REKLAMA

Väčšina komponentov, z ktorých sa vyrábajú voňavky, sú rastlinného pôvodu. No existujú výnimky. Už v jednom z našich článkov o parfumoch sme spomínali, že ambra patrí spolu s muskom, resp. mošusom k najvzácnejším vôňam živočíšneho pôvodu. Aby sme boli presnejší, tak vlastne k materiálom, z ktorých sa komponujú parfumy. Čo to je ambra a ako definovať ambrovú vôňu?

Trochu z histórie

Voňavá ambra je vysoko cenená, spracovávaná a používaná už od 13. storočia. „Turci si ju berú do Mekky za tým účelom, ako sa nosí tymian do Ríma, do Baziliky svätého Petra…“ [1] Ambra patrí nielen k zložkám tých najluxusnejších parfumov, ale v minulosti sa napríklad používala aj v medicíne, pri výrobe krémov či fixatérov. „Na kozmetické účely ju využívali už starí Rimania a Arabi, Gréci zas aplikovali ambru na zastavenie kŕčov.“ [1] Poďme sa teraz pozrieť bližšie na pôvod vzácnej ambry a skúsime si vyšpecifikovať aj jej jedinečnú arómu.

Čo je to vlastne ambra?

Veľmi jednoducho a polopatisticky povedané, ambra, ktorá tvorí základ v drahých parfumoch, je v podstate výlučom vorvaňa tuponosého. Tvorí sa v tráviacom trakte vorvaňa, pričom jej funkciou je ochraňovať jeho vnútornosti (žalúdok a črevá) pred poškodením. Lepkavá hmota obaľuje tvrdé chitínové zvyšky potravy a keď sa nahromadí, vorvaň ju vylúči.

Niektorí odborníci tvrdia, že v prípade ambry ide o zvratok, iní zas, že vychádza druhou stranou tohto mohutného cicavca. Šokujúce, že áno?

Vybrali sme: Snár: Sen o exkrementoch môže v spánku naozaj prekvapiť – čo znamenajú psie alebo ľudské výkaly?

ambra čo to je
REKLAMA

V minulosti sa na získavanie ambry špecializovali lovci veľrýb, ktorí v podstate zužitkovali celé telo vorvaňa. Zaujímavá bola pre nich aj takzvaná vorvaňovina (spermacet), čo je olejovitá substancia nachádzajúca sa v hlave tohto cicavca. Taktiež sa podobne ako ambra využíval sperpacet v kozmetike, ale aj pri výrobe liečiv či na technické účely.

Ale vráťme sa k ambre. Na túto nažltlú až sivú lepkavú hmotu pórovitej štruktúry môžete pri veľkom šťastí naraziť aj na pobreží, pri ktorom sa vorvane (Physeter macrocephalus) vyskytujú.

A čo to je ambra? Ako popísať tento vzácny veľrybí výlučok? „Ambra je ľahká, vzdušná, voskovitá, na dotyk mastná hmota, ktorá v horúcej vode zmäkne a zmení sa na olejnatú látku, pri vyšších teplotách vyprchá.“ [1]

...

Ako si predstaviť ambrovú vôňu?

Vôňa ambry v sebe skrýva akúsi noblesu. Zaregistrujete najmä jej hrejivosť a ľahkú pudrovosť s nádychom do korenista či medova. Evokuje tajomné večery i zmyselnosť. Vyslovene ambrové parfumy, ktoré ju nemajú len v základe, patria väčšinou do rodiny ťažších orientálnych parfumov.

Z podobného súdka: Aká je pižmová vôňa? Čo je vlastne mošus alebo musk?

Podobne ako pižmo, tak aj ambra je skvelým ustaľovačom a fixatérom v parfumoch, preto ju nájdeme najmä v základoch vône. Dokáže prehĺbiť a zvýrazniť ostatné zložky parfumu. Dnes sa už z etických dôvodov stretávame skôr so syntetickými náhradami ambry.

Použité zdroje:

[1] Geopen Könyvkiadó: Parfumy tisícročí (vône, flakóny, značky), IKAR Bratislava 2000.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.