REKLAMA

Pestujete si v záhradke alebo na balkóne zeleninu a chutné plody vám robia radosť od jari do jesene? Tak určite nezabudnite na to, že úžitok prinesie aj bylinková hriadka. Liečivé rastliny z vlastného bylinkového záhona prevoňajú záhradu i domácnosť, pripravíte z nich nálevy, maceráty, sirupy, dodajú nový rozmer jedlám, niektoré dokonca pomôžu odpudiť hmyz. Od jari do jesene si budete môcť pripravovať voňavý čajík z čerstvých byliniek.

Že máte len balkón? Nevadí, aj vy máte šancu mať vlastné bylinky, ak dodržíte niektoré pestovateľské zásady. Ako založiť bylinkový záhon? Ponúkame vám rady, vďaka ktorým sa budete tešiť z vlastných byliniek väčšiu časť roka.

Vyberte miesto a pripravte pôdu na pestovanie byliniek

Ak zakladáte nový záhon, vhodné je miesto v záhrade, ktoré má mierny sklon orientovaný na juh alebo východ. Je ideálne, ak sa bylinkový záhon bude nachádzať čo najbližšie pri dome, aby ste k nemu mali blízko z kuchyne, čo oceníte, keď bude zlé počasie.

Bylinky milujú priepustnú pôdu. Takže vybrané miesto dôkladne prekyprite rýľom a vylepšite kvalitným kompostom.

Záhon musí byť prečistený od korienkov buriny. Preto je výhodné prikryť pripravenú pôdu netkanou textíliou, do nej zasadiť bylinky. Keď sa rozrastú, prekryjú textíliu, ktorú skryjete aj pod ozdobnou mulčovacou kôrou.

Ak chcete pestovať bylinky na balkóne, vyberte si vhodné nádoby, ideálne sú samozavlažovacie. Naplňte ich kvalitnou pôdou, môžete si kúpiť aj špeciálnu na bylinky. Takmer všetky  bylinky môžete pestovať v nádobách na balkóne. Tu vás limituje veľkosť balkóna či terasy a orientácia na svetovú stranu. Väčšina kuchynských byliniek pochádza z oblasti Stredomoria, preto im vyhovuje veľa slnka. 

Na balkóne orientovanom na juh sa bude teda dariť  rozmarínu, tymianu, šalvii,  bazalke, levanduli. Na východný alebo západný balkón môžete umiestniť mätu, medovku, pažítku, ligurček, petržlen. Bylinkám sa zvyčajne nedarí na severnom balkóne.         

Kvalitné sadenice a semiačka sú dôležité

Ak nemáte priateľa záhradkára, ktorý sa s vami podelí o bylinky, ktoré sa mu už príliš rozrástli, sadenice kupujte v kvalitných záhradkárstvach alebo si ich môžete vypestovať zo semiačka skoro na jar za oknom.

Trvalky, ako sú mäta, medovka, oregano, tymián, prežijú na záhone do ďalších rokov a rozrastú sa. Na to musíte myslieť pri sadení a každej ponechať dostatočné miesto. 

Vybrali sme: Prečo jesť zelený hrášok? Zisti, čo obsahuje a aké sú jeho účinky 

Platí tiež zásada, že vzadu by mali byť vyššie rastliny a vpredu nízke. Na balkóne by bolo ideálne, aby každá bylinka mala vlastný črepník, pretože niektoré majú tendenciu rozrastať sa ako burina, hlave mäta a medovka.

Obľúbené bylinky

  • Medovka lekárska je trvalka. Jej listy po rozdrvení uvoľňujú silice s výraznou citrónovou vôňou. Čaj z medovky uvoľňuje psychické napätie, pomáha pri zaspávaní, je dobrý na žalúdok a trávenie. Lístky medovky sa používajú do ovocných šalátov a sladkých receptov.
  • Mäta pieporná nesmie chýbať vo vašom bylinkovom záhone. Táto trváca rastlina má sviežu ostrú mentolovú vôňu. Pôsobí pri zápaloch hrdla a zahlienení. Čaj z mäty sa používa pri tráviacich problémoch a nadúvaní. Mätové listy sa používajú do dezertov a kokteilov.

Inšpirácia na využitie byliniek: Domáce čistiace mlieko na viac spôsobov – bylinkové recepty

  • Rozmarín lekársky je trváca aromatická rastlina, typická pre Stredomorie. Podporuje správne fungovanie imunitného systému a zlepšuje trávenie. Funguje ako účinný repelent. V kuchyni sa používa na ochutenie pečeného mäsa, zemiakov a zeleniny. 
REKLAMA
  • Šalvia lekárska je ďalšia trvalka, ktorá tvorí základ bylinkovej hriadky. Sivé až zelené plstnaté listy obsahujú množstvo účinných látok. Šalvia pomáha pri problémoch ako bolesť hrdla, angína, afty, paradontóza, popáleniny, hnisajúce rany, akné. Doma si z nej môžete vyrobiť šalviový olej, ocot či šalviové cukríky.
bylinkový záhon na balkóne bylinky na okne pestovanie byliniek na balkóne
  • Levanduľa lekárska je ďalšou stredomorskou trvalkou s fialovomodrými kvietkami a charakteristickou výraznou arómou. Je nielen liečivá, ale aj dekoratívna. Levanduľa má protizápalový a antiseptický účinok. Levanduľový olej je výborný pomocník v starostlivosti o pokožku. 
  • Saturejka záhradná je bielokvitnúca trvalka, ktorá podporuje trávenie a zabraňuje plynatosti. Čaj zo saturejky, ktorý môžete použiť ako kloktadlo, pomáha vďaka antibakteriálnym účinkom pri problémoch s boľavým hrdlom. V kuchyni sa používa pri príprave strukovín a mäsitých jedál.
  • Oregano – pamajorán obyčajný je nenáročná viacročná bylina, ktorá našla uplatnenie pri liečení aj v kuchyni. Má odhlieňovacie účinky a používa sa  pri kataroch horných dýchacích ciest a pri problémoch s trávením. Vďaka silným antibakteriálnym účinkom olej zo sušeného oregana pomáha proti plesniam.
  • Tymian, nízky polokrík, obsahuje veľmi aromatický éterický olej s ostrou chuťou, ktorý má výrazné protibakteriálne účinky. Využíva sa vo forme čaju, kloktadla, oleja, ale aj ako korenina v kuchyni.
  • Nechtík lekársky, jednoročná rastlina, je známa svojimi žiarivými žltými až oranžovými kvetmi, ktoré sú plné liečivej sily. Hojí popáleniny, rany, podráždenú a zapálenú pokožku.

Zalievajte svoje bylinky správne

Na jar je pôda dostatočne vlhká, ale v lete treba bylinky zalievať. Rozhodne ich nepolievajte hadicou, studená voda z vodovodu v horúcom lete by im mohla spôsobiť šok.

Ideálna je odstáta alebo mäkká dažďová voda ráno alebo večer, a to ku koreňom. Počas horúcich letných dní častejšie kontrolujte v črepníkoch na balkónoch, či je pôda dostatočne vlhká. Zbytočne však bylinky neprelievajte, aby ich nenapadli škodcovia.

Kedy zberať úrodu z bylinkového záhonu

Špecifickú arómu jednotlivým bylinkám dodávajú éterické oleje. Ich obsah je najvyšší pred rozkvitnutím a v rámci dňa v dopoludňajších hodinách. Zbierajte teda listy za slnečného počasia dopoludnia. V prípade celých stoniek ich zbierajte predtým, než zdrevnatejú. Kvety odtrhnite v čase plného kvitnutia.

Ako uchovať bylinky sušením

Aby ste využili svoj bylinkový záhon, resp. úrodu z neho naplno, mali by ste vedieť aj to, ako bylinky skladovať. Keď sa vám teda bylinky rozrastú a dopestujete viac, ako stihnete za čerstva spotrebovať, najjednoduchší spôsob konzervácie je sušenie.

Bylinky môžete v menších zväzkoch zavesiť dolu hlavou na tienisté a vzdušné miesto alebo na mriežke vystlanej papierom na pečenie. Ukladajte ich v jednej vrstve. Najpraktickejším riešením je sušička. Bylinky sú suché, keď sa vám v prstoch drobia.

Pozri aj: Mikrobylinky: Vitamínová bomba za oknom

sušenie byliniek ako a kde

Mrazenie byliniek

V podstate všetky bylinky sa dajú sušiť, niektoré však sušením strácajú arómu a je vhodnejšie ich mraziť. Na mrazenie sa hodí kôpor, ligurček, petržlen, pažítka, mäta, rozmarín, šalvia.

Bylinky na drobno nakrájajte, nadávkujte do formičiek na ľad a zalejte vodou. Vložte do mrazničky. Zmrazené kocky presypte do mikroténových vreciek a uložte v mrazničke.

Niektoré bylinky sú naozaj nenáročné a vaše úsilie venované voňavému bylinkovému záhonu alebo hriadke sa vám určite vyplatí.

Foto: redakcia krasaastyl.sk/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.