REKLAMA

Uvažujete nad tým, čo je vlastne pižmo a ako si predstaviť túto arómu, resp. čo pripomína? Patrí medzi zmysly štekliace zložky v parfumoch? Skôr, než si prezradíme, aká je pižmová vôňa, povieme si niečo aj o jej pôvode. Surovina zvaná pižmo, mošus alebo musk sa používa, resp. používala nielen pri výrobe parfumov. Povedzme si o tejto zmyselnej vôni, ktorá tvorí základ mnohých orientálnych vôní, trochu viac. Zaslúži si pozornosť.

Pôvod pižmovej vône

Vedeli ste, že pravé pižmo je živočíšneho pôvodu? Berte pritom do úvahy, že väčšina materiálov, z ktorých sa komponujú voňavky, je rastlinného pôvodu. Existuje však aj zopár živočíchov, ktoré poskytujú tie najzvláštnejšie a zároveň najvzácnejšie vône. Najznámejšie z nich sú ambra a pižmo. [1]

V súčasnosti sa kvôli etickým aj ekonomickým dôvodom stretneme už len so syntetickou verziou pižma či jeho náhradou z rastlinnej ríše (ibiškovec pižmový, slez pižmový, angelika lekárska, čarodejka pižmová), no už od dávna sa získaval mošus zo zvieraťa menom kabar pižmový (Moschus moschiferus). Táto látka je obsiahnutá v žľazách uložených vo vačkoch blízko pohlavného ústrojenstva kabara pižmového. Pižmo vonia rôzne, a to podľa veku kabara a aj podľa ročného obdobia. 

Aj v dávnych časoch išlo o mimoriadne vzácnu látku a v súčasnosti je hodnota pravého pižma nevyčísliteľná, nakoľko sa kabar dostal do zoznamu chránených zvierat a jeho lov je zakázaný. 

Jeden gram tohto pravého mošusu, resp. pižma má hodnotu 6-násobne vyššiu ako jeden gram zlata. Treba dodať, že pižmo sa získavalo len z laní druhu Moschus moschiferus. Jedno zviera pižmového jeleňa vyprodukuje ročne 150 g tejto voňavej látky.

Pozri: Najkrajšie prírodné arómy vo voňavkách

ako vonia musk mošus pižmo parfémy
REKLAMA

A o aké zvieratko vlastne ide? Je to ázijský druh jeleňa, žijúci napríklad v Mongolsku alebo na Sibíri. Kabar je podobný kamzíkovi, no s dlhými zubami špičákmi. Lane kabara teda nemajú parohy, ale poriadne zuby, 6 centimetrov dlhé. Sú pomerne nebezpečnými zbraňami. [1]

Môže ťa zaujať: Snár: Zuby v sne – sú naozaj postrachom?

Pižmový jeleň, resp. kabar teda vyzerá pomerne prehistoricky a aj reálne patrí k najstarobylejším prežúvavcom. Do našich končín priviezol mošus údajne Marco Polo, ktorý sa s ním stretol na cestách po Kašmíre.

Aká je pižmová vôňa?

Možno si predstavujete vôňu pižma ako niečo živočíšne a vyslovene ťažké. No opak je pravdou. Aká je pižmová vôňa v skutočnosti? Aj keď jej koncentrovanejšia podoba je naozaj veľmi intenzívna, v zásade sa označuje za zmyselnú a sladkú, stretávame sa najmä s jej charakteristikou, ktorá evokuje viac arómu čistoty, pudrovosti a krémovosti. Je veľmi špecifická. Obsahuje závan sviežosti aj uzemňujúce prvky. Zaznamenať v nej môžete aj korenisté a drevité podtóny.

...

O výraznosti pižmovej arómy teda nemôže byť pochýb. Pižmová vôňa vydrží voňať na pokožke dlho, pričom podčiarkuje sexappeal a dodáva sebavedomie. Pripisujú sa jej dokonca afrodiziakálne účinky. Vôňa pižma napomáha harmonizovať psychiku, uvoľňuje, povzbudzuje a navodzuje pocit dobrej nálady a pohody. V kategórii pižmových vôní nájdete ako dámske, tak aj pánske parfumy.

Neprehliadni: Zimné vône pre ženy podľa znamenia zverokruhu: Vyber darček pre mamu, manželku, babku alebo svokru

Akú funkciu plní mošus, resp. pižmo v kozmetickom priemysle?

Odpoveď na otázku, aká je pižmová vôňa a čo si pod ňou predstaviť už viete, no možno vás bude zaujímať aj nasledovné. Okrem toho, že samotné pižmo tvorí obľúbenú vonnú zložku v parfumoch, plní v samotnom kozmetickom priemysle viac funkcií.

Využíva sa totiž aj na stabilizáciu ostatných zložiek v parfumoch, nakoľko dopĺňa a vyzdvihuje aj ďalšie namiešané vonné tóny. Väčšinou vďaka tejto funkcii tvorí pižmo takzvaný základ parfumu. V základoch parfumov v zásade objavujeme tie najťažšie a najdlhotrvácnejšie zložky, ako napríklad tiež ambru, santal, céder či vanilku.

No a okrem vonnej funkcie pripisujeme mošusu, musku či pižmu aj skvelé fixačné účinky, ktoré sa využívajú v kaderníctve a produktoch na tuženie účesov. Zaujímavosťou je, že voňavé lupienky s vôňou pižma (z rastlín, ktoré sme uviedli vyššie) sa kedysi sušili a mleli na prášok. Ten sa potom používal ako vonný púder do parochní.

Foto: Freepik

Použité zdroje:

[1] Geopen Könyvkiadó: Parfumy tisícročí (vône, flakóny, značky), IKAR Bratislava 2000.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.