REKLAMA

Jin a jang je jedným z kľúčových symbolov čínskej kozmológie. Ide v podstate o metaforu dynamiky života v jeho protikladoch. Čo v sebe skrýva tento tajuplný čiernobiely symbol z dávnych čias? Čo predstavujú energie yin-yang? Ako si ich vysvetliť v spojitosti so zdravím, partnerstvom a životom ako takým?

Dualizmus, resp. jin a jang ako pár a protiklad zároveň

Základom čínskej filozofie je učenie o jine a jangu, ktoré do seba obsiahol ako konfucionizmus, tak aj taoizmus. Filozofia tohto symbolu bola predstavená v 9. storočí, a to vo významnom texte s názvom I-ťing, resp. Kniha premien

Jin-jang je o dualistickom princípe, čiže všetko vo vesmíre a na zemi sa nachádza v pároch, ktoré sú si protikladné, teda sa zároveň aj dopĺňajú. Spolu tvoria plnú celistvosť. Jin reprezentuje ženskú energiu a jang mužskú.

Za príklady tohto dualistického ponímania sveta môžeme uviesť (ako prvé uvádzame jang a druhé jin): Slnko a Mesiac, svetlo a tmu, ráno a večer, aktivitu a pasivitu, kalkuláciu a intuíciu, teplo a chlad, sucho a vlhko, súťaživosť  a spoluprácu, tvrdosť a mäkkosť, no a v neposlednom rade zastrešujúce princípy mužskosť (jang) a ženskosť (jin).

yin yang symbol partnerstvo

Vzájomné pôsobenie jin a jang vytvára zmeny. Tie udržiavajú svet v pohybe. Leto prechádza do zimy, noc sa stáva dňom. Ak nájdeme rovnováhu týchto síl vo feng šuej, zistíme, že zlé alebo dobré sa striedajú podľa toho, ako sa nám darí dosiahnuť rovnováhu v prostredí. [1]

Čo je to harmónia jinu a jangu a ako súvisí so zdravím, vzťahmi, myslením a životom ako takým?

Ako to je so zdravím, partnerstvom či šťastím podľa tejto východnej filozofie? Jin a jang si treba predstaviť ako dynamickú rovnováhu. Je to proces medzi dvoma stavmi, či už v človeku alebo v prírode, vesmíre… Ustrnutie v jednom stave by znamenalo rozpad, koniec, smrť.

Na zmenu, potrebu dodržania cyklov, odkazujú aj bodky v samotnom symbole. V jine je zárodok jangu a v jangu zas zárodok jinu, pričom čierna farba predstavuje silu jin a biela predstavuje silu jang. Všetko sa mení a my by sme mali túto dynamiku vo svojom živote rešpektovať. No a taktiež sami v sebe obe energie vybalansovávať každodenným žitím.

Pozri aj: Feng Šuej a peniaze: Tieto drobné zmeny prinesú bohatstvo

REKLAMA

Pre spokojný a naplnený život totiž potrebujeme obe energie. Príliš veľa jednej a príliš málo druhej energie znamená, že nemôžeme optimálne využívať silu ani jednej. Potenciál tak zostane nenaplnený.

Zachovanie dynamickej rovnováhy medzi jinovým a jangovým stavom prináša harmóniu do mikrokozmu aj makrokozmu. Pokiaľ vo svojom živote zachovávate balans, teda rovnováhu medzi spomínanými stavmi, môžete sa tešiť z pevného zdravia, harmonických vzťahoch a celkovo zo šťastnej životnej vibrácie, ktorá zasahuje všetky sféry, ako je pracovná, partnerská, rodinná…

Aktivity na harmonizáciu

Pre hlbšie pochopenie tejto východnej filozofie a tiež akýsi návod, ako dosiahnuť v živote rovnováhu, odporúčame nazrieť do špecializovaných publikácií tohto charakteru. My vám však aspoň v skratke predstavujeme v bodoch niekoľko tipov, ako sa aspoň pokúsiť vybalansovať v chaotickej realite všedných dní.

 

  • meditácia
  • akupunktúra 
  • využívanie aromaterapie pre psychický balans
  • počúvanie vlastnej intuície

Tiež ťa zaujme: Čínsky horoskop a zvieratník

meditácia ženský a mužský princíp
  • vedomé prežívanie aktuálneho okamihu, neustrnutie v minulosti, ani prílišné utiekanie sa do budúcnosti
  • prirodzené prispôsobovanie sa cyklu dňa i roka (napr. neponocovať, na ráno zvoliť dynamickejšie aktivity, v lete si vyberať ľahkú stravu, v zime mať pomalší režim a pod.)
  • striedanie činorodej aktivity s relaxom, stíšením a ponorením sa do seba

Použité zdroje:

[1] Kristen M. Lagatreeová: Feng Šuej (Sprievodca starovekým čínskym umením bývania), Ikar, Bratislava 2021.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.