REKLAMA

Orgován zdobí mnohé záhrady a parky. Nie je to však len dekoratívna rastlina s omamne voňajúcimi  strapcovitými súkvetiami bielej a fialovej farby, ale má aj zdravotné a kozmetické účinky. Účinné látky obsahuje kvet, plod, listy a kôra mladých vetvičiek. V slovenskej bylinkárskej literatúre nenájdete o orgováne veľa informácií, preto sme pre vás pripravili zaujímavý prehľad využitia orgovánu obyčajného. V článku sa dozviete, ako si môžete vyrobiť orgovánový olej, masť, med či tinktúru.

Zdravotné účinky orgovánu obyčajného

Látky, ktoré orgován obsahuje, dokážu ničiť vírusy a baktérie. Pôsobia antiparaziticky, antireumaticky a protizápalovo. Pomáha pri bolesti hrdla a problémoch s dýchaním a ochoreniach tráviacej sústavy.

Orgovánový olej

Orgovánový olej je výborný na problematickú pokožku s akné a vyrážkami. Účinkuje na odreniny aj popáleniny. Uvoľňuje bolesti hlavy, má upokojujúci a sedatívny účinok. Ak sa rozhodnete vyrobiť si orgovánový olej, nezabudnite, že kvety kvitnú v máji pomerne krátko. Zbierajte len kvety bez kalíškov a vyberte si čistú lokalitu, aby ste nemuseli kvety umývať. 

Hneď po zbere ich spracujte a uložte do čistého pohára, ktorý vydezinfikujete tak, že ho prepláchnete alkoholom. Kvety natlačte do polovice pohára a zalejte 300 ml mandľového oleja tak, aby kvety boli pod hladinou. Uzavrite a dajte na okenný parapet.

orgován pre zdravie a krásu

Každý deň pretrepte a po desiatich dňoch preceďte do čistého pohára, uzatvorte a odložte na tmavé chladné miesto.

REKLAMA

Orgovánová mastička

Táto mastička si zachováva príjemnú vôňu kvetov. Má nielen kozmetické, ale aj zdravotné účinky. Pomáha pri kŕčových žilách, akné, oparoch a vyrážkach, opuchoch, bráni predčasnému starnutiu pleti. Je účinná aj pri bolestiach svalov a kĺbov. Potieranie čela a spánkovej oblasti zmierňuje migrénu.

Liečivé kozmetické oleje TU >>> 

Kvietky orgovánu po obratí nechajte jeden deň presušiť, vložte do hrnca a zalejte kvalitným panenským olivovým olejom. Vložte do hrnca s vodou a v tomto vodnom kúpeli zahrievajte jednu – dve hodiny. Odložte na chladné miesto a na druhý deň vodný kúpeľ zopakujte. Tretí deň po zohriatí preceďte a zahustite včelím voskom, preložte do uzatvárateľných téglikov.

Masť na kĺby

Táto masť pomáha pri bolestiach kĺbov, regeneruje a pôsobí anesteticky. 

Potrebujete usušené kvety a listy, ktoré ste otrhali po kvitnutí. Obidve zložky rozomeľte alebo rozmixujte na prášok a zalejte olivovým olejom. Pridajte živicu z ihličnatých stromov tak , aby vznikla pastovitá konzistencia. Natierajte na boľavé miesta.

Tiež ťa zaujme: Recepty zo žihľavy: Vyrob si žihľavový sirup, med, tinktúru, ocot či tonikum

tinktúra olej sirup z orgovánu

Orgovánová tinktúra

Na tinktúru potrebujete kvety, ktoré vložte do skleneného pohára, zalejete bielym alkoholom. Odložte na sedem dní na tmavé miesto a potom preceďte. Tinktúru používajte pri bolestiach kĺbov alebo migrénach.

Orgovánový med

Do polovice čistého skleneného pohára dajte orgovánové kvety, zalejte medom a premiešajte. Používajte po piatich týždňoch aj s kvetmi do čaju alebo na natieranie chleba.

Orgovánový sirup

Do limonád, likérov alebo na palacinky je výborný voňavý orgovánový sirup. Šálku cukru a šálku vody zahrievajte, kým sa cukor nerozpustí. Pridajte šálku orgovánových kvetov bez stoniek a varte desať minút.

Môžete pridať šťavu z polovice citróna. Ak chcete, aby farba bola výraznejšia, ku kvetom pridajte niekoľko čučoriedok. Po uvarení preceďte, nalejte do fliaš a uložte do chladničky.

Neprehliadni: Je čakankový sirup zdravá náhrada cukru? Spoznaj jeho účinky a využitie v kuchyni

účinky orgovánu kvetov

Zaujímavosti:

  • V ľudovom liečiteľstve pomocou orgovánu zbavovali telo parazitov.
  • V 19. storočí ním znižovali horúčky.
  • Z kvetov sa získava esenciálny olej, ktorý sa používa pri výrobe parfumov.
  • V orgováne sa nachádza látka echinakozid, ktorý obsahuje aj echinacea. Je o ňom známe, že výborne účinkuje proti baktériám, a to aj v prípade, že sú rezistentné na antibiotiká.

Foto: Freepik/redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.