REKLAMA

Káva už dávno nie je len o tom, že si ju človek zaleje dvakrát denne, aby sa nejak prebral v práci. Dnes už máte na výber oveľa viac možností, ako je klasická zrnková káva s dvoma lyžičkami cukru a s mliekom. Môžete z nej čerpať omnoho viac benefitov a nájsť v nej nápoj, ktorý perfektne doplní váš životný štýl. Množstvo pozornosti si v poslednom čase získala káva s hubami (napríklad populárna reishi káva) či s inými adaptogénmi a má to svoj dôvod. Okrem toho, že skvele chutí, účinkami sa jej nevyrovná žiadna iná.

Na Slovensku máme viacerých výrobcov takejto kávy s adaptogénnymi rastlinami, spomedzi ktorých bio kvalitou vyniká značka Bonoobo. Čo by ste o nej mali vedieť?

Prečo si dopriať kávu s reishi?

Značnej popularite vo svete liečivých húb, ale aj kávy, sa teší huba reishi, pre ktorú je domovom najmä Čína, Severná Amerika, vyskytuje sa však aj v Európe. Dnes je dostupná v mnohých formách, vrátane kapsúl. Kávu s pridanou reishi by ste si jednoznačne nemali nechať ujsť. Prečo? Dáme vám na to hneď niekoľko dôvodov.

Okrem toho, že reishi kávu obohatí o zaujímavú, príjemnú chuť, pôsobí protizápalovo a ako silný antioxidant. Reishi obsahuje tzv. triterpén, látku, ktoré prispieva k tomu, že sa cítime celkovo dobre po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Zlepšuje spánok, pomáha eliminovať pocit únavy a vyčerpania a podporuje imunitný systém, vďaka čomu hravo zvládnete aj sychravé jesenné obdobie. Reishi môže pomáhať dokonca aj pri chudnutí a v boji proti rôznym ochoreniam, napríklad proti cukrovke či vysokému cholesterolu.

Lion´s mane – čo to je a aké má účinky?

Ďalšou z radu liečivých húb, ktorej pozitívne účinky na sebe budete chcieť otestovať, je huba lion´s mane (u nás známa ako koralovec ježovitý). Lion´s mane pochádza z Ázie, nájdete ju však aj v Európe. Pomôže vám najmä po psychickej stránke, je účinným pomocníkom v boji proti nespavosti, úzkostiam či depresiám.

Vďaka nej sa budete vedieť lepšie sústrediť, zlepšuje však aj pamäť a ďalšie funkcie mozgu. Podporuje totiž tvorbu nových neurónov v mozgu, ako aj regeneráciu už existujúcich, a to tak, že podporuje tvorbu rastového faktora NGF, ako aj neurotropického faktora BDNF.

Podobne ako reishi, aj lion´s mane pôsobí antioxidačne a protizápalovo. Huba ochráni nielen váš mozog, ale aj vaše telo, chráni napríklad pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. 

Tiež ťa zaujme: Hubová káva: Prekvapí ťa chuťou aj účinkami

bonoobo

Pomáha udržať aj zdravú črevnú mikroflóru, za čo sa vám poďakuje celý váš organizmus.

Ako pomôže liečivá huba cordyceps?

Ďalšou zdraviu prospešnou hubou je cordyceps. Súčasťou čínskej tradičnej medicíny je už tisícročia, pričom Číňania ju využívali pri liečbe rôznych ťažkostí, počnúc vyčerpaním až po ochorenia obličiek či ťažkosti s libidom.

REKLAMA

V súčasnosti sa cordyceps využíva na celkovú podporu organizmu, v obľube ju majú napríklad atléti. Huba je totiž bohatá na adenozín trifosfát, ktorý pomáha efektívnejšie dostávať energiu do svalov. Podporuje však nielen fyzickú schránku, ale aj myseľ. Zlepšuje pamäť a spomaľuje proces starnutia. Pôsobí ako silný antioxidant, podporuje imunitný systém a pomáha pri liečbe rôznych ochorení, vrátane cukrovky či ochorení pečene. Pred rôznymi neduhmi pomáha ochrániť aj srdce.

Chaga a jej vplyv na zdravie

Skvelá na podporu celkového zdravia a imunitného systému je aj huba pôvodom z Ázie známa ako chaga. Taktiež je už od nepamäti súčasťou tradičnej medicíny, naši predkovia ju však najčastejšie užívali nie samostatne ale v kombinácii s inými hubami, napríklad s hubou cordyceps. Chaga pôsobí protizápalovo a je mimoriadne bohatá na antioxidanty.

Patrí k hubám, ktoré majú silné antimikorbiálne, antivirálne, ale aj antibiotické účinky. V niektorých krajinách ju dokonca na trhu nájdete aj ako hubu, ktorá pomáha liečiť rakovinu, aj keď názory vedcov sú v tomto smere nejednoznačné. Viacero štúdií potvrdilo, že užívanie prípravkov s výťažkom z huby chaga pomáha ľuďom, ktorí trpia cukrovkou, prospešná je však aj pre ľudí, ktorých trápia vysoké hladiny nezdravého cholesterolu.

Vybrali sme: Najlepšie prírodné antibiotiká, ktoré máš poruke

Adaptogénne rastliny vhodné do kávy

Čo sú vlastne adaptogénne rastliny? Sú to rastliny, ktoré sa užívajú kvôli ich liečivým účinkom. Stres sa stal každodennou súčasťou nášho života a naše telo, ale aj myseľ, sa mu musia neustále prispôsobovať. Užívanie výťažkov z adaptogénnych rastlín nám s tým môže pomôcť.

Úlohou adaptogénov je zvýšiť odolnosť tela voči nepriaznivým vplyvom (vonkajším, ako je napríklad prostredie, ale aj vnútorným, ako napríklad negatívne emócie) a nastoliť opätovnú rovnováhu.

Ich história siaha do ďalekej minulosti. Oficiálne sa však účinky adaptogénnych rastlín začali vo vedeckých laboratóriách študovať v časoch druhej svetovej vojny. Vedci chceli nájsť v prírode zázrak, vďaka ktorému by boli vojaci silnejší, výkonnejší, odolnejší a na fronte by vydržali dlhšie.

Ashwagandha

Medzi populárne adaptogénne rastliny jednoznačne patrí ashwagandha. Tisícročia je neoddeliteľnou súčasťou ajurvédskej medicíny a má to svoj dôvod. Pôsobí ako antioxidant, no zároveň pomáha aj vďaka svojim upokojujúcim účinkom.

Ashwagandha pomáha regulovať hladinu kortizolu v tele, vďaka čomu účinne eliminuje príznaky stresu, zmierňuje príznaky úzkosti, depresie či syndrómu vyhorenia, kedy už človek bojuje s bludným kruhom tvoreným chronickým stresom a cesta von nie je taká jednoduchá.

Podporuje kognitívne schopnosti, vrátane schopnosti sústrediť sa či pamäti. Blahodarne pôsobí aj na náš imunitný systém a zlepšuje aj kvalitu spánku. Pomáha pred rôznymi ochoreniami chrániť srdce, ale aj udržať optimálnu hladinu cukru v krvi.

Podobná téma: Ashwagandha a športovanie

Ženšen

Ženšen patrí medzi tie známejšie adaptogénne rastliny, iste ste o jeho pozitívnych účinkoch počuli niečo už aj vy. Výťažok z neho pôsobí ako silný antioxidant a má protizápalové účinky. Nespornou výhodou ženšenu je, že podporuje fungovanie mozgu a zlepšuje kognitívne funkcie, ako napríklad pamäť, pozornosť a zlepšuje aj náladu. Podporuje imunitný systém a pomáha udržať optimálnu hladinu energie počas dňa, aby sme zvládli aj tie náročnejšie prekážky. Pomáha dokonca aj pri chronickej únave.

Bonoobo káva

Príjemné s užitočným v sebe jednoznačne prepája Bonoobo káva. Každá z nich obsahuje množstvo látok, ktoré podľa potreby povzbudia organizmus alebo upokoja a zlepšia náladu. 

káva s liečivými hubami

Napríklad, vďaka káve Triple Energy Coffee budete počas dňa potrebovať menšie množstvo kávy na to, aby ste ostali v strehu a aby vás pocit únavy a vyčerpania obchádzal z veľkej diaľky.

Káva Superhealth Coffee zas obsahuje výťažky z huby reishi, ktorá je známa tým, že podporuje tvorbu bielych krviniek. To znamená, že káva Bonoobo podporuje imunitný systém.

Zen Coffee je tu zas pre každého, kto je citlivý na kofeín, no úžasnej chuti a vôni kávy jednoducho nedokáže odolať. Zen Coffee si však môžete dopriať s úplne pokojným svedomím. Po namáhavom dni vám dokonale pomôže zrelaxovať a oddýchnuť si.

Nenechajte si však ujsť ani Forest Mix Coffee, ktorá obsahuje aj chagu a cordyceps. Samozrejme, dbáme, aby bola bio káva vždy tej najvyššej kvality. Jednoducho, na svoje si s Bonoobo príde každý milovník dobrej kávy. Každá z našich káv plní špecifický účel, nech sa však rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich, investujete do svojho zdravia, fyzickej, ale aj psychickej pohody.

 – PR článok  – 

Foto: www.bonoobo.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.