REKLAMA

Orechy – tieto minerálmi, vitamínmi a vlákninou nabité superpotraviny by sme mali pre ich zdravotné benefity konzumovať v rozumnom množstve každý jeden deň. Ani vypekanie na rôzne príležitosti a predovšetkým na Vianoce sa bez nich nezaobíde. No ich dlhodobé skladovanie, a to najmä vo vylúpanom stave, robí niektorým gazdinám a gazdom vrásky na tvári. Preto sme do jedného článku zhrnuli overené tipy, ako uskladniť lúpané vlašské orechy. A to či už ide o uskladnenie orechov v chlade, alebo konzervovanie rôznymi spôsobmi.

Ako dlho vydržia mleté orechy?

Niekto si lúpe a melie orechy priebežne, aby ich mal vždy čerstvé. No pokiaľ šetríte čas a tiež miesto, vyberte si z nasledujúcich návodov, ako uskladniť lúpané vlašské orechy.

Samotné už pomleté vlašské orechy vydržia pri bežnej teplote naozaj krátky čas. Je to preto, lebo majú vysoký obsah oleja, a to až 60 %. Ak ich dlhšie skladujete pri bežnej teplote, majú sklony žltnúť, zhorknúť, zapáchať a tiež splesnivieť, hlavne ak nie sú dostatočne suché. A to sa týka orechov nielen mletých, ale aj už vylúpaných.

Existuje niekoľko naozaj dobrých spôsobov uchovania orechov v top stave. Pri žiadnom z nižšie spomínaných sa nemusíte báť zatuchnutia, žltnutia, „nájazdov“ molí či nebezpečnej plesne.

Jednoduché návody, ako uskladniť lúpané vlašské orechy na dlhý čas, ale aj tie nelúpané

Ako uskladniť lúpané vlašské orechy, aby vydržali v chutnom a čerstvom stave celé mesiace? Je vám sympatickejšie ich uskladnenie v chlade, zaváranie v mikrovlnke či v rúre, alebo nakladanie do medu či soli? Vyberte si. Začneme však úplne najklasickejším spôsobom, a to skladovaním orechov v škrupinke.

Skladovanie v škrupinke

Výhodou skladovania nelúpaných orechov je to, že v škrupine sú prirodzene chránené pred škodcami. No pokiaľ sú škrupiny orechov poškodené alebo nedostatočne suché, pokojne sa k jadrám škodcovia môžu dostať, prípadne ich napadne pleseň. Preto pozor, dôležitým krokom je správny zber a starostlivosť o orechy po zbere.

V prvom rade orechy sa zberajú, až keď sú úplne zrelé. Po dozretí vypadnú zo šupky na zem. Vtedy ich čo najskôr pozbierajte a keď je to potrebné, očistite od zvyšku šupky. 

Musíš mať: Šikovné vychytávky do kuchyne

čerstvé vlašské orechy

Nezabudnite pracovať v rukaviciach, pretože šupka vám zafarbí ruky. Ideálne je vybrať sa na zber orechov počas suchého počasia. 

Po nazbieraní ich nechajte dobre preschnúť. Využite na to slnečné dni a večer orechy presuňte dovnútra alebo ich vysušte vo vnútri. Odložené v škatuli na suchom, tmavom a chladnom mieste vám vydržia päť a pokojne aj viac mesiacov. Vylúpete ich vždy pred použitím.

Skladovanie orechov v mrazničke a chladničke

Chlad je pre uskladnenie vylúpaných orechov skvelým riešením. Ich kvalitu mrazenie ani chladenie nijak neovplyvňuje. Pokiaľ orechy dobre uzavriete či zabalíte, vydržia vám v mrazničke pri teplote pod bodom mrazu aj 6 mesiacov. V chladničke zas zhruba 3 mesiace.

Čerstvé vlašské orechy tak máte týmto spôsobom stále po ruke. Ako však orechy zabezpečiť pri skladovaní v chlade? Základnou zásadou je tá, aby sa nedotýkali iných potravín.

REKLAMA

Teda použijete buď plastovú nádobu alebo mikroténové vrecúško vhodné do mrazničky, ktoré dobre uzavriete. Úplne ideálna je na tieto skladovacie účely vákuovačka. Ak sú orechy vzduchotesne zabezpečené, vydržia v chlade ešte dlhšie. 

Pozri tiež: Recept: Výborná domáca vegeta – skvelá chuť bez zbytočnej chémie

ako uskladniť orechy

Zavárané orechy – na sucho v mikrovlnke

Pokiaľ máte potravinami nabitú mrazničku i chladničku, pravdepodobne sa radšej pustíte do zavárania orechov na sucho. Nie, vôbec sa nemusíte báť, že by ich táto technológia uskladnenia nejak poškodila. Nezmäknú a vy ich budete mať vždy po ruke a na očiach v špajze.

Predsa len, v napchatej mrazničke sa niekedy dokážu potraviny „stratiť“ a zabudnúť. No a navyše zaváranie na sucho umožňuje uskladňovať orechy v čerstvom a výbornom stave aj rok. 

Či už využijete na suché zaváranie rúru alebo mikrovlnku, potrebovať budete len vylúpané orechy a čisté sklenené poháre s viečkom. Do nich treba nalúpané orechy natesno naložiť, a to až centimeter pod okraj.

Ak chcete použiť mikrovlnnú rúru, čo je úplne najjednoduchší spôsob zavárania orechov, dajte do nej vlašskými jadrami naplnené otvorené poháre a nastavte plný výkon ohrievania na 2 minúty. Následne horúce poháre opatrne vyberte, zatiahnite a obráťte viečkom nadol. 

Tiež ťa zaujme: Pozri, ako rozpoznať kvalitné maslo od napodobeniny

zaváranie orechov

Takto ich môžete nechať aj pol dňa. Uvidíte, že i jemné zarosenie sa stratí. Potom môžete poháre s orechmi uskladniť na suché a tmavé miesto.

Na sucho zavárané orechy v rúre 

Podobný postup možno použiť aj pri zaváraní v klasickej rúre. Orechmi naplnené poháre dajte do nej na 80 °C. Vyberte opatrne po desiatich minútach. Následne na poháre položte viečka, no nezaťahujte a dajte ich ešte na desať minút nazad do rúry. Až potom po vybratí viečka napevno zatiahnite, nechajte odstáť  dnom hore a poháre s orechmi uložte na tmavé a suché miesto.

Sterilizácia orechov v pare

Orechy môžete v pohároch sterilizovať aj vo vodnom kúpeli. Pokiaľ doma bežne zavárate, máte asi k dispozícii veľký zavárací hrniec. Na jeho spodok položte už zaviečkované poháre s orechmi, podlejte vodou a nechajte ohrievať.

Orechy sterilizujte 20 minút v pare na 80 °C. Poháre opatrne vyberte, otrite dosucha a skontrolujte, či viečka chytili. Nechajte prevrátené dnom nahor do úplného vychladnutia a potom uskladnite na vhodnom mieste.

Nakladané orechy v mede a v soli

A náš článok napokon uzavrieme menej využívanými spôsobmi, ako uskladniť lúpané vlašské orechy. Aj tie ale stoja za vyskúšanie. Orechy môžete konzervovať v mede aj v soli. 

Postup na nakladanie orechov do medu je nasledovný. V pomere 1:1 si med zmiešaný s orechmi pomaly a na miernom ohni zahrejte v hrnci, kým sa med nerozpustí. Následne naplňte do čistých pohárikov, zaviečkujte a dajte dnom hore vychladnúť. Med je rovnako dobrý konzervant ako soľ.

Nakladanie orechov do soli je však už o čosi náročnejšie na suroviny. Do väčšieho pohára na zaváranie alebo hlinenej uzatvárateľnej nádoby dávajte po vrstvách orechy, ktoré budete prekladať vrstvou zmesi zloženej zo soli, kokosového vlákna a suchých drevených hoblín tvrdého dreva. Každú vrstvu dobre utlačte. Nádoba sa musí dôkladne uzavrieť a skladovať na tmavom, suchom a chladnom mieste.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.