Termín microgreens (mikrobylinky, microherbs, mikrozelenina) sa používa na označenie mladých jedlých rastlín, ktoré sa zbierajú, keď sa úplne rozvinú klíčne lístky a vyrastú prvé pravé listy. Mikrobylinky sú krásne, zdravé aj chutné.
Aj keď si už dnes môžete naklíčené semienka a mikrobylinky plné vitamínov a minerálov kúpiť, je z viacerých dôvodov lepšie si ich vypestovať doma. Tým hlavným je čerstvosť, cena a úžasný pocit, keď semienka začnú pučať, zazelenajú sa a my si nimi môžeme posypať obložený chlebík alebo ozdobiť tanier, a to všetko bez záhrady.
Mikroherbs sú stále populárnejšie kvôli vysokej nutričnej hodnote a senzorickým vlastnostiam, ale problémom je, že po zbere rýchlo vädnú a strácajú živiny. Preto je ideálne vypestovať si ich doma a po zbere hneď použiť.
Klíčky versus mikrobylinky
V čom je medzi nimi rozdiel? Klíčky sú pripravené na konzumáciu za 2 až 5 dní, rastú vo vlhkom prostredí. Napučané semiačka nemajú vyvinuté lístky a jedia sa celé. Mikrobylinky rastú približne 10 dní, kým sa neobjavia prvé pravé lístky, babygreens, a nedosiahnu výšku okolo 8 centimetrov.
Na svoj rast na rozdiel od klíčkov potrebujú svetlo. Konzumuje sa len stonka a list. Mikrozeleninu možno pestovať vo vode, na vate alebo v zemine. Microgreens obsahujú viac živín a vlákniny.
Ďalšia inšpirácia: Čerstvé vitamíny? Zelenina pestovaná na balkóne môže byť riešením
Prečo si pestovať mikrobylinky?
Chuť mikrobyliniek je výrazná, aromatická a závisí od odrody. Môže byť neutrálna, korenistá až kyslastá, ba aj horká. Je v nich koncentrovaný obsah živín, a to približne deväťkrát vyšší ako v dospelých rastlinách v závislosti od druhu. Obsahujú dôležité minerály – železo, zinok, draslík, horčík, meď, tiež vitamíny a antioxidanty. Je úžasné, že si tento vitamínový poklad dokážete vypestovať aj vy v každom ročnom období za oknom svojho bytu. V rôznych farbách a textúrach mikrobgreens robia jedlá nielen chutné, ale aj vizuálne príťažlivé.
A mnoho ďalších výhod microgreens
- Mikrobylinky obsahujú viac polyfenolov ako dospelé rastliny. Polyfenoly sú zdraviu prospešné látky, pretože majú antioxidačný účinok. Tým bránia poškodzovaniu buniek, znižujú riziko srdcových chorôb a hladinu cholesterolu, ako to konštatuje výskum uverejnený v časopise The Journal of Agricultural and Food Chemistry.
- Pôsobia protizápalovo a posilňujú imunitu organizmu.
- Za výživovo najvýznamnejšie sa považujú microgreens brokolice.
- Konzumácie hrachových a slnečnicových microgreens zase prospievajú pokožke.
- Mikrobylinky si dokážete dopestovať rýchlo a nezaberú veľa miesta. Dajú sa pestovať bez zeminy, hnojív, kedykoľvek v priebehu roka.
- Najviac užitočných látok obsahujú v čerstvom stave. Takže ak si ich vypestujete sami, dokážete z nich získať maximum pre svoje zdravie.
Pestovanie mikrobyliniek
Ak sa rozhodnete pestovať mikrobylinky doma, najdôležitejšie je kúpiť kvalitné semená určené na tento účel. Môžete si vybrať z viacerých druhov rastlín, ako je žerucha, reďkovka, pohánka, brokolica, šošovica, hrach. Na pestovanie potrebujete plochú misku, niekoľko vrstiev kuchynskej utierky prípadne vatu a semiačka. Do jednej misky vysaďte len jeden druh.
Vatu alebo papier dostatočne namočte do vody, prebytok vody vylejte, nasypte rovnomerne semiačka. Semiačka vysaďte nahusto. Papierovú podložku musíte udržiavať vlhkú. Jeden alebo dvakrát za deň ju prepláchnite vodou a zvyšnú vodu vylejte.
Počkajte, kým sa na stonke objavia zelené lístky a môžete zbierať úrodu, teda potrebné množstvo odstrihnúť nožnicami alebo odrezať nožom. Ak sa vám pestovanie mikrobylín zapáči, špeciálne nádoby na klíčenie semien vám tento proces uľahčia.
Vybrali sme: Ako na vyvýšené záhony? Tu sú tipy na vhodné materiály, umiestnenie i pestovanie plodín v nich
V súčasnosti nájdete v ponuke misky na mikrobylinky či celé sety, ktoré vám uľahčia pestovanie. Na vypestovanie microgreens použite len semená predávané na tento účel, aby ste mali istotu, že nie sú chemicky ošetrené. Microgreens sa zbierajú odstrihnutím alebo odrezaním stonky nad koreňom.
Ktoré semienka sú vhodné na pestovanie microgeens
Mikrobylinky si môžete vypestovať z mnohých druhov zeleniny, obilnín, strukovín a šalátov. Ak máte radi pikantné príchute, určite vyskúšajte žeruchu. Jej výhodou je, že rýchlo vyrastie. Korenistú chuť majú aj reďkovka a rukola.
Hlavne v zimnom období ich oceníte ako súčasť šalátov alebo jednoducho si nimi posypete obložený či obyčajný maslový chlieb. Jemnou chuťou, orieškovou až sladkou, sa vyznačujú mikrobylinky vypestované zo semienok hrášku, lucerny, adzuky.
Ako mikrozeleninu možno pestovať aj bylinky. Majú krátku dobu zberu, jemnú chuť a hodia sa ako ozdoba dezertov a kokteilov.
Mikrobylinky na tanieri
Mikrogreens je ideálne konzumovať surové, aby si zachovali nutričné hodnoty, chuťové vlastnosti, sviežosť a chrumkavosť. V modernej gastronómii sviežimi, zelenými až jemne ružovými mikrobylinkami dekorujú kuchári svoje chutné výtvory.
Inteligentné kvetináče nielen na úspešné pestovanie mikrobyliniek nájdeš TU >>>
Foto: redakcia krasaastyl.sk/ Freepik