REKLAMA

Uvažujete nad tým, čo je vlastne pižmo a ako si predstaviť túto arómu, resp. čo pripomína? Patrí medzi zmysly štekliace zložky v parfumoch? Skôr, než si prezradíme, aká je pižmová vôňa, povieme si niečo aj o jej pôvode. Surovina zvaná pižmo, mošus alebo musk sa používa nielen pri výrobe parfumov. Povedzme si o tejto zmyselnej vôni, ktorá tvorí základ mnohých orientálnych vôní, trochu viac.

Pôvod pižmovej vône

Vedeli ste, že pravé pižmo je živočíšneho pôvodu? Síce je väčšina materiálov, z ktorých sa komponujú voňavky, rastlinného pôvodu, existuje však aj zopár živočíchov, ktoré poskytujú tie najzvláštnejšie a zároveň najvzácnejšie vône. Najznámejšie z nich sú ambra a pižmo. [1]

V súčasnosti sa kvôli etickým aj ekonomickým dôvodom stretneme už len so syntetickou verziou pižma či jeho náhradou z rastlinnej ríše (ibiškovec pižmový, slez pižmový, angelika lekárska, čarodejka pižmová), no už od dávna sa získaval mošus zo zvieraťa menom kabar pižmový (Moschus moschiferus). Táto látka je obsiahnutá v žľazách uložených vo vačkoch blízko pohlavného ústrojenstva kabara pižmového. Pižmo vonia rôzne, a to podľa veku kabara a aj podľa ročného obdobia. 

Aj v dávnych časoch išlo o mimoriadne vzácnu látku a v súčasnosti je hodnota pravého pižma nevyčísliteľná, nakoľko sa kabar dostal do zoznamu chránených zvierat a jeho lov je zakázaný. 

Jeden gram tohto pravého mošusu, resp. pižma má hodnotu 6-násobne vyššiu ako jeden gram zlata. Treba dodať, že pižmo sa získavalo len z laní druhu Moschus moschiferus. Jedno zviera pižmového jeleňa vyprodukuje ročne 150 g tejto voňavej látky.

Pozri: Najkrajšie prírodné arómy vo voňavkách

ako vonia musk mošus pižmo parfémy

A o aké zvieratko vlastne ide? Je to ázijský druh jeleňa, žijúci napríklad v Mongolsku alebo na Sibíri. Kabar je podobný kamzíkovi, no s dlhými zubami špičákmi. Lane kabara teda nemajú parohy, ale poriadne zuby, 6 centimetrov dlhé. Sú pomerne nebezpečnými zbraňami. [1]

Môže ťa zaujať: Snár: Zuby v sne – sú naozaj postrachom?

Pižmový jeleň, resp. kabar teda vyzerá pomerne prehistoricky a aj reálne patrí k najstarobylejším prežúvavcom. Do našich končín priviezol mošus údajne Marco Polo, ktorý sa s ním stretol na cestách po Kašmíre.

REKLAMA

Aká je pižmová vôňa?

Možno si predstavujete vôňu pižma ako niečo živočíšne a vyslovene ťažké. No opak je pravdou. Aká je pižmová vôňa v skutočnosti? Aj keď jej koncentrovanejšia podoba je naozaj intenzívna, v zásade sa označuje za zmyselnú a sladkú, stretávame sa najmä s jej charakteristikou, ktorá evokuje viac arómu čistoty, pudrovosti a krémovosti. Je veľmi špecifická. Obsahuje závan sviežosti aj uzemňujúce prvky. Zaznamenať v nej môžete aj korenisté a drevité podtóny.

...

O výraznosti pižmovej arómy teda nemôže byť pochýb. Pižmová vôňa vydrží voňať na pokožke dlho, pričom podčiarkuje sexappeal a dodáva sebavedomie. Pripisujú sa jej dokonca afrodiziakálne účinky. Vôňa pižma napomáha harmonizovať psychiku, uvoľňuje, povzbudzuje a navodzuje pocit dobrej nálady a pohody. V kategórii pižmových vôní nájdete dámske aj pánske parfumy.

Neprehliadni: Zimné vône pre ženy podľa znamenia zverokruhu: Vyber darček pre mamu, manželku, babku alebo svokru

Akú funkciu plní mošus, resp. pižmo v kozmetickom priemysle?

Odpoveď na otázku, aká je pižmová vôňa a čo si pod ňou predstaviť už viete, no možno vás bude zaujímať aj nasledovné. Okrem toho, že samotné pižmo tvorí obľúbenú vonnú zložku v parfumoch, plní v samotnom kozmetickom priemysle viac funkcií. Využíva sa totiž aj na stabilizáciu ostatných zložiek v parfumoch, nakoľko dopĺňa a vyzdvihuje aj ďalšie namiešané vonné tóny. Väčšinou vďaka tejto funkcii tvorí pižmo takzvaný základ parfumu. V základoch parfumov v zásade objavujeme tie najťažšie a najdlhotrvácnejšie zložky, ako napríklad tiež ambru, santal, céder či vanilku.

No a okrem vonnej funkcie pripisujeme mošusu, musku či pižmu aj skvelé fixačné účinky, ktoré sa využívajú v kaderníctve a produktoch na tuženie účesov. Zaujímavosťou je, že voňavé lupienky s vôňou pižma (z rastlín, ktoré sme uviedli vyššie) sa kedysi sušili a mleli na prášok. Ten sa potom používal ako vonný púder do parochní.

Foto: Freepik

Použité zdroje:

[1] Geopen Könyvkiadó: Parfumy tisícročí (vône, flakóny, značky), IKAR Bratislava 2000.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.