REKLAMA

Nevzhľadné mastné fľaky na stene môžu mať rôznu príčinu. Vyprsknutý olej z varenia aj pochytanie mastnými rukami od detí. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme riešenie, ako sa zbaviť mastnoty na stene. Hneď na začiatok si ale treba naliať čistého vína, odstrániť tento typ škvŕn nebude také jednoduché.

Zasiahnite čím skôr

Pri odolných mastných fľakoch na stene platí ešte viac ako pri iných škvrnách, že čím skôr začnete s ich odstraňovaním, tým bude aj výsledok lepší a rýchlejšie dosiahnuteľný. Predsa len čerstvé škvrny sa ešte nestihli zažrať do hĺbky štruktúry maľovky či omietky.

Prostriedok na riad – prvá voľba na čerstvé mastné škvrny na stene

Keďže bežné prostriedky na riad, ale aj mydlá (najmä žlčové) majú schopnosť rozrušovať molekulárnu štruktúru mastnoty, môžete ich použiť ako prvé, a to aj z hľadiska ich prirodzenej dostupnosti v domácnostiach. Pomôžu najmä v prípade aktuálne vytvorených mastných fľakov. Pár kvapiek prostriedku rozrieďte s vodou a vďaka špongii aplikujte tento roztok krúživými pohybmi na škvrny na stene.

Pozor, aby ste nenaniesli príliš veľa. Stena by mohla príliš navlhnúť a zmeniť odtieň. Špongiu teda dobre vyžmýkajte a postupujte s citom. Na záver prejdite čistené miesto ešte jemne už len vo vode namočenou a dobre vyžmýkanou vlhkou handričkou.

Nečakaný pomocník pri odstraňovaní mastných fľakov zo steny – chlieb

Nasledujúci spôsob, ako odstrániť mastné fľaky z maľovky, pričom to platí nielen na škvrny od oleja, ale napríklad aj čmárance z voskoviek na stene, je využitie chleba, konkrétnejšie jeho mäkkej striedky.

Postup je jednoduchý. Vydlabte striedku z chleba a stlačte ju do pevnej guľôčky. Následne stenu s mastnými škvrnami (ale napríklad pokojne aj tapetu) gumujte ako klasickou gumou. Prechádzajte po mastnej ploche na stene, intenzívnejšie pritlačte pri zažratejších a časom odstátych fľakoch. Bude si to vyžadovať viac času a nervov, ale výsledok stojí za to. 

Pozri tiež: Ako odstrániť mastné škvrny z oblečenia? Tu sú tipy na dokonalé vyčistenie 

čo funguje na fľaky od mastnoty oleja na stene striedka z chleba
REKLAMA

A čo tak použiť penu na holenie?

Už v článku – Pena na holenie na popáleniny? 7 netradičných tipov, ktoré vyrazia dych! – sme spomínali multifunkčné využitie tejto šikovnej vecičky z drogérie. Ako pomôže s mastnou stenou? Rozloží mastnotu, a to pomerne šetrne bez poškodenia maľovky. Penu rovnomerne v hrubšej vrstve naneste na mastný fľak a nechajte pôsobiť minimálne štvrť hodinu, ale pokojne aj viac. Následne ju zo steny zostrite vlhkou handričkou.

Pomôže aj prací prášok a ocot

Mastné škvrny na stene môžete odstrániť aj pomocou pracieho prášku a octu. Prášok na pranie, cca jednu polievkovú lyžicu, rozrobte v nádobe s polovicou šálky octu. Zmes naneste špongiou na postihnuté miesta. Nezabudnite, že ju treba pred tým dobre vyžmýkať. Pokiaľ je potrebné, miesto na záver prejdite aj jemne vlhkou handričkou.

Ako odstrániť mastnú škvrnu zo steny kriedou?

Pokiaľ je mastnotou poznamenaná stena biela, môžete pri jej odstraňovaní použiť klasickú bielu školskú kriedu. Funguje skvele na mastné otlačky prstov a menšie olejom poznamenané plochy, napr. menšie striekance od oleja. 

Stačí pomocou kriedy prechádzať mastné miesta na stene. Tá na seba naviaže mastnotu. Len si dajte záležať na tom, aby krieda nemala ostré rohy, ktoré by mohli maľovku poškodiť. 

Vybrali sme: Ako vyčistiť zlato či meď? Postupy na čistenie kovových predmetov

ako odstrániť mastné škvrny zo steny

Nanesenú kriedu nechajte aspoň pár minút pôsobiť a následne ju odstráňte jemne vlhkou handričkou.

Na záver

Veríme, že vám naše babské rady pomohli. Pokojne sa podeľte s vašimi skúsenosťami z odstraňovania mastných škvŕn na stene do komentára. Niektoré miesta, a to najmä v kuchyni, sa mastným škvrnám vyhnú len ťažko. Predovšetkým tie pri sporáku, ktorý je tiež kapitolou samou o sebe, čo sa čistenia týka.

Neprehliadni: Ako vyčistiť sporák? Osvedčené babské rady aj tipy z drogérie

Pokiaľ ale tieto miesta máte zmapované, skúste problém s mastnými fľakmi na stene riešiť i preventívne, ak sa dá. Napríklad využitím vyššie siahajúceho obkladu alebo náterom špeciálnou odolnou farbou.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.