REKLAMA

Je obľúbená nielen ako symbol jari, ale aj pre svoju jemnú charakteristickú vôňu. Každý pozná jej drobné kvety rôznych odtieňov fialovej. Fialka voňavá, lat. viola odorata je známa aj ako violka vonná alebo jednoducho fialka. Okrem toho, že nás poteší svojím vzhľadom a vôňou, je to aj užitočná rastlinka. V článku sa dozviete, s akými problémami vám môže pomôcť a ponúkame vám niekoľko zaujímavých receptov s fialkou voňavou.

Chcete svoj jarný detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Druhy fialiek

Fialka voňavá patrí do čeľade fialkovitých. U nás rastie okolo 35 druhov fialiek (celosvetovo okolo 400), ktoré sa ale medzi sebou krížia, takže existuje množstvo hybridov. Okrem fialky voňavej k známejším druhom patrí: fialka Rivinova, fialka lesná a fialka srstnatá. Líšia sa výškou listov a sfarbením kvietkov, ale jedno majú spoločné: na rozdiel od fialky voňavej ich kvety nevoňajú.

Fialka voňavá – popis a zber

Fialka voňavá (lat. viola odorata) je vytrvalá bylinka, ktorej vyhovujú vlhšie pôdy a môžete ju nájsť v parkoch, v kríkoch, na krajoch potokov a lesov. Vyhovuje jej nepriame slnečné žiarenie, teda filtrované.

Listy fialky voňavej vyrastajú z prízemnej ružice. Sú okrúhle, na okraji zúbkovité. Kvietky majú päť korunných lupienkov, z ktorých spodný vybieha do dutej ostrohy. Kališné prívesky voľne odstávajú od stopky. Koruna býva fialová, iba zriedka biela alebo ružovkastá, vždy príjemne voňajúca. Plodmi sú tobolky.

Zbierajú sa všetky časti fialky, kvety, listy aj koreň. Pri nesprávnom sušení môžu kvety prísť o svoju charakteristickú farbu, preto ich treba sušiť rýchlo, na tmavom mieste a po usušení uložiť do pohára s tmavým sklom.

Pozri tiež: Čo je to múmio a aké sú jeho blahodarné účinky?

fialka voňavá opis účinky
REKLAMA

Fialky kvitnú v pomerne krátkom časovom okne zhruba dvoch týždňov, takže ak máte zálusk na ich kvety, ktoré sa dajú zužitkovať rôznymi spôsobmi, máte pomerne krátky čas na ich zber.

Aké liečivé účinky má fialka?

Rastlina obsahuje alkaloid violin, saponiny, vonné silice, zlúčeninu kyseliny salicilovej, ale aj vápnik, železo, vitamíny C a A. Saponiny uľahčujú vykašliavanie, kyselina salicylová má protizápalový a protireumatický účinok.

K ďalším účinkom fialky voňavej patrí: 

  • čistí krv,
  • zmierňuje bolesti hlavy,
  • kvety a listy sa využívajú na zmiernenie kašľa, uvoľňujú hlieny,
  • zmierňuje prejavy akné, ekzému či podráždenej pokožky pri vonkajšom použití fialkového oleja,
  • rovnako pri vonkajšom použití pomáha pri ťažko sa hojacich ranách a spolu s prasličkou pri hemoroidoch,
  • pomáha pri vypadávaní vlasov,
  • vonné silice majú upokojujúci účinok.

Sú fialky jedlé?

Áno, fialka patrí medzi jedlé rastliny. A to hneď niekoľko jej druhov: fialka voňavá, lesná, trojfarebná, roľná, rohatá, ba aj sirôtka, ktorú pestujeme ako ozdobnú rastlinku.

Kvetmi fialiek môžete dekorovať cukrovinky alebo ich použiť do šalátov či dozdobiť nimi obložené chlebíčky.

Vylisované fialky vyniknú aj ako ozdobné prírodné prvky na tortách. Okrem iného sú fialkové kvety vhodné na konzervovanie cukrom, teda kandovanie.

Zaujme ťa: Recepty z arónie: Zdravá arónia v podobe šťavy, sirupu či lahodného džemu

je fialka jedlá recepty

Čaj z fialky

Tento čajík je účinný pri kašli, zachrípnutí aj angíne. Polievkovú lyžicu sušených kvetov zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Počas choroby pite čaj dvakrát denne, maximálne dva týždne. Ak s nasušenými kvetmi použijete listy, čaj bude mať aj detoxikačný účinok a pomôže pri migréne. 

Fialkový olej 

Ako si vyrobiť fialkový olej, ktorý je skvelý na potieranie problematickej pokožky? Potrebovať budete lyžicu čerstvo odtrhnutých kvetov fialiek, ktoré umiestnené v čistom pohári zalejete lyžicou roztopeného kokosového oleja (stačí prihriať v mikrovlnke). Pokiaľ nemáte kokosový olej, môžete použiť aj slnečnicový, avokádový či hroznový. Ideálne by bolo použiť olej podľa typu pokožky, na ktorý chcete fialkový olej natierať.

Prikryté gázou (aby vzduch prúdil a fialky nesplesniveli) necháte odležať olej s kvietkami niekoľko dní. Potom olej prehrejte a preceďte. Vylúhované fialky dajte preč a nahraďte ich novými. Tento postup opakujte, pokiaľ nebude mať váš olej požadovanú intenzitu vône.

Tinktúra z fialky voňavej

Ak vás bolia kĺby, trpíte reumatizmom alebo dnou, vyrobte si tinktúru. Do skleneného pohára vložte dve hrste kvetov fialky a zalejte 400 ml štyridsaťpercentného bieleho alkoholu. Nechajte lúhovať v tme pri izbovej teplote a po šiestich týždňoch preceďte.

Potierajte boľavé miesta. Tinktúra bude účinnejšia, keď budete macerovať  rovnaký diel fialky, materinej dúšky a rozmarínu.

Ďalší bylinkový tip: Tinktúra z medvedieho cesnaku: Toto sú jej zázračné účinky a recept na ňu

fialka vonná využitie

Fialkový cukor

Fialka patrí k jedlým kvetom a fialkový cukor príjemne rozvonia múčniky aj miešané nápoje. Potrebujete kryštálový alebo práškový cukor, kvety fialky voňavej a sklenený pohár. Najskôr nasypte na dno pohára cukor vo vrstve jeden centimeter, na cukor rozložte fialkové kvety a zasypte ich ďalšou vrstvou cukru.

Pokračujte, pokiaľ sa vám kvety neminú. Posledná musí byť vrstva cukru. Občas potraste pohárom a po troch dňoch fialky vyberte.

S fialkou opatrne

Tak ako v zásade takmer každá bylinka, i fialka môže mať vedľajšie účinky pri nesprávnom užívaníPri vnútornom užívaní prípravkov z fialky vyššie dávky spôsobujú žalúdočnú nevoľnosť a vracanie. Preto dodržiavajte odporúčané dávky a čas užívania. 

Použité zdroje:

[2] J. Kresánek a J. Krejča: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, Osveta Martin 1977. 

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.