REKLAMA

Rozmanitý a čarovný svet parfumov podnecuje mnohé otázky. My sa dnes pokúsime zodpovedať na tieto. Aká je cyprusová vôňa, teda čo si pod ňou predstaviť? Z čoho sa skladá a komu sa bude hodiť? Chypre vône, resp. cyprusové vône, sú krásne v rôznych kompozíciách, či už vo sviežich unisexových, šťavnatých zelených alebo v ženskejších kvetinových. Robia dojem elegancie v kombinácii s podtónom kože, prípadne pôsobia veselšie, no i aromatickejšie v spojení s ovocím. Sú to do veľkej miery skvelé parfumy na leto, no nájdu sa aj medzi nimi ťažšie kompozície ideálnejšie na zimné obdobie. Cyprusová vôňa v parfumoch dámskych i pánskych patrí medzi najsofistikovanejšie, ale nie tak rozšírené. Dáte jej šancu?

Na počiatku stál Francois Coty a parfum Chypre

Chypre voňavky a parfumy patria k tým mladším. Hlavnou inšpiráciou bol parfum Chypre od parfuméra F. Cotyho, ktorý bol uvedený na trh v roku 1917. V podstate všetky chypre parfumy vychádzajú z hlavného konceptu tejto prelomovej vône.

Cyprusová vôňa nie je vyslovene vôňa citrusová!

Hneď na začiatok si ujasnime jeden rozdiel, a to medzi starou a mimoriadne obľúbenou rodinou citrusových vôní a rodinou vôní chypre. Často sa totiž zamieňajú. No svieže citrusové parfumy, či už dámske alebo pánske, zväčša nemajú takú hĺbku. Cyprusová vôňa je komplexnejšia. Áno, medzi ingredienciami taktiež nájdeme arómu nejakého citrusového ovocia. Najčastejšie ide o bergamot. 

Cyprusová vôňa je však zároveň doplnená kontrastnou arómou machov a dubového dreva, prípadne obsahuje aj bergamotový olej, labdánum a pačuli. Je teda prítomná hĺbka a väčšia sofistifikovanosť v porovnaní s citrusovými parfumami. 

Tiež ťa zaujme: Aká je pižmová vôňa? Čo je vlastne mošus alebo musk?

chypre vôňa pre pánov
REKLAMA

Pre zaujímavosť dodáme, že pomenovanie cyprusovová, resp. chypre vôňa, je odvodené od ostrova Cyprus. Slávny parfumér Coty totiž svoju prvú chypre vôňu vyrábal zo surovín pochádzajúcich z oblasti Stredomoria.

Dámske a pánske chypre parfumy

Rodina cyprusových vôní je široká. V dámskych parfumoch rozlišujeme napríklad cyprusovo-kvetinovú, cyprusovo-zelenú aj cyprusovo-ovocnú podkategóriu. Poddruh cyprus-koža s typickým hladkým elegantným vyznením je obľúbený ako v dámskych, tak aj v pánskych voňavkách. V pánskych parfumoch dominujú kombinácie cyprus-jedľa, cyprus-drevo a kompozícia cyprusovo-zelená, v ktorej možno zacítiť čerstvú trávu.

...

Komu sa hodia cyprusové vône?

Cyprusová vôňa nie je pre každého. Hodí sa najmä silným osobnostiam s aurou elegancie. Ideálne, ak ide o muža či dámu, ktorí idú proti prúdu. Potrebujú aspoň trochu „vyčnievať“. Tento druh vôní si tiež vyberajú ľudia s otvorenou mysľou, ktorí cítia spojenie s prírodou. V cyprusovej vôni je toto puto prítomné v naozaj elegantnej a sofistikovanej podobe.

Vybrali sme: Vykročte do luxusu – obuv Karl Lagerfeld pre štýlovú ženu 

Foto: Freepik

Použité zdroje:

[1] Geopen Könyvkiadó: Parfumy tisícročí (vône, flakóny, značky), IKAR Bratislava 2000.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.