Medzinárodný deň kvetov, ktorý je spätý s dnešným dátumom, oslávime na webe krasaastyl.sk tematickým článkom. Nebude to o kvetoch kvitnúcich v záhradách a na lúkach, ale už o kvetoch rezaných, ktoré sú aranžované do rôznych typov kytíc.

Rezané kvety do vázy urobia radosť nielen na meniny či narodeniny, ale pokojne aj mimo sviatkov. Vyčaria úsmev na tvári a vo vhodnej váze dodajú priestoru výnimočnosť. 

No či už ste dostali kvety do daru, alebo ste si ich kúpili pre skrášlenie domova s romantickým nádychom, predpokladáme, že chcete, aby vám vydržali svieže viac ako dva dni. Čo robiť, aby kytica dlhšie vydržala a rozkvitnuté hlávky rastlín nezačali klesať a vädnúť už nasledujúci deň?

Faktorov vplývajúcich na životnosť kytice je mnoho, a to výber samotných druhov kvetov, ale aj voda, svetlo, teplo. No mali by ste poznať aj nasledujúce triky, vďaka ktorým sa budete tešiť z rezaných kvetov vo váze oveľa dlhšie.

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

Kedy rezané kvety vo vázach zvädnú oveľa skôr?

Aby kytica dlhšie vydržala, po jej umiestnení do vázy treba myslieť aj na celkom pozoruhodné detaily. Na niektoré sa neupozorňuje veľmi často, preto ich spomíname ako prvé.

 • Neumiestňujte do blízkosti rezaných kvetov ovocie a zeleninu. Produkujú totiž etylén, ktorý urýchľuje starnutie rastlín.
 • Čerstvosť kvetov vo váze ohrozuje aj nevhodné umiestnenie do prievanu, na ostré slnko či do blízkosti spotrebičov vyžarujúcich teplo, prípadne umiestnenie pri radiátore.
 • Teplotný šok môže byť ďalšou príčinou, prečo kvety vo váze exspirujú až príliš rýchlo. Dbajte na to, aby bola kytica pri prechode zo studeného exteriéru do vyhriateho interiéru ešte aspoň pol hodinu zabalená v papieri. V skratke povedané, aby sa stihla aklimatizovať.
 • Ponechanie niektorých kvetov v kytici pri jej umiestnení do vázy, môže rovnako uškodiť. Z kytice, v ktorej sú s ostatnými kvetmi pomiešané tulipány, ľalie či narcisy, cibuľoviny vyberte a umiestnite zvlášť. Látky, ktoré do vázy vylučujú, totiž iným druhom kvetov škodia a skracujú tak ich trvanlivosť.
 • Zle vyčistená váza neveští taktiež pre rezané kvety nič dobré. Preto ešte pred umiestnením kytice vázu dobre umyte a ideálne aj vydezinfikujte bielidlom, aby ste eliminovali škodiace a hnilobu spôsobujúce baktérie.

rezané kvety rôzne druhy

Aby kytica dlhšie vydržala, urobte toto

Čo nerobiť, aby ste rezaným kvetom neuškodili, už viete. Čo ale naopak vykonať, aby kytica dlhšie vydržala? Kľúčové sú nasledujúce kroky.

 • Čerstvá voda = čerstvé kvety. Vymieňanie vody vo váze na dennej báze je základ k tomu, aby kytica vydržala v top stave čo najdlhšie. Nemala by byť studená, ale len vlažná. A čo sa množstva vody vo váze týka, mala by siahať do 1/3 výšky stoniek. Pozor na to, aby vo vode ponorené listy.
 • Rez stoniek je pre zachovanie sviežosti rastlín vo váze taktiež prioritou. Lepšie ako nožnice je v tomto prípade použiť ostrý nôž. Stonky prvý krát zrežte pred umiestnením do vázy. Rana po reze sa totiž na stonke zacelí pomerne rýchlo a následne nie je schopná prijímať vlahu. 

Práve preto sa majú čerstvo zrezané kvety ihneď ponoriť do vody. Rez na stonkách by mal zabezpečiť čo najväčšiu plochu pre príjem vody a živín. Ideálne v 45 stupňovom uhle. Rovný strih stoniek nie je dobrý z toho dôvodu, že spodok by sa celý dotýkal dna vázy. Tým by bolo prijímanie vody zásadne sťažené.

 • Každý deň skráťte stonky kvetov vo váze minimálne o centimeter. Zrezávať ich je lepšie ráno, prípadne večer. Cez deň je to najmenej vhodné.
 • Kyticu vo váze je najideálnejšie pre dlhú výdrž umiestniť v najchladnejšej časti príbytku.

Pozri aj: Poznáš jedovaté rastliny v záhrade? Pozor na ne! 

čo robiť pre dlhú výdrž rezaných kvetov strihanie stoniek

Domáca výživa pre rezané kvety do vázy

 • Do vody pre dlhú výdrž rezaných kvetov nasypte trochu soli a čajovú lyžičku cukru.
 • Niektoré gazdinky pridávajú do vody i kúsok aspirínu, ktorý taktiež predĺži ich životnosť.
 • Pre komplexnejší vyživujúci i dezinfekčný efekt na kvety vo váze zamiešajte do litra vlažnej vody lyžičku cukru, lyžičku bielidla a lyžičku až dve citrónovej šťavy.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.