Určite ste si všimli, že vyvýšené záhony sa tešia veľkej obľube. Sú nenáročné na miesto a predovšetkým šetria váš chrbát. Vysvetlíme vám, ako vybrať ich umiestnenie, aký materiál budete potrebovať, čím záhon vyplniť a poskytneme vám zopár užitočných rád na pestovanie plodín vo vyvýšených záhonoch.

Ako si založiť vyvýšený záhon?

Aj keď zakladať vyvýšený záhon môžete v priebehu celého roka, najideálnejší čas je jar. Ak to nestíhate, nevadí, niektoré plodiny môžete sadiť aj v priebehu leta, dokonca aj na jeseň. Ponuka vyvýšených záhonov z rôznych materiálov, rôznej veľkosti je bohatá. Dá sa z čoho vybrať. Pokiaľ ste ale trochu šikovní a máte nevyužitý materiál, dokážete na vyvýšených záhonoch výrazne ušetriť. Ďalšou výhodou je, že si ich zhotovíte podľa vlastných rozmerov.

Čo je potrebné na vyvýšené záhony?

Materiál, ktorý použijete, musí byť stabilný, odolný proti hnilobe a zároveň vhodný pre rastliny. Najčastejšie sa využíva drevo. Odolné je agátové drevo, cenovo výhodné zase borovicové a smrekové. V obchode je široká ponuka dosiek, brvien alebo drevených hranolov rôznych dĺžok a v niektorých špecializovaných obchodoch vám ho narežú podľa potreby. 

Dosky musia mať dostatočnú hrúbku 3 – 5 centimetrov, aby ich po naplnení zemina nedeformovala. Stabilitu dosiahnete, ak použijete hranoly ako rohové stĺpiky.

Na izoláciu deva z vnútornej strany sa používa nopová fólia. Nám sa však osvedčila jazierková fólia, ktorá sa dá k drevu rýchlo a pohodlne prisponkovať, navyše je stabilná a odolná proti hnilobe.

vyvýšený záhon umiestnenie

Keďže vyvýšené záhony v záhrade nemajú dno, odporúčame pripraviť si pletivo, ktoré položíte na dno, aby ste zabránili krtkovi dostať sa do vášho záhonu. Na vonkajšiu úpravu dreva nezabudnite pri výbere náteru, že musí byť netoxický.

Plastové vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony sa vyrábajú aj z umelej hmoty. Jednoduché zloženie umožňuje zasúvací systém. Plastové vyvýšené záhony alebo bylinkové špirály si môžete zaobstarať ako stavebnicu, čím vzniká možnosť záhon rozšíriť. Často ich dizajn pripomína drevo farbou aj štruktúrou.

Tiež ťa zaujme: Ako založiť bylinkový záhon: Tipy na pestovanie byliniek v záhrade a na balkóne 

Vyvýšené záhony z paliet

Na stavbu vyvýšených záhonov je možné použiť aj palety, čím výrazne ušetríte. V tomto prípade je však náročnejšia príprava materiálu. Drevo musíte opracovať a ošetriť niekoľkými nátermi a náter musíte zopakovať každý rok.

Rozmery a umiestnenie

Pri voľbe rozmerov musíte myslieť na to, že k záhonu musíte mať prístup z obidvoch strán. Osvedčená výška je 70 centimetrov a šírka 80 centimetrov. Dĺžka záleží od stanovišťa a samozrejme musí byť prispôsobená šírke.

Výber stanovišťa je prvým krokom, ktorý pri stavbe vyvýšeného záhonu spravíte. Závisí od dispozície vášho pozemku a od účelu vyvýšeného záhona. Ak chcete pestovať zeleninu, jahody či bylinky, musíte pre záhon vybrať slnečné miesto.

vyvýšené záhony umiestnenie a materiál

Záhon určený na pestovanie byliniek je vhodné umiestniť bližšie k domu, aby ste ich mali poruke, ak ich budete potrebovať v kuchyni. V blízkosti posedenia vytvorí vôňa byliniek príjemnú atmosféru a niektoré, ako sú medovka, bazalka, levanduľa, dokážu odpudiť dotieravý hmyz. Vyvýšený záhon na terase alebo balkóne musí mať dno a vhodné je podložiť ho napríklad tehlami.

Čím vyplniť vyvýšený záhon?

Výhoda vyvýšeného záhonu je aj v tom, že sa dá využiť ako druh kompostéra a nemusíte celý objem vyplniť zeminou. Na dno nasypte odrezky zo stromov a kríkov, ďalšiu vrstvu  tvorí posekaný zelený materiál – zelená mačina otočená koreňmi nahor, pokosená preschnutá tráva.

Obidve vrstvy dobre utlačte a pokračujte vrstvou vyzretého maštaľného hnoja alebo surového kompostu. Nasleduje vrstva zrelej kompostovej pôdy a posledných 15 centimetrov tvorí vrstva záhradnej zeminy.

Procesy, ku ktorým dochádza v zelených rastlinách v spodnej časti záhonu, vytvárajú teplo. To vám umožňuje začať so sadením rastlín na začiatku záhradkárskej sezóny.

čím vyplniť záhony

Premyslite si pestovanie plodín

Prvé dva roky je vo vyvýšenom záhone veľa živín, preto je potrebné sadiť plodiny, ktoré sú na živiny náročné – paradajky, uhorky, cuketu, hlúboviny, baklažány či pór. Tretí rok môžete zasadiť plodiny stredne náročné na živiny, ako sú rôzne druhy šalátov, špenát, ale aj bylinky.

Premyslite si osevný plán a po uvoľnení miesta na záhone zasaďte rastliny, ktoré vám ešte do jesene dorastú – reďkovku či rukolu.

Myslite aj na to, že niektoré plodiny nemôžete pestovať vedľa seba. Napríklad paradajky a zemiaky v bezprostrednej blízkosti urýchľujú vznik plesne zemiakovej.

Nezabúdajte ani na to, že teplomilné rastliny, ako sú paradajky, uhorky, paprika, môžete vysadiť, až keď pominie nebezpečenstvo nočných mrazíkov, teda po „zamrznutých svätých“.

Neprehliadni: Vyvýšené záhony, palisády či obruby na predaj nájdeš TU.

Náš tip

Aby ste dosiahli dobrú úrodu, musí sa vo vašej záhrade dobre cítiť užitočný hmyz. Podporte jeho prítomnosť hmyzím domčekom.

Foto: Freepik/Pinterest

 

vyvýšené záhony pestovanie

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.