Je obľúbená nielen ako symbol jari, ale aj pre svoju jemnú charakteristickú vôňu. Každý pozná jej drobné kvety rôznych odtieňov fialovej. Fialka voňavá, lat. viola odorata je známa aj ako violka vonná alebo jednoducho fialka. Okrem toho, že nás poteší svojím vzhľadom a vôňou, je to aj užitočná rastlinka. V článku sa dozviete, s akými problémami vám môže pomôcť a ponúkame vám niekoľko zaujímavých receptov s fialkou voňavou.

Chcete svoj jarný detox podporiť prírodnou formou? Pocítiť novú energiu, urobiť krok vpred pre svoju pečeň? Odbremeniť organizmus od toxínov? DetoxActive je v tomto ideálnym doplnkom výživy. Prepája zelené super potraviny, ako je SPIRULINA, ZELENÝ JAČMEŇ, MLADÁ PŠENICA a CHLORELLA s extraktmi ďalších účinných zložiek, ako je ACAI, MAQUI BERRY, ALOE VERA a PESTREC MARIÁNSKY. To je TOP zloženie pre zdravšie telo nielen v rámci krátkodobých detoxov!

Druhy fialiek

Fialka voňavá patrí do čeľade fialkovitých. U nás rastie okolo 25 druhov fialiek, ktoré sa ale medzi sebou krížia, takže existuje množstvo hybridov. Okrem fialky voňavej  k známejším druhom patrí: fialka Rivinova, fialka lesná a fialka srstnatá. Líšia sa výškou listov a sfarbením kvietkov, ale jedno majú spoločné: na rozdiel od fialky voňavej ich kvety nevoňajú.

Fialka voňavá

Fialka voňavá je vytrvalá bylinka, ktorej vyhovujú vlhšie pôdy a môžete ju nájsť v parkoch, v kríkoch, na krajoch potokov a lesov. Listy vyrastajú z prízemnej ružice, listy sú okrúhle, na okraji zúbkovité. Kvietky majú päť korunných lupienkov, z ktorých spodný vybieha do dutej ostrohy.

Zbierajú sa všetky časti fialky, kvety, listy aj koreň. Pri nesprávnom sušení môžu kvety prísť o svoju charakteristickú farbu, preto ich treba sušiť rýchlo, na tmavom mieste a po usušení uložiť do pohára s tmavým sklom.

Pozri tiež: Čo je to múmio a aké sú jeho blahodarné účinky?

fialka voňavá opis účinky

Aké liečivé účinky má fialka?

Rastlina obsahuje alkaloid violin, saponiny, vonné silice, zlúčeninu kyseliny salicilovej, ale aj vápnik, železo, vitamíny C a A. Saponiny uľahčujú vykašliavanie, kyselina salicylová má protizápalový a protireumatický účinok. K ďalším účinkom fialky voňavej patrí:

  • kvety a listy sa využívajú na zmiernenie kašľa, uvoľňujú hlieny,
  • čistí krv,
  • zmierňuje bolesti hlavy,
  • pri vonkajšom použití pomáha pri ťažko sa hojacich ranách a spolu s prasličkou pri hemoroidoch,
  • pomáha pri vypadávaní vlasov,
  • vonné silice majú upokojujúci účinok.

Sú fialky jedlé?

Fialka patrí medzi jedlé rastliny. A to niekoľko jej druhov: fialka voňavá, lesná, trojfarebná, roľná, rohatá, ba aj sirôtka, ktorú pestujeme ako ozdobnú rastlinku.

Kvetmi môžete dekorovať cukrovinky alebo ich použiť do šalátov či dozdobiť nimi obložené chlebíčky. Kvety sú vhodné na konzervovanie cukrom, teda kandovanie.

Zaujme ťa: Recepty z arónie: Zdravá arónia v podobe šťavy, sirupu či lahodného džemu

je fialka jedlá recepty

Čaj z fialky

Tento čajík je účinný pri kašli, zachrípnutí aj angíne. Polievkovú lyžicu sušených kvetov zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Počas choroby pite čaj dvakrát denne, maximálne dva týždne. Ak s nasušenými kvetmi použijete listy, čaj bude mať aj detoxikačný účinok a pomôže pri migréne. 

Tinktúra z fialky voňavej

Ak vás bolia kĺby, trpíte reumatizmom alebo dnou, vyrobte si tinktúru. Do skleneného pohára vložte dve hrste kvetov fialky a zalejte 400 ml štyridsaťpercentného bieleho alkoholu. 

Nechajte lúhovať v tme pri izbovej teplote a po šiestich týždňoch preceďte. Potierajte boľavé miesta. Tinktúra bude účinnejšia, keď budete macerovať  rovnaký diel fialky, materinej dúšky a rozmarínu.

Ďalší bylinkový tip: Tinktúra z medvedieho cesnaku: Toto sú jej zázračné účinky a recept na ňu

fialka vonná využitie

Fialkový cukor

Fialka patrí k jedlým kvetom a fialkový cukor príjemne rozvonia múčniky. Potrebujete kryštálový alebo práškový cukor, kvety fialky voňavej a sklenený pohár. Najskôr nasypte na dno pohára cukor vo vrstve jeden centimeter, na cukor rozložte fialkové kvety a zasypte ich ďalšou vrstvou cukru.

Pokračujte, pokiaľ sa vám kvety neminú. Posledná musí byť vrstva cukru. Občas potraste pohárom a po troch dňoch fialky vyberte.

S fialkou opatrne

Pri vnútornom užívaní prípravkov z fialky vyššie dávky spôsobujú žalúdočnú nevoľnosť a vracanie. Preto dodržiavajte odporúčané dávky a čas užívania. 

Foto: redakcia krasaastyl.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.