REKLAMA

Túžite po čerstvej zeleninke, ktorú si vlastnoručne nazbierate, ale nemáte záhradku? Aj napriek tomuto nedostatku nemusí ísť o nesplniteľný sen. Postačí vám slnečnejší balkón, vhodné kvetináče a substrát. Pozrite sa, ktorú zeleninu pestovať na balkóne.

Základné pravidlá balkónového záhradníčenia

Nachystajte si vhodné nádoby na pestovanie. Väčšina zeleniny vyžaduje väčšie a najmä hlbšie črepníky. Nezabudnite ani na odvodňovacie otvory v nich a na misky pod nimi, ktoré z času na čas treba skontrolovať a prípadne povylievať nadbytočnú vodu zo zálievky či dažďa.

Aby ste šetrili vzácne miesto, pouvažujte aj nad závesnými nádobami a obdĺžnikové črepníky možno tiež dobre upevniť na konštrukciu balkóna, ideálne na kovové zábradlie pevnými kovovými úchytmi. Miesto šetria aj poschodové kvetináče smerujúce do výšky. Nádoby na pestovanie treba dobre upevniť, aby vám aj prípadné nepriaznivé počasie nenarobilo zbytočné škody.

Kvetináče na zeleninu a ovocie naplňte vhodným a kvalitným substrátom. Potrebná je aj drenáž na spodok nádob. Dôležité je tiež nenapĺňať kvetináče úplne po vrch, aby vám dážď či vietor neurobili na balkóne neporiadok.

Foto: Pinterest

Zelenina a ovocie potrebuje pravidelnú zálievku, pričom rastliny sa bežne zalievajú ráno a večer odstátou vodou. Dávajte pozor na to, aby ste vodou zbytočne nekropili listy, prúd smerujte ku koreňom. Pravidelné prihnojovanie je pri pestovaní rastlín vo vhodných kvetináčoch taktiež nevyhnutnosťou.

Zo začiatku si vyberajte na pestovanie nenáročnejšie typy rastlín (nájdete nižšie v článku), aby ste vo svojich pestovateľských začiatkoch zostali pozitívne motivovaní a až neskôr prejdite na tie náročnejšie. Ideálne sú najmä rôzne zakrpatené a minimalistické odrody, ktoré vám nezaberú celú plochu balkóna.

Pozri tiež: Ako založiť bylinkový záhon: Tipy na pestovanie byliniek v záhrade a na balkóne

Foto: Pinterest

Zelenina pestovaná na balkóne pre začiatočníkov

Rastlinky si môžete vypestovať od semienka. Začiatočníci by však mali radšej siahnuť po predpestovaných sadeniciach. To sa však nemusí týkať reďkoviek i šalátu, ktoré sú naozaj nenáročnými na pestovanie v nádobách. Siahnuť môžete po rôznych odrodách.

Reďkovky i šalát vzchádzajú rýchlo a nasadiť si ich môžete dokonca do jedného kvetináča. Mal by byť dostatočne hlboký. Pri pestovaní od semienka vysaďte na jedno miesto 2 – 3 semienka. Máte väčšiu šancu, že vám nezostane prázdny črepník. Ak vzídu všetky, nie je problém neskôr rastlinky pretrhať alebo presadiť. Semienka zatláčajte zhruba do hĺbky jedného centimetra.

Nezabudnite, že reďkovka potrebuje pomerne hlbokú nádobu a potrpí si na zálievku. Nedostatok vody sa výrazne podpisuje na chuti reďkoviek, ktoré sú potom štipľavejšie a zvnútra akoby vatové. Listová zelenina je taktiež mimoriadne vďačná. Nemusí ísť len o klasický hlávkový šalát, ale aj listový šalát, poteší tiež rukola. Pokiaľ si vysadíte reďkovky spolu so šalátom, prvé budete zbierať reďkovky, následne sa vám črepník zazelená úrodou zdravého šalátu. Pokiaľ si budete túto listovú zeleninu pestovať samostatne, vystačíte si aj plytkejšou nádobou, ktorá by však mala byť širšia.

REKLAMA

Oplatí sa prečítať: Mikrobylinky: Vitamínová bomba za oknom

Celkom jednoduché na pestovanie sú aj cukety, ideálne menšie a bohato rodiace baby odrody. Sú na balkón lepšie ako tekvice či uhorky, pri ktorých treba zabezpečiť oporu. Na balkón ich dávajte až po odznení nočných mrazov, v byte si môžete predpestovať priesady v kelímkoch od semienka. Cuketa potrebuje okrem dostatku svetla a vody aj pravidelné prihnojovanie. Dajte jej čas a obdarí vás bohatou úrodou.

Foto: Pinterest

Zelenina pestovaná na balkóne pre pokročilých

Keďže balkón má obmedzený priestor, musíme sa rozhodnúť, ktorá zelenina je pre nás zaujímavá, obľúbená, ktorú si chceme odtrhnúť a zjesť čo najčerstvejšiu. 

Pestovanie paradajok na balkóne

Pestovanie paradajok je klasikou. Posledné roky sa do popredia dostali rôzne odrody paradajok určených priamo pre balkóny a kvetináče. Výber balkónových odrôd je naozaj pestrý – červené,  žlté, previsnuté, ktoré v závesných nádobách vyzerajú aj dekoratívne. Pokiaľ sa rozhodnete pre kolíkové, musíte rastlinu postupne priväzovať k opore. Nezabudnite zaštipovať bočné výhonky hneď , ako sa objavia, aby sa nespomalilo dozrievanie plodov. Balkónové a kríčkové odrody paradajok nechajte rásť prirodzene, výhonky neodlamujte.

Samostatnou kapitolou je aj predpestovanie si priesad zo semienka. Možno aj pre vás sa stane radosťou vyberať si v záhradkárskych potrebách odrody paradajok, ktoré by ste tento rok chceli dopestovať. Semiačka vysejete nariedko do menších črepníkov, v ktorých je výsevný substrát. Pokropíte rozprašovačom s vodou a prikryjete kuchynskou fóliou alebo  sklom, čím sa vytvorí  sa vhodná klíma na klíčenie. Substrát udržiavajte vlhký, nie však premočený. Keď majú rastlinky prvý pravý lístok, rozsaďte ich do samostatných menších nádob. Keď budú mať rastlinky okolo 15  – 20 cm , vysaďte ich do primerane veľkých  kvetináčov s kvalitnou zeminou. Na balkón ich vyložte, keď pominie hrozba mrazov v polovici mája.

Túto fázu pre pokročilých pestovateľov však môžete preskočiť a kúpiť si priesady. Zelenina pestovaná v kvetináči si vyžaduje pravidelné zalievanie a prihnojovanie. Teplomilným paradajkám sa bude dariť na slnkom zaliatych balkónoch.

Neprehliadni: Kedy jesť ovocie počas dňa? Zisti, či sa zbytočne neobmedzuješ

Pestovanie papriky na balkóne

Teplo milujú aj papriky, ktoré sa pestujú podobne ako paradajky. Ak vám zostane v kvetináčoch miesto, môžete paradajky a papriky „podsadiť“ šalátom, reďkovkou, bazalkou alebo dokonca nechtíkom či aksamietkami, známymi tým, že odpudzujú vošky, ktoré sa na rastlinách papriky niekedy objavia. Treba pripomenúť, že sadeničky oboch spomínaných zelením treba chrániť pred silnejším vetrom. A pokiaľ máte na balkóne naozaj málo miesta, svojou pestrofarebnou škálou farieb vám ho ozvláštnia aspoň chilli papričky. Vypestovať papriku zo semiačka je náročnejšie ako pri paradajke, v tomto prípade je najjednoduchšie priesady si kúpiť.

Hrach a fazuľa v kvetináči

Hrachu a fazuli sa v kvetináčoch darí a kým sa vytvoria struky, potešia vás svojimi kvetmi. Vyberajte zakrpatené odrody kríčkovej fazuľky, ktorá zaujímavo prevísa cez okraj nádoby. Popínavá fazuľa a hrach si vyžadujú oporu. Ak sa ťahajú po treláži, tak okrem chutných plodov poskytnú aj pekný vizuálny efekt zelenej steny. Struky odtrhávajte mladé, zabezpečíte i tak vytváranie novej úrody.

Foto: Pinterest

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.