Tiež pamätajte na to, že životná kríza skôr či neskôr zasiahne v rôznych podobách každého. No a najefektívnejší prístup k nej je ten, že sa z nej budete snažiť pre seba vyťažiť to najpozitívnejšie. Je to totiž skvelá príležitosť pre sebarozvoj.
Necíťte sa ako obeť ani na seba neberte všetku vinu
Najhoršie, čo môžete urobiť v čase krízy, je sebaľútosť. Zbytočne sa ňou oberáte o energiu. Pokiaľ sa staviate do role obete, je samozrejmé, že vaše myšlienky budú pesimistické a porazenecké. Tým si určite nepomôžete.
Prvým krokom je teda povedať si namiesto „ja nemôžem“ alebo „ja už nevládzem“ radšej „ja sa o to pokúsim“. Druhým protipólom, ako ľudia v životnej kríze zvyknú reagovať, je sebaobviňovanie a trápenie sa výčitkami.
Pozri tiež: Ako sa zbaviť hnevu? Spoznaj techniky, ktoré ťa upokoja
Hľadajte riešenia
V zlých chvíľkach možno obrazne strčiť hlavu do piesku, sťažovať sa, hnevať, utápať sa v krivde, ale správnou cestou je iná možnosť. A to nemyslieť na samotný problém, ale pragmaticky a možno aj trochu odosobnene hľadať jeho riešenie. Hoci len po malých krôčikoch, ale stále vpred. Pýtajte sa sami seba nie to, „prečo sa to stalo práve mne“, ale „čo môžem urobiť, aby som zlepšil/la svoju situáciu“.
Pestujte si šťastie
Každý deň si vyhraďte chvíľku na „pestovanie šťastia“. Vráťte sa do predošlého dňa a napíšte si aspoň tri veci, ktoré vám urobili radosť. Mimochodom, na toto je skvelé zaviesť si denník vďačnosti.
Neprehliadni: Kríza ako šanca: Čo ťa nezabije, to ťa posilní
Foto: Freepik