Úzkosť je pomerne široký pojem, no jej príznaky sú podobné, i keď možno s istými individuálnymi špecifickejšími odchýlkami. Pokiaľ ste si nie istí, či sa vás tento problém naozaj týka, prečítajte si nasledujúce riadky. Neignorujte signály vášho tela, pretože prehliadať prejavy úzkosti sa nevypláca nielen z dlhodobejšieho hľadiska, ale aj z toho krátkodobého. No a pokiaľ poznáte niekoho s nasledujúcimi príznakmi, nemali by ste rovnako zľahčovať tento problém. Vo väčšine prípadoch úzkostí to človek jednoducho nemá vo „vlastných rukách“ a nepomôžu mu laické dobre mienené rady typu – „vzmuž sa“, „ber veci s nadhľadom“, „všetko sa dá prekonať, keď sa chce“ a podobne.

Úzkosť = chorobný obranný postoj

Výkričník visí nad informáciou, že na úzkosť vo vyspelých spoločnostiach trpí zhruba 15 % populácie a tento trend má rastúcu tendenciu. Zjednodušene povedané, je to patologicky zosilnený obranný postoj, ktorý sa radí medzi psychiatrické ťažkosti. Človek s úzkosťou má prehnané obavy a negatívne reakcie tela, o ktorých sa dočítate nižšie, sa dostavujú pri bežných situáciách, keď nie je reálne dôvod na strach a nič nehrozí. V tomto stave napätia jedinec nie je schopný konať racionálne.

Zaujme ťa: Ako zistiť povahu človeka? Všímaj si týchto 5 vecí

úzkosť prejavy

Úzkosť má mnoho východísk

Úzkosť, odborne anxieta, je typická pri fóbiach a úzkostných poruchách, ako je napríklad sociálna fóbia či panická porucha. Je prítomná aj pri depresii, bulímii, Parkinsonovej chorobe. A medzi fyziologické príčiny úzkosti môže patriť aj angina pectoris, zvýšená činnosť štítnej žľazy či ateroskleróza. Špecifickejšou kategóriou je pomerne bežná úzkosť v tehotenstve (spojená so strachom o dieťa) či separačná úzkosť u malých detí. Aj zvýšený stres v práci či nahromadenie záťažových situácií môžu človeka dostať až do stavu úzkosti.

Je teda zrejmé, že úzkosť býva doprovodným symptómom závažných ochorení, ktoré treba určite riešiť s odborníkom, no môže byť aj prechodným javom. Nezabúdajte však, že aj u krátkodobých úzkostí môže ísť o symptóm ochorenia. No a chronická dlhodobá úzkosť je diagnóza, z ktorej sa človek sám od seba, a to ani so svojím maximálnym úsilím nemá veľkú šancu dostať, potrebuje odbornú pomoc.

úzkosť príznaky

Najčastejšie prejavy úzkosti

Úzkosť odhalíte na základe nasledujúcich prejavov a sprievodných príznakov.

> Nepokoj, napätie, podráždenosť, precitlivelosť.

> Intenzívne búšenie srdca, zrýchlený tep a dýchanie.

> Zvýšená intenzita potenia, na druhej strane sucho v ústach, prípadne pocit hrče v hrdle, dokonca dojem dusenia sa.

> Zvieravý vnútorný tlak na hrudníku, bolesti hlavy, mravenčenie, návaly tepla.

> Neschopnosť koncentrovania sa na bežné denné úkony či pracovné úlohy.

> Problémy so zaspávaním a spánkom.

> Prehnané reakcie na podnety.

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.