Jarné slnko ukázalo svoju silu, rozkvitajú prvé kvety a kríky a je najvyšší čas myslieť na svoju bylinkovú hriadku. Zákutie s voňavými bylinkami je viacnásobne užitočné. Bylinky prevoňajú záhradu i domácnosť, pripravíte z nich nálevy, maceráty, sirupy, dodajú nový rozmer jedlám, niektoré  pomôžu odpudiť hmyz. Od jari do jesene si budete môcť pripravovať voňavý čajík z čerstvých byliniek. Že máte len balkón? Nevadí, aj vy máte šancu mať vlastné bylinky, ak dodržíte niektoré pestovateľské zásady. Ako založiť bylinkový záhon? Ponúkame vám rady, vďaka ktorým sa budete tešiť z vlastných byliniek väčšiu časť roka.

Vyberte miesto a pripravte pôdu na pestovanie byliniek

Ak zakladáte nový záhon, vhodné je miesto v záhrade, ktoré má mierny sklon orientovaný na juh alebo východ.

Bylinky milujú priepustnú pôdu. Takže vybrané miesto dôkladne prekyprite rýľom a vylepšite kvalitným kompostom.

Záhon musí byť prečistený od korienkov buriny. Preto je výhodné prikryť pripravenú pôdu netkanou textíliou, do nej zasadiť bylinky. Keď sa rozrastú, prekryjú textíliu, ktorú skryjete aj pod ozdobnou mulčovacou kôrou.

Ak chcete pestovať bylinky na balkóne, vyberte si vhodné nádoby, ideálne sú samozavlažovacie. Naplňte ich kvalitnou pôdou, môžete si kúpiť aj špeciálnu na bylinky.

Tiež ťa zaujme: Starostlivosť o orchidey: Tipy, ktoré musí poznať aj začiatočník

Kvalitné sadenice a semiačka sú dôležité

Ak nemáte priateľa záhradkára, ktorý sa s vami podelí o bylinky, ktoré sa mu už príliš rozrástli, sadenice kupujte v kvalitných záhradkárstvach alebo si ich môžete vypestovať zo semiačka skoro na jar za oknom.

Trvalky, ako sú mäta, medovka, oregano, tymián, prežijú na záhone do ďalších rokov a rozrastú sa. Na to musíte myslieť pri sadení a každej ponechať dostatočné miesto. 

Vybrali sme: Prečo jesť zelený hrášok? Zisti, čo obsahuje a aké sú jeho účinky 

Platí tiež zásada, že vzadu by mali byť vyššie rastliny a vpredu nízke. Na balkóne by bolo ideálne, aby každá bylinka mala vlastný črepník, pretože niektoré majú tendenciu rozrastať sa ako burina, hlave mäta a medovka.

Zalievajte svoje bylinky správne

Na jar je pôda dostatočne vlhká, ale v lete treba bylinky zalievať. Rozhodne ich nepolievajte hadicou, studená voda z vodovodu v horúcom lete by im mohla spôsobiť šok.

Pozri aj: Mikrobylinky: Vitamínová bomba za oknom

Ideálna je odstáta alebo mäkká dažďová voda ráno alebo večer, a to ku koreňom. Počas horúcich letných dní častejšie kontrolujte v črepníkoch na balkónoch, či je pôda dostatočne vlhká. Zbytočne však bylinky neprelievajte, aby ich nenapadli škodcovia.

Niektoré bylinky sú naozaj nenáročné a vaše úsilie sa vám určite vyplatí.

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.