a ako len môže dopadnúť vzťah, kde jeden druhého ignoruje? Odpoveď je jasná. Vzťahy a mobily sú v tomto kontexte naozaj nekompatibilné, pokiaľ nám ide o rozvíjanie, či hoci len udržanie vzťahu. Nehovoriac o nejakom prehlbovaní dôvery a podobne.

Ad absurdum

No a na záver sa skúste trochu zamyslieť nad absurdnosťou, ktorú ste už pravdepodobne zažili.

Zaujme ťa: Najvernejšie znamenia zverokruhu, ktoré milujú až za hrob!

vplyv mobilov na vzťah

Dve kamarátky sedia na káve, prípadne dvaja kamoši na pive, ale namiesto uvoľnenej konverzácie kŕčovito držia svoje mobily a majú zrak nalepený na ich obrazovkách.

Alebo je vám možno známa táto situácia. Manželia či partneri sa dohadujú o nejakej veci cez sociálne siete. Kde je problém? Obaja sa nachádzajú v jednom byte, možno len jeden v obývačke a druhý v spálni. Pokiaľ ste sa dostali do tejto fázy, mali by ste prehodnotiť reálny kontakt s vašimi blízkymi. Technika totiž dokáže ľudí vzájomne nielen zbližovať, ale aj vzďaľovať. A ako sa hovorí, z dobrého sluhu sa stáva zlý pán.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.