REKLAMA

Strach a úzkosti majú ľudia z mnohých vecí či situácií. Niektoré z nich sú pomerne rozšírené, ako je napríklad strach z výšok, úzkosť z tmy či z uzavretých priestorov. Na druhej strane sú fóbie menej rozšírené a tiež úzkosti, ktoré sa vlastne nemajú prečo prejavovať v živote človeka príliš často. Je to z toho dôvodu, že s inkriminovanou vecou, situáciou a v našom prípade s osobou nebýva v bežnom kontakte. Fóbia z klaunov je špecifická. A môžeme ju zaradiť práve do poslednej spomínanej kategórie.

No a možno vás to prekvapí, ale existujú indície, podľa ktorých až takmer polovica populácie trpí rôznym stupňom úzkosti z klaunov, ale aj šašov či harlekýnov. Prečo to tak je? Na to postupom času nazbierali potrebné dáta odborníci v oblasti psychológie. A my si ich teraz predstavíme.

Fóbia z klaunov – koulrofóbia (coulrofóbia)

Je paradoxné, že postavy klaunov, ktoré by mali okolo seba šíriť len radosť a smiech, sú ústrednou príčinou jednej z fóbií. Na druhej strane, keď sa pozriete na postavu s červeným nosom a výraznými ústami na podklade bieleho make-upu, postavu s obrovskými topánkami a divotvorne farebným odevom – mala by vzbudzovať dôveru? Asi sa naozaj netreba diviť tomu, že okrem cirkusov sa klauni objavujú aj v hororových filmoch.

Fóbia z klaunov, koulrofóbia alebo ešte tiež coulrofóbia, je pomerne známy pojem v odborných kruhoch. Trpia ňou dokonca aj mnohé známe osobnosti. S vidinami klaunov bývajú tiež konfrontované osoby trpiace psychickými poruchami, napr. schizofréniou. 

Pozri tiež: Netrpíš na ňu? Odhaľ prejavy úzkosti

strach z klaunov šašov harlekýnov coulrofóbia

Je to podvedome pre človeka symbol niečoho zlého, klamlivého, narušeného, zradného? Pravdepodobne áno, keďže aj v snároch je fóbia z klaunov celkom zjavná. Interpretácie sú zväčša pre snívajúceho nepriaznivé. Nie je výnimkou, že práve tieto sny patria medzi nočné mory.

Hlavné príčiny strachu z klaunov odhalené!

Prečo sa vlastne ľudia boja klaunov? Výskumníci sa pozreli tomuto strachu na zúbok. A čo zistili? Príčiny chorobného strachu z klaunov majú celkom logické spúšťače.

Podľa výskumov úplne najkľúčovejšiu úlohu zohráva pri fóbii z klaunov ich silné nalíčenie. A je to preto, lebo práve kvôli nemu sú ťažko čitateľní. Tento make-up, resp. maska znemožňuje spoznať pravé emócie, vnútorné rozpoloženie dotyčného. Nehovoriac o tom, že klaun má v popise práce emócie predstierať, čo pôsobí na podvedomej úrovni mätúco až desivo.

Zo všetkého spomínaného pramení hlboká neistota, ktorú postava klauna vyvoláva v mnohých ľuďoch, pričom deti nie sú výnimkou. Je to vlastne úplne prirodzené, že táto neistota dokáže prerásť až v silný strach, úzkosť, fóbiu. No a to nie je všetko. Biela farba, ktorá zvyčajne pokrýva značnú časť tváre klauna, evokuje smrť. To je ešte k tomu podčiarknuté výrazným kontrastom s červeným nosom a nakreslenými ústami, čo môže zas pripomínať chorobný stav či krv.

REKLAMA

Medzi ďalšie príčiny fóbie z klaunov patrí ich nepredvídateľné správanie a ich celkovému renomé neprospieva zaiste ani to, že vystupujú ako hororové postavy vo filmoch či knižných príbehoch. Popkultúra im nalepila negatívnu nálepku, ktorá sa premieta celkom prirodzene do emócií ľudí.

úzkosť panika strach z klauna ako z hororu

Existuje liečba?

Asi vás sklameme, ale zbaviť sa coulrofóbie úplne nedá. To by vlastne znamenalo, že by sme sa zbavili vlastnej podozrievavosti voči veciam, situáciám a ľuďom, ktorí pôsobia neštandardne a vyvolávajú pochybnosti. Sigmund Freud zmienené zahrnul do svojej teórie „znepokojivej cudzoty”.

Takto podozrievavo nás uspôsobila príroda. Závisel a často aj dnes od toho závisí samotný ľudský život. Je to vlastne niečo, čo nám už od dávna pomáhalo prežiť. A teda, všetko podozrivé, ako je už zmieňované maskovanie emócií a tiež ich predstieranie, v nás spúšťa varovné majáky. 

Aby sme sa ale vrátili k liečbe. V niektorých prípadoch funguje princíp, ktorý sa aplikuje aj pri iných úzkostiach a strachoch, a to postupné a opakované vystavovanie sa podnetu, ktorý fóbiu vyvoláva. To znamená, že postihnutý človek je konfrontovaný s reálnymi klaunami.

Prírodná cesta k duševnej rovnováhe a emočnej vyrovnanosti – to je prípravok MODIN s unikátnym zložením. V základe obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou pri podpore psychického zdravia. A okrem toho komplex účinných látok, ako L-tryptofan, fenylalanín, vitamíny B3, B5 a B6.

Táto liečba postupne strach utlmí, ale samotná fóbia z klaunov po nej úplne nezmizne. Jej podstatou je to, aby sa coulrofóbiou výrazne postihnutí jedinci dokázali ubrániť panickým atakom a nepríjemnostiam, ktoré so sebou nesie tá najhoršia podoba fóbie z klaunov.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.