REKLAMA

Darčeky sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých sviatkov a osláv. Môžu byť vyjadrením lásky, úcty alebo vďaky. No nie vždy sa darčeky vydaria podľa našich predstáv. Niektoré darčeky môžu byť nevkusné, neužitočné alebo dokonca urážlivé. Nevhodné darčeky? Ruky preč od nich! Možno viete, že medzi klasické nevhodné dary vo všeobecnosti patria ostré predmety, ako sú nože, brošne, kaktusy a podobne. Teraz sa ale pozrieme na nevhodné dary z trochu iného aspektu.

V týchto dňoch sa pomaly začína maratón zháňania darčekov pod vianočný stromček. Cieľom je, aby boli obdarovaní spokojní. Aby svoje dary využili a urobili im radosť. A možno tiež očakávate, že spôsobia priam nadšenie a radostné prekvapenie. A to nielen na Vianoce! Či už ide o narodeniny, meniny alebo výročia, muži, ženy i deti riešia, čím obdarovať svojich blízkych. Ako to urobiť, aby bola radosť z darčeka nefalšovaná a neskončil niekde zastrčený či zapadnutý prachom?

Kto by sa chcel seknúť s nevhodným darčekom? Preto sme si pre vás pripravili akýsi čierny zoznam. Nájdete v ňom zhrnuté nevhodné darčeky pre ženy, mužov i deti v podstate na všetky príležitosti. Zoberieme to pekne postupne. A hádam sa dámy neurazia, ale začneme od mužov. 

Nevhodné darčeky pre mužov

Na začiatok si povedzme na rovinu, že naozaj jednotný a všeobecne platný zoznam nevhodných darčekov je sci-fi. A to preto, lebo každý človek je individualita. My vám dávame do pozornosti tie veci, ktoré majú najväčší nábeh na to, aby bol pri ich rozbaľovaní obdarovaný nemilo prekvapený. Tieto darčeky teda pravdepodobne nebudú prijaté s úprimnou radosťou.

V prípade mužov, tak ako aj u žien, platí, že by ste sa mali vyhnúť darčekom nejakým spôsobom poukazujúcim na nedokonalosti obdarovaného. Takýchto naozaj nevhodných darčekov je mnoho. Pre príklad uvedieme šampón proti vypadávaniu vlasov, tabletky na chudnutie, náučné publikácie typu Ako byť lepším manželom či zamestnancom, Ako lepšie zarábať a podobne. Nevyvolávajte negatívne emócie. Takýto darček je v podstate emocionálna podpásovka.

V zozname zlých darčekov pre mužov sa objavujú aj ponožky či papuče. No pravdou je, že ide o vianočnú klasiku, s ktorou sú mnohí muži zmierení. Dokonca niektorí uvádzajú, že sa na dodávku nových ponožiek či spodnej bielizne, a to najmä vo vianočnom čase, priam spoliehajú. Takže aj keď na jednej strane nejde o najkreatívnejšie dary, predsa len sú praktické a pokiaľ ich darujete mužovi 30 +, pravdepodobne nebude mať nič proti. A máte istotu, že ich využije. Pozor len na príliš výrazné vzory. Radšej voľte niečo, čo sa bude dobre kombinovať ku zvyšku outfitu.

A keď sme pri tej kreativite, treba dodať, že nie vždy sa jej oplatí popustiť uzdu. Týka sa to napríklad darov na výročia svadby či pre osoby, s ktorými nie ste až v tak blízkom príbuzenskom spojení. 

Vybrali sme: Tip na vianočný darček pre muža športovca, domáceho majstra aj motoristu

nevhodné darčeky pre mužov

A čo sa napríklad Vianoc týka, vhodné zväčša nebývajú ani také uletenosti ako sveter s blikajúcimi sobmi, príliš vtipná a nepoužiteľná kravata či trenírky s vianočnými škriatkami. Pokiaľ kupujete veci na oblečenie, stavte radšej na eleganciu. S ňou nič nepokazíte. 

Nevhodné darčeky pre ženy

A ktoré darčeky neohúria nežnejšiu časť populácie? Na prekvapenie niektorých sem patria darčeky, ktoré sú síce praktické alebo užitočné, no žena ich nepotrebuje alebo nechce. 

Napríklad, ak vás žena priamo nepožiada o to, aby ste jej kúpili novú kuchynskú výbavu či vec určenú na udržiavanie čistoty domácnosti a pod., tak tieto nápady radšej pustite z hlavy. Nehovoriac o kupovaní kuchárskych kníh v prípade, keď žena vníma kuchyňu skôr ako miesto, kde si zaleje kávu alebo vyberie z chladničky zvyšky jedla z donášky. Radíme vám teda, neprovokujte zbytočne. 

Podobne provokatívny nádych majú darčeky poukazujúce na nejaký nedostatok, napríklad v podobe osobnej váhy či výživové doplnky určené na chudnutie alebo permanentka do posilňovne. V tomto je to podobné ako u mužov. Takže poprosíme, žiadne emocionálne šťuchance.

Medzi nevhodné dary patria i duplikáty toho, čo už žena má. Toto sa týka aj nevhodných darčekov pre mužov, no u žien to zvýrazňujeme najmä preto, lebo muži duplicitu zvyčajne až tak negatívne neprežívajú.

Ďalšou špecifickou oblasťou je kozmetika, ktorá sa vo všeobecnosti drží na popredných priečkach medzi najnakupovanejšími darčekmi, pričom v tejto kategórií víťazia vianočné darčeky pre ženy. No pozor, je to dosť zradná oblasť. Nie je to len tak, že zoberiete pod pazuchu akúkoľvek sadu kozmetiky a odkráčate z obchodu.

Pozri viac: Získaj tip-top darček pre svoju ženu, sestru, svokru, dcéru či neter

nevhodné darčeky pre ženy

Kozmetikou totiž viete naozaj potešiť, no aj výrazne sklamať. Pokiaľ naozaj nemáte istotu v tom, čo žena rada používa, teda neovládate jej obľúbené značky, skin care rutinu a bežne používané druhy produktov, prípadne nepoznáte ani len jej typ pleti, radíme vám, radšej sa kúpe kozmetiky vyhnite. Možno ani poriadne netušíte, čo žena považuje za naozaj kvalitnú kozmetiku.

REKLAMA
...

A pokiaľ si myslíte, že parfum je v tejto oblasti výnimkou a poteší v každom prípade, tak ani toto neplatí. Seriózne vážne. Skôr berte do úvahy to, že vône, resp. ich vnímanie je maximálne špecifické a vysoko individuálne. Každej žene vonia niečo iné. Teda trafiť sa v tomto smere vyžaduje vysokú mieru poznania ženinho vkusu na parfumy a aj čosi navyše. Jedinou možnosťou, ako nepochybíte, je prípad, že žene kúpite jej obľúbenú voňavku. Takú, ktorú už používa x-tý krát a kupuje si ju stále dookola. 

A čo zlé darčeky pre deti?

Súhlasíte s tým, že čím sú deti staršie, tým sú na darčeky náročnejšie? Je to veru krutý fakt. No tie najmenšie deti sa v zásade tešia najmä vtedy, keď je darčekov viac. Nie jeden či dva veľké, rozumej drahšie, ale radšej viac menších hoci lacnejších

Čo však u detí možno považovať za naozaj nevhodný darček, je zvieratko. A to najmä v prípade, ak ide len o spontánny nápad bez hlbšieho rozmyslenia si, či dieťa starostlivosť o zvieratko zvládne. Práve šteniatka a mačičky patria medzi takzvané „smutné vianočné darčeky“. Po sviatkoch neraz končia na uliciach a v útulkoch. To už potom radšej zvieratko na baterky alebo virtuálny psík, mačka či morča.

Pri súrodencoch v podobnom veku si taktiež dajte pozor na to, aby boli ich darčeky približne podobné. A nezabudnite na to, aby ich mali pod vianočným stromčekom rovnaké množstvo. Inak by to nemuselo spôsobiť u potomkov najlepšie naladenie. Niektorí by sa mohli cítiť ukrátení. Pri malých deťoch nepomáha ani to, keď sa snažíte vysvetliť, že niektorý darček je aj za dva či tri (výškou jeho ceny). 

Neprehliadni: Tu nájdeš super vhodné dary pre deti

zlý dar pre dieťa

Pomôže empatia pri nákupoch darov?

Celkom zásadným kľúčom k odomknutiu tajomstva ideálneho darčeka je empatia. Schopnosť vcítiť sa do druhého a odhaliť na základe náznakov v komunikácii, po čom túži a čo má rád. Niekedy je to zjavné, inokedy viac skryté. Záleží od toho, či obdarovaného či obdarovanú naozaj dobre poznáte. Pokiaľ ide o blízku rodinu, asi to nebude taký problém ako napríklad pri kolegyni, ktorá prednedávnom nastúpila k vám do práce.

Maximálne nevhodné je vyberať darčeky podľa svojich preferencií, teda nie podľa toho, čo by naozaj potešilo druhú stranu. Takže si to zoberte tak, že napríklad aj keď vy patríte medzi tzv. praktické typy a neuznávate dary pre potechu „duše“, mali by ste sa napriek tomu prispôsobiť a kúpiť hoc aj niečo z vášho hľadiska neužitočné, ak to blízkemu či polovičke urobí radosť.

Vcítenie sa do potrieb a záujmov obdarovaného či obdarovanej má v tomto prípade prednosť a hodnotiace názory tohto typu, či je vec užitočná alebo nie, radšej umlčte. Prípadne stále môžete pri darčekoch urobiť kompromis a stotožniť sa s vecou, ktorú darujete. A to napríklad tak, že zoberiete do úvahy nároky a potreby obdarovaného spôsobom, že mu dáte poukážu na nákup v jeho obľúbenom obchode. To je asi najjednoduchšia možnosť. Pritom je ale nápaditejšia ako samotné darovanie peňazí v obálke. 

...

Rekapitulácia na záver

Nevhodný darček je v zásade darček, ktorý nie je adekvátny pre danú príležitosť, osobu alebo situáciu. Medzi zlé darčeky patria darčeky urážlivé a vyberané bez lepšieho pochopenia a reflektovania potrieb, záujmov a túžob obdarovaného. 

Môže sa hodiť: Vyber TOP darček pre starého otca na Vianoce, narodeniny či meniny

Nevhodný je aj darček, ktorý je pre danú osobu príliš drahý alebo naopak príliš lacný. Tiež sem radíme nevkusné darčeky. Vyhnite sa taktiež darčekom, ktoré sú príliš osobné alebo intímne.

Pri výbere darčeka je dôležité myslieť na osobu, ktorej ho chcete darovať. Darček by mal byť vhodný pre danú príležitosť a osobu. Ak si nie ste istí, čo by obdarovaný čo obdarovaná chcela, podarujte darček, ktorý je univerzálny a môže ho využiť každý.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.