REKLAMA

Obývacia izba je miestnosť, ktorá musí spĺňať mnoho funkcií. V nej oddychujeme, trávime čas s rodinou, stretávame sa s priateľmi, čítame, venujeme sa záľubám. Ako ju zariadiť? V minulosti sa kládol dôraz na reprezentatívnosť, súčasný pohľad kladie do popredia funkčnosť. Nábytok do obývačky vyberajte a umiestňujte podľa nasledujúcich tipov, ktoré vám mnohé uľahčia.

Správne sa rozhodnite

Na Pintereste alebo Instagrame je obrovské množstvo inšpirácií, ako luxusne zariadiť obývačku. A tak si poviete: Tak toto chcem aj ja. Ale pozor! Ak máte dve malé deti, nevyberiete si biely koberec a ak ste šťastným majiteľom zvieracieho miláčika, neobložíte sedačku vankúšmi so saténovými obliečkami.

Táto miestnosť by mala odrážať váš životný štýl, vašu osobnosť a zároveň byť priestorom pre každodenný život. Mala by byť spojením praktickosti a estetiky, miestom na pohodlné bývanie a nielen na obdivovanie.

Pozri aj: Tipy, ako zariadiť malý byt štýlovo a prakticky

Ako postupovať pri rozmiestňovaní nábytku do obývačky

Musíte si uvedomiť, že v obývačke chcete relaxovať po náročnom pracovnom dni a cítiť sa príjemne. Preto je potrebné všetko si dopredu dôkladne premyslieť a naplánovať. Samozrejme, že existujú rôzne programy na vizualizáciu interiéru, ale na začiatok stačí papier, pastelky, nožnice.

Nakreslite si pôdorys miestnosti, pričom nezabudnite na dvere, výšku okien, umiestnenie elektrických zásuviek. Ideálne je použiť štvorčekový papier. Nábytok do obývačky si môžete v príslušnej mierke nakresliť, vystrihnúť a presúvaním skúšať vhodné možnosti umiestnenia. Určite je to jednoduchšie, ako presúvať po miestnosti veľký nábytok. Ak si nábytok, podlahu, plánovaný koberec vyfarbíme, presnejšie uvidíme, či farby harmonizujú.

  • Skôr, ako začnete umiestňovať v nákrese nábytok do obývačky, zakreslite si trasy pohybu po miestnosti, od dverí k dverám, k oknu, ku knižnici. Nábytok umiestnite tak, aby neprekážal pri presunoch. Tak sa vyhnete tomu, že niečo zhodíte alebo narazíte do nábytku.
  • Začnite s umiestnením najväčšieho nábytku.
  • Rozhodnite, kde chcete umiestniť televízor, od toho závisí umiestnenie sedačky.
  • Vyriešte rozmiestnenie nábytku v konverzačnej zóne. Najčastejšie ju tvoria sedačka a kreslá, ktoré by mali byť umiestnené oproti nej, aby komunikujúci ľudia na seba videli. Kreslá by nemali zakrývať výhľad na televízor.
akú farebnosť do obývačky

Zdroj: Pinterest

Výber farieb a materiálov

Pri zariaďovaní obývačky by ste nemali podliehať módnym trendom, pretože sa nábytok  nechystáte vymieňať každý rok. Obývačka sa musí páčiť predovšetkým vám. Pri nábytku do obývačky radšej vsaďte na nadčasovosť, vyberajte farby a vzory, ktoré sa rýchlo nezunujú. Vyberte si jednu – dve základné  a dve doplnkové farby. Dodržte farebnú harmóniu. Nezabudnite na kontrastnú farbu, ktorá rozžiari a oživí priestor. Využite ju napríklad pri sedačke alebo závesoch a zároveň niekoľkých doplnkoch.

Zaujme ťa: Inšpirácia na maľované obrazy do spálne: Takto dodáš izbe čarovnú atmosféru

Materiály a farby si vyberajte zo vzorkovníkov, pretože v tlačených katalógoch alebo na webových stránkach môže dôjsť zmene odtieňa farebnosti alebo k zmene štruktúry materiálu.

televízne poličky

Zdroj: Pinterest

Televízna stena – áno či nie?

V minulosti bola televízna stena pomerne veľká, vysoká, niekedy až k stropu. Dnešná moderná predstava nábytku do obývačky je často minimalistická a predstavuje televíznu skrinku s televízorom. V každej domácnosti je však potrebný dostatok úložných priestorov, takže vzdušne pôsobiaci systém skriniek s LED podsvietením sa vždy hodí. Niektoré zostavy obsahujú posuvné dvere, za ktoré možno skryť televízor.

sedačka nábytok do obývačky

Zdroj: Pinterest

Sedačka je základ

Najdôležitejším nábytkom v obývacej izbe je sedačka. Pri jej výbere zvážte niekoľko kritérií. Základná je veľkosť miestnosti, umiestnenie okien a dverí. Rozmery sedačky, jej tvar či umiestnenie nemôžu prekážať pri otváraní okna, prístupu k elektrickej zásuvke alebo v pohybe po miestnosti.

Obľúbená je rohová zostava sedačka s možnosťou rozkladu. Často si možno podľa vzorkovníka vybrať materiál, z ktorého bude poťah. Tento materiál by mal byť čo najodolnejší proti oderu. Čím vyššie číslo má tento údaj, tým lepšie. Dôležitou vlastnosťou je stálofarebnosť, aj to, že sa na látke netvoria žmolky.

...

Vyberáme kreslá

K sedačke patria kreslá, ktoré nemusia byť rovnaké ako pohovka. Iný typ kresiel môže odľahčiť priestor, aby nevyzeral fádne. Kreslá môžu mať rovnaký poťah, ale zaujímavo môžu vyzerať aj v kontrastnej farbe, hlavne vtedy, keď je sedačka v neutrálnych farbách. V tom prípade je  vhodné doplniť zopár vankúšov vo farbe kresiel. Ak máte dosť priestoru, plochu na sedenie možno rozšíriť o taburet. Ideálne je, ak má vo vnútri odkladací priestor napríklad na deky a vankúše.

REKLAMA
Nábytok do obývačky stolíky

Zdroj: Pinterest

Konferenčný stolík

Najčastejšie sa kupujú konferenčné stolíky z rovnakej súpravy ako skrinková zostava. Tradíciou bolo umiestniť pred sedačkou jeden konferenčný stolík. V súčasnosti sú obľúbené dva až tri stolíky toho istého dizajnu, ale rozdielnej veľkosti a výšky, ktoré sa dajú rozmiestniť podľa potreby. Tvar stolíka môže byť nielen obdĺžnikový, ale aj kruhový alebo trojuholníkový s oblými hranami. Môže sa tým zaujímavo oživiť tvarová harmónia nábytku.

Kreslo na čítanie 

Ak je vaša obývačka dostatočne veľká, môžete ju vybaviť kreslom na čítanie. Hodí sa na najpokojnejšie miesto v obývačke a poslúži nielen na čítanie, ale aj na počúvanie hudby a oddychovanie. Vhodné je kreslo s oporou hlavy a možnosťou vyloženia nôh.

kreslo na čítanie do obývačky

Zdroj: Pinterest

Komoda ako špeciálny kus nábytku do obývačky

Stále obľúbenejšie komody sú solitérnym typom nábytku, ktorý dokáže rozžiariť miestnosť. Vôbec nemusí byť v rovnakom štýle ako ostatný nábytok v obývačke. Pokojne to môže byť komoda po babičke, ktorej dodáte šmrnc novým náterom. Okrem toho, že vytvárajú priestor na umiestnenie štýlovej dekorácie, sú aj veľmi praktické, lebo majú dostatok priestoru na odkladanie vecí.

Tapety sú opäť in

Veľmi zaujímavým oživením priestoru môže byť tapeta, ktorá sa na rozdiel od minulosti nalepí len na jednu stenu. Výber je naozaj široký. Môžete nájsť tapety s textúrou, imitáciou rôznych materiálov, metalickou úpravou alebo 3D efektom. Vhodne vybratá tapeta na stene napríklad za sedačkou dokáže vylepšiť vzhľad miestnosti o niekoľko úrovní.

svetlá v obývačke aké a kde

Zdroj: Pinterest

Veľa svetla

Nábytok do obývačky by mal zahŕňať aj vhodné presvetlenie miestnosti, ktoré je dôležité. Okrem centrálneho osvetlenia myslite aj na svetlo pracovné, ktoré potrebujete pri činnostiach, pri ktorých je zrak viac namáhaný, ako je čítanie kníh alebo hobby aktivity. Potrebujete ho aj v prípade, ak ste si v obývačke umiestnili pracovný stolík pre home office. Príjemnú náladu vytvorí dekoratívne osvetlenie. Okrem stojacích alebo nástenných lámp sú moderné podsvietenia vitríniek, poličiek, ba aj obrazov.

Doplnky dávajú priestoru charakter

Prečačkanosť bez ladu a skladu určite nie. Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Investujte radšej do niekoľkých dizajnových kúskov namiesto množstva drobností, na ktoré padá prach, ktorý nestíhate utierať. Doplnky vypovedajú o vašich záľubách a vkuse.

nábytok a doplnky do obývačky

Zdroj: Pinterest

kvety do obývačky

Zdroj: Pinterest

Kvety

Kvety sú kúskom prírody v obývačke. Pri ich výbere myslite na veľkosť miestnosti, svetlo a teplo. Podľa toho si vyberiete kvety správnej veľkosti, svetlomilné alebo kvety, ktoré zvládnu aj menej svetla. Obaly na kvetináče svojím tvarom a farebnosťou dokážu oživiť miestnosť.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.