REKLAMA

Dnes sa pustíme do prípravy jedla (resp. prílohy), ktoré zvládne urobiť hádam každý, ale len málokomu sa podarí na výbornú. Ako uvariť ryžu, aby bola fakt skvelá? V článku si prejdeme návody, ako si uvariť ryžu na dva spôsoby, a to varenie ryže v hrnci a varenie ryže v ryžovare, čo je skvelá vychytávka aj pre tých, ktorí varenie nemajú v obľube a podujmú sa k tomu naveľa len preto, aby neumreli od hladu.

Či už sa chystáte pripraviť ryžu k mäsu, ako rýchle rizoto, prípadne ako súčasť exotického pokrmu, postup, ako uvariť ryžu, je kľúčový. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o varení ryže, aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, čo sa predovšetkým konzistencie týka. Ryža je vlastne taký kulinársky kameň mudrcov. Keď ju zvládnete dobre uvariť, máte otvorené dvere do nekonečného sveta receptov. Poďme na to!

Dôležité preplachovanie ryže

V prvom rade, nech už pripravujete ryžu v hrnci alebo v ryžovare, nezabudnite na proces preplachovania. Má svoje opodstatnenie. Najmä v prípade, ak recept vyžaduje nelepivú konzistenciu ryže.

Dôvod, prečo pred je pred samotným varením potrebné ryžu riadne prepláchnuť pod tečúcou vodou, je hlavne ten, že tak odstránite prebytočný škrob. Ten totiž spôsobuje, že ryža sa po uvarení zlepuje. Voda by mala byť na záver preplachovania čistá.  

preplachovanie koľko vody

Návod, ako uvariť ryžu v hrnci – kľúčový pomer vody a ryže

 1. Už premytú ryžu opražte v hrnci na troche oleja, kým nie je priesvitná.
 2. Ako ďalej? Dôležité je aj množstvo vody, ktoré použijete pri varení ryže v hrnci. Aj keď pomer ryže a vody môže byť rôzny v závislosti od druhu ryže, v zásade platí, že treba začať s pomerom 1:2 – teda na jednu šálku ryže dve šálky vody. Nezabudnite dochutiť soľou. 
 3. Ryžu varte pod pokrievkou, ktorú nedvíhajte. Taktiež pri varení ryžu zbytočne nemiešajte. Po zovretí vody sa ryža zväčša varí 15 minút.
 4. Po uvarení nechajte ryžu prikrytú ešte odpočívať, a to minimálne 10 – 15 minút, aby tzv. došla.
 5. Hotovú ryžu prevzdušnite vidličkou. Zostane tak nadýchaná a sypká.

Čo robiť, pokiaľ ste niečo zabudli dodržať a ryža je príliš mokrá alebo príliš suchá? Ak je ryža mokrá, nechajte ju ešte chvíľu odstáť bez pokrievky, aby sa prebytočná voda odparila. Ak je naopak veľmi suchá, pridajte trochu vody a nechajte ju ešte chvíľu pod pokrievkou na zvyšnom teple. Množstvo vody teda ovplyvňuje, či bude ryža uvedená do stavu „al dente“, alebo bude krémová a vhodnejšia na rizoto. 

 

Ako uvariť ryžu basmati alebo parboiled? Dĺžka varenia a vhodný pokrm podľa typu ryže  

Vedeli ste, že existuje približne až 40 000 odrôd ryže? My si spomenieme v súvislosti s tým, ako variť ryžu, tie najznámejšie druhy. Pred tým, ako sa pustíte do varenia, je teda dôležité vybrať správny typ ryže zodpovedajúci receptu, ktorý si chcete pripraviť.

Či už chcete dosiahnuť krémovú lepkavejšiu konzistenciu na rizoto vďaka arborio ryži, mierne lepkavú vďaka krátkozrnným japonským druhom na sushi, alebo vás láka aromatická sypká basmati na indické curry, prípadne jemná jazmínová ryža ideálna na thajské pokrmy, každá má svoje špecifiká.

Arborio

Arborio ryža má veľké okrúhle zrná, ktoré varením vytvárajú krémovú textúru a sú zároveň schopné udržať si „al dente“ jadro. Arborio ryža je obľúbená najmä v Taliansku. Tu sa používa hlavne na rizotá vláčnej konzistencie, čo je výsledkom jej vysokého podielu škrobu. Pre tento typ ryže je potrebné väčšie množstvo vody než obvykle. Jej príprava trvá zhruba 20 minút.

Carnaroli

Carnaroli je taktiež druhom ryže vhodným na rizotá. Má ešte väčšie zrná ako arborio a poskytuje ešte krémovú konzistenciu. Zvyčajne sa varí približne 18 až 20 minút. Pri príprave rizota je dôležité pridávať vývar či inú tekutinu postupne, aby ju mohla ryža absorbovať a uvoľniť škrob, čo prispieva k jej krémovosti.

Basmati 

Basmati je pôvodom z Indie a typické sú pre ňu dlhšie zrná. Patrí medzi najkvalitnejšie a najobľúbenejšie druhy ryže. Po uvarení je ryža Basmati krásne sypká, voňavá, jemná a veľmi ľahko stráviteľná. Doba jej prípravy je cca 10 minút. Pomer vody k ryži je často okolo 1,5:1 alebo 2:1. Sypké ryže, ako je basmati, sú dôležité najmä pri príprave pokrmov, kde sa očakáva, že každé zrnko bude oddelené a ryža nebude mať lepkavú konzistenciu. Medzi najbežnejšie druhy sypkej ryže patria okrem basmati aj parboiled, jazmínová, americká dlhozrnná či tzv. divoká ryža.

Parboiled

Táto ryža je síce biela, no napriek tomu si zachováva cenné látky a vitamíny, ktoré sa nachádzajú vo vrchnej vrstve ryže. Parboiled ryža, známa tiež ako predvarená ryža, je druh špeciálny procesom spracovania. Tento proces zahŕňa tri hlavné kroky, a to namáčanie, varenie v pare a sušenie.

REKLAMA

Cieľom spomínaného procesu je zlepšiť výživové vlastnosti ryže a zabezpečiť, že po uvarení zostane sypká a zrnká sa k sebe nelepia. Jej veľkou výhodou je i to, že sa nerozvarí. Príprava trvá 20 až 25 minút.

Tiež si prečítaj: Vyberáte nový stôl do jedálne? Máme pre vás pár tipov, na čo si dať pri výbere pozor!

varenie ryže v hrnci

Jasmínová ryža

Táto ryža s jemnou kvetinovou arómou pochádza z Thajska. Známa je tiež pod názvom Thai fragrant rice. Patrí medzi dlhozrnný typ ryže s krásne bielym zrnkom. Jasmínová ryža je hlavnou súčasťou mnohých ázijských jedál, vrátane thajských, laoských, vietnamských a kambodžských kuchýň. Je vhodná na prípravu širokého spektra pokrmov, a to od jednoduchých príloh až po sofistikovanejšie pokrmy ako sú curry, wok a rôzne ryžové misky. Doba jej prípravy je cca 10 – 15 minút.

Ryža natural

Ide o typ ryže s prírodným hnedým zafarbením, teda so šupkou. Je pre organizmus mimoriadne prospešná vďaka zvýšenému podielu živín a vlákniny. Táto ryža je charakteristická svojou orieškovou chuťou. Na prípravu je však zdĺhavejšia, keďže sa varí zhruba 45 minút.

Koshihikari

Koshihikari je vysoko cenená odroda japonskej krátkozrnnej ryže. Je považovaná za jednu z najlepších odrôd na prípravu sushi a ďalších tradičných japonských jedál. Ryža Koshihikari je známa svojou jemnou sladkou chuťou, vláčnou lepkavou textúrou po uvarení a schopnosťou dobre sa spájať s ďalšími ingredienciami. To je dôležité najmä pre sushi, kde ryža slúži ako základ. Doba varenia ryže Koshihikari zvyčajne trvá asi 15 až 20 minút po dosiahnutí bodu varu.

Ako uvariť ryžu v ryžovare?

Varenie ryže v ryžovare je o niečo jednoduchšie, pretože väčšina moderných ryžovarov má nastavenia na rôzne druhy ryže. Stačí pridať správne množstvo vody a ryže, zvoliť program a ryžovar sa postará o zvyšok.

Ak chcete uvariť ryžu v ryžovare, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov.

...
 1. Ryžu prepláchnite pod tečúcou vodou, kým voda nie je číra.
 2. Následne ryžu pridajte do vnútornej nádoby ryžovaru a prilejte vodu. Pomer ryže k vode závisí od druhu ryže, ktorú varíte, ale obvykle sa pohybuje okolo 1:2 (ryža:voda), čo platí najmä pre bielu ryžu. Väčšina ryžovarov má na vnútornej nádobe vyznačené úrovne vody, ktoré zodpovedajú počtu odmeraných pohárov ryže.
 3. Zatvorte veko ryžovaru a nastavte požadovaný program. Mnohé ryžovary majú rôzne režimy pre bielu ryžu, hnedú ryžu, sushi ryžu atď.
 4. Zapnite ryžovar a nechajte ho pracovať. Ryžovar by mal automaticky prejsť do režimu „Warm“ alebo „Keep Warm“, keď je ryža uvarená.
 5. Nechajte ryžu odpočívať v ryžovare približne 10 až 15 minút po tom, čo sa ryžovar prepne do režimu udržiavania teploty. Tým sa dokončí proces varenia a ryža bude mať lepšiu textúru.
 6. Pred podávaním ryžu ešte premiešajte, aby ste zabezpečili rovnomerné rozloženie vlhkosti.

Toto sú všeobecné pokyny, ktoré by mali fungovať pre väčšinu ryžovarov a druhy ryže. Vždy je však dobré pozrieť sa aj do manuálu vášho ryžovaru, pretože rôzne modely môžu mať špecifické pokyny alebo funkcie.

Pozri tiež: Recepty: Ako pripraviť udon rezance? Inšpirácie s kuracím aj hovädzím mäsom

ako uvariť ryžu v ryžovare

Výživové hodnoty ryže – prečo si ju dopriať?

Keďže sa celý čas bavíme o tom, ako variť ryžu, nesmieme zabudnúť spomenúť jej výživové hodnoty. Ide v podstate o jednu z najstarších a aj najviac konzumovaných obilnín na svete, pričom spolu s ďalšou dôležitou plodinou, a to konkrétne zemiakmi, zásobujú energiou a živinami viac ako polovicu svetovej populácie.

Čo teda ryža obsahuje? Ryža je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú podstatné pri metabolizme. Vďaka vitamínom z tejto skupiny môže organizmus napríklad využiť energiu z potravín, ktorú konzumujeme. Táto obilnina obsahuje aj minerály, ako je železo, ktoré je kľúčové pre krv a prenos kyslíka po tele. Tiež je zdrojom mangánu. Ten je dôležitý pre zdravé kosti a pomáha pri syntéze cholesterolu a sacharidov.

Ryža tiež obsahuje zlúčeniny nazývané fytochemikálie (lignany), ktoré majú antioxidačné vlastnosti a bojujú proti voľným radikálom v tele, čím chránia bunky pred poškodením. Ďalej v ryži nájdeme aj polysacharidy, nenasýtené mastné kyseliny a minerály selén, horčík, fosfor.

Ryža a chudnutie

Ryža pripravovaná správnym spôsobom môže byť súčasťou diéty. Je totiž nízkokalorická a zároveň dopomáha k pocitu sýtosti. Je teda pomocníčkou pri chudnutí. 

Pozor ale! Biela ryža, ktorú pozná každý, lebo ide o najrozšírenejší typ ryže, je paradoxne na živiny najchudobnejšia. A to preto, lebo prešla procesom bielenia. Pokiaľ máte na výber, zvoľte si najmä pri chudnutí radšej celozrnnú hnedú ryžu, ktorá obsahuje až 7-krát viac vlákniny. A okrem toho je tiež aj pomer vitamínov a minerálov v jej zložení oveľa lepší ako v bielej klasike. Samozrejme, treba sa pripraviť na špecifickú chuť a pomerne dlhé varenie celozrnnej ryže, čo nemusí vyhovovať každému.

Na záver

V kultúrach od Ázie cez Afriku až po Latinskú Ameriku sa ryža podáva v mnohých podobách, a to od slávnostných pokrmov až po každodenné jedlá. Správna príprava ryže, zabezpečuje, že každé zrnko odovzdá svoj potenciál v plnej miere a zároveň bude v harmónii s ostatnými ingredienciami v jedle. Preto je dôležité vedieť, ako uvariť ryžu správne. A veríme, že s našimi návodmi to zvládnete vo svojej kuchyni teraz bez problémov aj vy. Prajeme vám dobrú chuť!

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.