Keďže počet hodín dňa sa nedá natiahnuť, každý vyťažený človek hľadá cestu, ako zefektívniť svoj pracovný výkon, aby mu zostal čas aj na seba, rodinu a podobne. Ako zlepšiť pracovný výkon bez toho, aby ste boli v práci od rána do večera a nosili si ju ešte aj domov? Treba si zvoliť správnu stratégiu, o ktorej sa teraz dočítate bližšie. 

Ako zlepšiť pracovný výkon a nevyhorieť?

Hneď na úvod si musíme zodpovedať túto kľúčovú otázku, ktorá je spojená so zvyšovaním pracovného výkonu. Treba si totiž uvedomiť, že efektívne zlepšovanie pracovného výkonu je super, pokiaľ nejde na úkor samotného človeka. Nemôžete totiž ísť na maximum 12, ba aj viac hodín. To je istá cesta k vyhoreniu.

Držte sa pravidla troch osmičiek, teda osem hodín práce, osem hodín odpočinku a osem hodín spánku. Iba oddýchnutý človek totiž môže pracovať naplno a zvyšovať svoj výkon. Sústreďte sa teda na spomínaných 8 hodín práce a využite ich naplno, aby ste nemuseli pracovať zbytočne dlho a neefektívne.

Plánovanie a oddelenie „zrna od pliev“

Už v článku o tom, ako si efektívne zorganizovať čas, sme spomínali Eisenhowerov princíp.

Podľa tohto princípu by mali byť vo vašom pláne práce priorizované všetky naliehavé úlohy a taktiež nenaliehavé, no pritom dôležité aktivity. Aby ste však svoj pracovný čas využili naozaj na 100 % a videli zanedlho aj výsledok, napríklad v podobe financií, je vhodné do pracovného plánu zahrnúť taktiež pravidlo 80/20. Ide o Paretove pravidlo, podľa ktorého len 20 % činností prináša 80 % výsledkov.

Pozri tiež: Práca snov podľa znamenia zverokruhu: Robíš to, čo ťa napĺňa?

Paretov princíp

Musíte si teda vedieť presne určiť, čo sa oplatí robiť a čo nie. Jednoducho povedané – treba si vedieť správne analyzovať, ktorých je tých 20 % efektívne vynaloženej aktivity, ktorá prináša najväčší úžitok, no a následne maximalizovať snahu v tejto oblasti.

Efektivita = uľahčovanie práce aj šetrenie času

Zamerať by ste sa mali nielen činnosti a veci, ktoré vedú k lepším výsledkom, ale tiež je pri zvyšovaní a vylepšovaní výkonu výhodné odseparovať hodnotné informácie od balastu. V pracovnom čase sa taktiež nenechajte rozptyľovať sociálnymi sieťami alebo ukecanými kolegami.

A pamätajte, že veci sa vždy dajú robiť efektívnejšie, a to aj s vynaložením menšieho úsilia. Preto nachádzanie a zavádzanie vecí, procesov či aplikácií, ktoré prácu uľahčujú, je veľkým vkladom k tomu, ako zlepšiť svoj pracovný výkon a urýchliť ho. Prakticky to možno realizovať na milióny spôsobov.

ako zvýšiť pracovný výkon

Pre kaderníčku to môže byť napríklad zakúpenie výkonnejšieho fénu, pre analytika investícia do programu, ktorý automatizuje výpočty a mnohé úkony urobí za neho.

Stojte nohami pevne na zemi

Pri plánovaní práce vždy počítajte s prípadnými komplikáciami a nechajte si dostatočnú časovú rezervu. Taktiež realisticky zhodnoťte, koľko úsilia a času bude vyžadovať dosiahnutie konkrétneho cieľa.

Stojte nohami na zemi a nedávajte si ašpirácie, ktoré sa vymykajú vašim schopnostiam či možnostiam. To spravidla prináša len sklamanie. Buďte cieľavedomí, ale rešpektujte svoju psychickú i fyzickú kapacitu pri plnení pracovných plánov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.