Najmä ašvagandu v poslednom čase čoraz viac využívajú nielen fyzicky aktívni ľudia, ale aj v situáciách, keď musia čeliť stresu a podobne. Ašvaganda je vlastne indický ženšen alebo vitánia pomalá, ktorú možno zaradiť medzi adaptogény. Je to látka, ktorá prirodzene zvyšuje celkovú výkonnosť, imunitu a vytrvalosť ľudského organizmu. To všetko viedlo k tomu, že sa vyskytuje aj vo forme výživových doplnkov, ktoré najčastejšie nájdete vo forme kapsúl alebo tabliet.
Ako ashwagandha pôsobí na ľudský organizmus?
Hoci samotná ashwagandha je známa už od staroveku, až v poslednom období možno hovoriť o jej rastúcej celosvetovej popularite. Bola predmetom mnohých štúdií, ktoré potvrdili jej pozitívne účinky okrem iného aj na vnímanie stresu. Okrem toho má ashwagandha omladzujúce, ako aj neuro-ochranné vlastnosti a práve jej široké používanie viedlo k jej rastúcej popularite.
Pravidelné užívanie ashwagandhy môže výrazne zlepšiť celkové fungovanie organizmu. To všetko vďaka tomu, že má antidiabetické, protirakovinové, protizápalové, analgetické atď. vlastnosti. Okrem toho ašvaganda zlepšuje aj celkovú výkonnosť imunitného a kardiorespiračného systému.
Užívanie ašvagandy má pozitívny vplyv na celý ľudský organizmus, preto stojí za to zvážiť ju ako doplnok stravy pri akýchkoľvek abnormalitách v konkrétnej situácii.
Použitie ashwagandhy v športe – čo sa oplatí o nej vedieť?
Pokiaľ ide o fyzicky aktívnych ľudí, ashwagandha má tiež široké spektrum využitia. V prvom rade možno povedať, že zvyšuje celkový efekt tréningu. Bol zaznamenaný jej pozitívny vplyv na budovanie svalovej hmoty aj na spaľovanie tukov.
Zaujímavé je, že ashwagandha tiež zvyšuje hladinu testosterónu, čo podporuje budovanie svalovej hmoty. Zaujímavé je, že indický ženšen má aj vlastnosti, ktoré podporujú regeneráciu po tréningu. To všetko spôsobuje, že stojí za to zvážiť ashwagandhu ako doplnok stravy, najmä ak ste fyzicky aktívni.
Tiež si prečítaj: Aké účinky má reishi káva? Objav aj ostatné liečivé huby a adaptogénne rastliny v lahodných nápojoch
Predpokladá sa, že pozitívne účinky ašvagandy na výkonnosť ľudského organizmu sú okrem iného spôsobené tým, že znižuje hladinu kortizolu, ktorý je známy ako stresový hormón a má zásadný vplyv na metabolizmus človeka. Môže tiež blokovať správny vývoj svalovej hmoty.
Pri hľadaní vhodného zlepšováka na zlepšenie celkového fungovania vlastného organizmu sa oplatí zvážiť nielen ashwagandhu, ale aj ďalšie výživové a dietetické doplnky a prispôsobiť ich konkrétnej situácii. V ALLNUTRITION (https://allnutrition.sk) je široký výber rôznych výživových látok a doplnkov, ktoré vám pomôžu dostať sa do špičkovej formy.
– PR článok –
Foto: allnutrition.sk