REKLAMA

Asi každý z nás túži po šťastí, úspechu a naplnení. Život však so sebou prináša celkom prirodzene aj úskalia, prekážky a niekedy aj dlhotrvajúcejší neúspech. To všetko má potenciál človeka zlomiť. Krízami prechádzajú jednotlivci, vzťahy, spoločnosť, trhy… Útočia negatívne pocity – od znepokojenia až po zúfalstvo. Aj v tom najhoršom je však nutné mať na pamäti, že všetko zlé je na niečo dobré. Ak chcete nájsť pozitívnu stránku krízy, čítajte ďalej. Kríza totiž môže byť aj šancou niečo zlepšiť.

Čo nám okrem negatívnych dôsledkov prináša kríza?

Učí nás prispôsobivosti a predvídaniu

„Čo ťa nezabije, to ťa posilní“ – tomuto notoricky známemu citátu od filozofa Friedricha Nietzcheho dali za pravdu aj odborníci z Asociácie amerických psychológov. Na základe rozsiahleho výskumu potvrdili, že nepríjemné životné skúsenosti nás nútia prispôsobovať svoje myslenie aj konanie.

Okrem flexibility sme pod vplyvom negatívnych okolností schopní lepšie predvídať skutočnosti a strategickejšie plánovať ďalšie kroky. Rezistencia voči nepriazni sa zvyšuje. A to je vo všeobecnosti naozaj výhodné.

Kríza nás núti hýbať sa vpred

V krízach opúšťame zabehnuté spôsoby fungovania a hľadáme nové, lepšie a efektívnejšie. Riešenie problémov je živnou pôdou pre rôzne zlepšováky. Negatívne okolnosti nás zvyčajne nenechajú sedieť so založenými rukami.

Vyvíjame zvýšené úsilie, mobilizujeme svoje sily, dokonca objavujeme svoje skryté možnosti aj schopnosti. Bremeno, s ktorým sa musíme popasovať v krízových časoch, je možno ťažké a dokáže nás dostať na kolená. Dôležité je však vstať a pokračovať. A ako sa hovorí – „Kde je vôľa, tam je cesta.“

Pozri aj: 3 stratégie, ako si zachovať vnútorný pokoj počas životnej krízy

V kríze vnútorne dozrievame

Zažiť krízu znamená okrem iného nazbierať nové skúsenosti, ktoré môžu mať hlbší a zásadnejší charakter ako tie, ktoré získavame v čase pokoja. Je teda zároveň posilnená tendencia rýchlejšieho vnútorného dozrievania.

Výzvy, ktoré musíme zvládnuť počas ťažkého obdobia, nám dávajú šancu rýchlejšie rásť a dozrieť v mnohých ohľadoch, a to počínajúc vzťahmi cez kariéru až po duchovno.

REKLAMA

Vážime si drobnosti a sme vďačnejší

Kríza ako šanca pre náš vnútorný rast, to je zrejmá vec. Krízové časy nás okrem iného učia väčšej pokore, vďake a vieme si po nich lepšie vážiť veci, ktoré by sme inak považovali za samozrejmé. A čo je ešte dôležité? Dokážeme potom hlbšie prežívať radosť v pokojných životných fázach.

Preto ani v tej najväčšej kríze nezúfajte. Nenechajte sa unášať negatívnymi emóciami, ale konajte. A tiež je k tomu dôležité vidieť to povestné svetlo na konci tunela. 

Neprehliadni: Táto motivácia ťa postaví na nohy

čo nezabije to posilní

Mať nádej je balzamom pre dušu. Nádej je v podstate dôvera, že veci pôjdu dobre, alebo v nich možno nájsť nejaký zmysel. Pokiaľ vám to v tejto sfére nejde, popracujte na posilnení nádeje.

Kríza z nás môže urobiť lepších ľudí. Zásadný význam má to, ako sa k nej postavíme – či budeme bojovať a prijímať výzvy, alebo sa stiahneme do seba a zostaneme neproduktívne na jednom mieste bez pozitívnej prognózy do budúcnosti.

Úspešné prekonanie krízových čias posilňuje sebavedomie

Pokora má svoje dôležité miesto, no na druhej strane nič nedodá človeku väčšie sebavedomie, ako vlastnými silami úspešné prekonanie zlého obdobia.

Kríza ako šanca je tiež hlavná téma tejto knihy >>>

Kríza nám tak môže dať väčšiu príležitosť, aby sme ukázali svoj skrytý potenciál a boli na seba následne hrdí. Lepšie povedané, posilnili si sebavedomie, pretože si môžeme povedať: „Keď som prekonal toto, dokážem už všetko.“

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.