REKLAMA

Jeseň je čarovným obdobím. Hýri farbami a prináša so sebou špecifickú náladu. Je aj o atmosfére tajomna, najmä s príchodom Dušičiek, resp. Sviatku všetkých svätých. My tento sviatok prežívame bez väčších osláv, pokojne, spomíname a chodíme na hroby. V anglicky hovoriacich krajinách zas vo veľkom štýle oslavujú Halloween. Vyrezávanie tekvice na Halloween k tomu všetkému, samozrejme, patrí. Je to symbol, dekorácia a zároveň zábava v jenom. A keďže je tento tajuplný sviatok už naozaj tesne za dverami, vrhnime sa na to, ako správne vyrezať tekvicu či tekvice, aby sme sa mohli tešiť z ich strašidelných svetielkujúcich úsmevov.

správne vyrezávanie tekvice na Halloween

Či už naše skromnejšie Dušičky, alebo honosný Halloween, v tomto čase sú už väčšinou domácnosti ozdobené jesennými dekoráciami a medzi nimi nefalšovane kraľujú tekvice. Okrúhle či podlhovasté, populárne oranžové, ale i žlté, zelené, s pásmi, fľakaté, veľké či mini – všetky tekvice dokážu správne naaranžované vyčariť kúzelnú jesennú atmosféru. No a samozrejme, neoddeliteľnou súčasťou jesenného obdobia je už i u nás na Slovensku vyrezávanie tekvíc. Poďte sa pozrieť na to, ako vyrezať tekvicu, či už naozaj strašidelnú až desivú, alebo mierumilovnú a svojim tlmeným blikotom dotvárajúcu toto neopakovateľné obdobie roka.

Tekvice k jesennej výzdobe jednoznačne patria

Ako sme už načrtli, na konci októbra sa vo viacerých krajinách oslavuje Halloween. Hoci u nás tento sviatok oslavuje len striedmo mladšia generácia na halloweenskych párty, vyrezané tekvice i tak zdobia naše príbytky.

vzory vyrezávaných tekvíc
Zdroj: Pinterest.com/goodhousekeeping.com, Pinterest.com/bhg.com
Síce u nás veľmi nepoznáme legendu o opilcovi Jackovi a čertovi, ktorá stojí za zrodom vyrezávania z tekvíc, no tekvice vnímame ako tradičný symbol jesene a krásnu dekoráciu, ktorú je škoda nevyužiť. A niektorí stále veria, že vyrezávaný svetlonos odplaší od ich príbytkov všetko zlé.

Tip od nás: Ako výrazne podporiť imunitu a bojovať proti chorobám?

Poďte teda do toho. Vyrobte si dekoratívne lampáše z tekvíc. Inšpirujte sa nápadmi, ako vyrezať tekvicu, skrášliť si príbytok či vchod pred domom a zároveň si aj spríjemniť spoločné rodinné chvíle. Najmä pre deti je táto aktivita skvelou zábavou. Samozrejme, pod dohľadom dospelých a s dodržaním všetkých bezpečnostných zásad. To sa týka nielen ostria využívaného na vyrezávanie, ale aj manipulácie s ohňom.
...

Podľa čoho vybrať ideálnu tekvicu na vyrezávanie?

Ideálna tekvica na vyrezávanie by mala byť predovšetkým dostatočne veľká. Aby sa dobre vyrezávala, je pri výbere potrebné dbať aj na to, nech nie je veľmi tvrdá, ale na druhej strane ani príliš mäkká.

Musíš mať: Šikovné vychytávky nielen do kuchyne

Ak si potrpíte na ideálny vzhľad tekvice, tak klasikou je oranžová farba. Vyrezávanie do tekvice uľahčí pravidelnosť jej reliéfu. Všetko spomínané však môžete pokojne ignorovať, nejde o pravidlá, ktoré je nevyhnutné dodržať. Pokiaľ ale patríte medzi začiatočníkov vo vyrezávaní tekvíc, naozaj je lepšie vybrať tekvicu stredne veľkú, primerane pevnú, s poddajnejšou šupkou a súmernejšiu. 

vyrezávanie tekvíc rôzne spôsoby
Zdroj: Pinterest.com/glaminati.com, Pinterest.com/princesspinkygirl.com, Pinterest.com/southernliving.com
Aké odrody tekvíc hľadať v obchode s cieľom vyrezať si z nich niečo na Halloween? Môžu to byť napríklad vyslovene okrasné tekvice, ako je Yellowboys či Yellowgirls, prípadne popínavá tekvica s menšími plodmi Baby Boo. Najväčšie strašidelné tekvice sú väčšinou odrody Gran Gigante, ktoré sú na tento sviatok vyslovene ideálnou voľbou. No svoju úlohu v strašidelnom dekorovaní zvládnu na jednotku aj naozaj delikátne odrody určené primárne na prípravu pokrmov, ako Vegetable Spaghetti alebo pokojne aj Hokkaido.

Poznáš túto delikatesu? Recept: Lahodná polievka z nashi hrušiek

Postup, ako vyrezať tekvicu na Halloween

 • Umyte tekvicu, dôkladne osušte a položte na linku alebo stôl, kde budete vyrezávať. Ak chcete ušetriť čas, ktorý by ste neskôr minuli na upratovanie, podložte pod tekvicu staré noviny či letáky.
 • Nachystajte si ostrý nôž, prípadne špeciálnu sadu na vyrezávanie tekvice. Tieto nástroje vám poslúžia na vyrezanie otvorov. Na vyrezávanie však možno využiť aj iné vychytávky, ktoré ešte spomenieme nižšie.
ako vyrobiť tekvicu na halloween
Zdroj: Pinterest.com/womz.de, Pinterest.com/apartmenttherapy.com, Pinterest.com/nerdymamma.com, Pinterest.com/tasteofhome.com
 • Ešte pred vyrezávaním vydlabte tekvicu veľkou lyžicou. Slúži na to zvyčajne otvor vyrezaný okolo stonky hore na tekvici. Treba odstrániť celú mäkkú dužinu, ktorá by mohla pomerne rýchlo splesnivieť. Vydlabanú dužinu nemusíte vyhodiť, ale môžete ju použiť v kuchyni, prípadne jadierka upečte so soľou v rúre.
 • Na rad prichádzajú vzory na vyrezávanie tekvíc. Je vhodné mať vytlačenú alebo kúpenú šablónu, ktorá vám vyrezávanie uľahčí. S touto časťou vám pomôžeme, vzory na vyrezávanie nájdete na konci článku.
 • Námet si predkreslite fixkou, podľa ktorého tekvicu začnete vyrezávať.

Neprehliadni: Šikovné riešenia organizácie kuchyne, kúpeľne či šatníka

vyrezávanie z tekvice návod postup

Zdroj: Pinterest.com/sonnen-beet.de, Pinterest.com/hgtv.com, Pinterest.com/

princesspinkygirl.com
 • Otvory na tekvici môžu byť kruhové, štvorcové, hviezdicové, ale pekne ukážu napríklad aj miniatúrne dekoratívne bodky. Nikto nehovorí, že ozdobný jesenný lampáš musí mať nevyhnutne podobu tváre, môže ísť aj o abstraktnejšie vzory. Efektné bodkované otvory si môžete pohodlne vytvoriť vŕtačkou.
 • Ak vyrezávate nožom, ten by mal smerovať šikmo na stred, aby sa vám otvor pri vyrezávaní do tekvice neprepadol dovnútra.
 • Existujú však aj efektnejšie a jednoduchšie spôsoby vykrajovania, ako tie nožom. Napríklad použite formičky na medovníčky a pri vykrajovaní do tekvice si pomôžte kladivom.
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 

Príspevok, ktorý zdieľa 5-Minute Crafts (@5.min.crafts)

 

REKLAMA
 • Tekvicu po vyrezaní očistite od prebytočnej fixky vlhčenými obrúskami.
 • Aby vám vaše dielo vydržalo čo najdlhšie, viete využiť nasledujúce konzervačné tipy. Do vnútra vyrezanej tekvice môžete umiestniť vrecko so silicovými guličkami pohlcujúcimi vlhkosť. Pomôže aj prestriekanie povrchu tekvice lakom na vlasy. Rýchlemu šíreniu plesne zvnútra tekvice sa viete vyhnúť potretím vnútra obyčajnou vazelínou.
 • Na záver do vyrezanej tekvice vložte sviečku, vreckovú baterku alebo fosforové tyčinky.
ako vyrezať tekvicu na halloween
Zdroj: Pinterest.com/bhg.com, Pinterest.com/thewonderforest.com

Tradícia vyrezávania tekvíc má svoj počiatok v rozprávke

Tipy na to, ako vyrezať tekvicu na Halloween by sme už mali. Viete ale, čomu vďačíme za túto tradíciu? Svoj pôvod má Jack-o‘-Lantern, resp. Jackov lampáš v Írsku. Konkrétne ide o írsku ľudovú rozprávku, v ktorej má hlavnú rolu muž, opilec menom Stingy Jack. 

Tiež ťa zaujme: Nájdi si svoj amulet: Ktoré kamene priťahujú šťastie a peniaze?

...
Jack bol práve v hostinci, keď pre neho prišiel čert, nakoľko nastal jeho súdny deň. Aby Jack neodišiel bez platenia, prehovoril čerta, nech sa premení na mincu. Tú si ale Jack skryl do vrecka, aby čerta uväznil. Pustil ho len pod podmienkou, že mu dá rok života naviac. O rok sa čert vrátil, no Jack ho znova oklamal. Nalákal ho na strom plný šťavnatých jabĺk. Keď čert vyliezol do koruny stromu, Jack vyrezal kríž do kmeňa a hlúpy čert tak nemohol zliezť. Musel Jackovi sľúbiť, že ho nikdy do pekla nevezme.
tekvice na halloween vzory
Zdroj: Pinterest.com/parents.com, Pinterest.com/etsy.com, Pinterest.com/onekindesign.com
Po pár rokoch opileckého života však predsa len Jack zomrel. Do neba ho nepustili a do pekla tiež nie. Jeho duša dodnes blúdi po svete a svieti si uhlíkom, ktorý má od čerta. Aby mu dlhšie vydržal, schoval si ho Jack do vydlabanej repy. Ľudia odvtedy vyrábajú Jackove lampáše.

Vybrali sme: Black Friday a Cyber Monday na Slovensku

Írski prisťahovalci priniesli tradíciu do Ameriky, a tam sa stala neoddeliteľnou súčasťou halloweenskych slávností. Namiesto vyrezávania do repy však už začali vyrezávať svetlonosov do tekvice.

Inšpirácia na vyrezávanie tekvíc z Instagramu

Ako vyrezať tekvicu už v základe viete, teraz ešte návod na glamoure halloweensku tekvicu z Instagramu, ktorá stojí za to.

Vzory na vyrezávanie do tekvice

Chcete si uľahčiť vyrezávanie do tekvice? Pomôžu vám v tom vzory na vyrezávanie tekvíc. Môžete sa nimi len inšpirovať, ale pokojne si ich dokážete na pripravené tekvice aj predkresliť a následne podľa nich vyrezať otvory. Nižšie teda nájdete šablóny na vyrezávanie tekvíc, ktoré by sme mohli označiť za základné, vhodné aj pre začiatočníka v tejto aktivite.

šablóny na vyrezávanie tekvíc
vzor na vyrezávanie z tekvice
šablóna na vyrezávanie
ako vyrezať tekvicu vzor
vyrezávanie tekvíc šablóny

Kedy je Halloween?

Na záver článku o tom, ako vyrezať tekvicu na Halloween, by sa ešte patrilo upresniť termín tohto sviatku, ktorý si drží popularitu najmä v USA. Halloween označuje predvečer sviatku Samhain, ktorý je keltského pôvodu. Halloween každoročne pripadá na 31. októbra. U nás na Slovensku sa označuje ako predvečer všetkých svätých.

Dúfame, že sme vám v tomto dušičkovom čase pomohli a inšpirovali vás. No a čerešničkou na úplný záver je video z Instagramu. Trochu na pobavenie, no pokiaľ chováte sliepky, môžete skúsiť aj takýto netradičný spôsob prípravy tekvice na Halloween. 

 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 

Príspevok, ktorý zdieľa Shelby Haueter (@shelbhaueter)

Zdroj foto: úvodná koláž – Pinterest.com/spookylittlehalloween.com, Pinterest.com/southernliving.com, Pinterest.com/bhg.com/Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.