REKLAMA

Vedeli ste, že čítanie kníh môže výrazne podporiť kognitívny vývoj a kreativitu? Pre
detičky sú knihy nielen vynikajúcim spoločníkom, ale aj ideálnou súčasťou predspánkovej rutiny. S príchodom chladných večerov, keď už nemôžeme stráviť toľko času vonku, sa nám naskytuje príležitosť si spoločne pripraviť koláčik, teplý nápoj a pustiť sa do čítania. Pre malých čitateľov sme si pripravili najlepšie knihy pre deti od 2 rokov.

Výber správnych knižiek je kľúčovým prvkom vzdelávania a nadobudnutia nových podnetov. Tento zoznam najlepších kníh a knižných sérií vám pomôže pri zorientovaní sa. Tak sa pohodlne sa  usalašte a poďte si niečo prečítať.

Pozri: Pekné knihy nielen pre dvojročné deti nájdeš TU

otec si číta s deťmi detskú knižku

1. O malej Aničke, Inger a Lasse Sandberg

Ak chcete naučiť svoje detičky priestorovým pojmom hravo, príbehy O malej Aničke od švédskej autorskej dvojice Sandbergovcov sú pre vás to pravé. Jednoduchý, humorný dej zaujme detičky rôzneho veku a dokonca nadchne aj
dospelých. Preto je táto kniha vhodná ako spoločné čítanie. Ponorte sa do tohto
pútavého diela a hľadajte spolu predmety v miestnosti.

2. MiniPÉDIA, Objavujeme Svet! (Svojtka)

Leporelá Minipédia so svojou sériou „Objavujeme svet“ sú so svojimi pohyblivými prvkami vhodné pre deti od 1 – 3 rokov. Nájdete v nich množstvo zaujímavých tém napríklad o Domove, Tele, Záhrade. Vďaka pestrým ilustráciám a pohyblivým interaktívnym prvkom sa deti naučia nové slová, precvičia si jemnú motoriku, preskúmajú svet a dokonca sa aj na chvíľu zabavia. Čo viac by sme si mohli priať?

Knihy pre deti od 2 rokov nájdeš TU  >>>

3. Učím sa rozprávať, Marta Galewska-Kustra

Deti sa učenia opakovaním, a preto je dôležité, aby ich každodenná rutina
obsahovala repetitívne činnosti, z ktorých môžu čerpať inšpiráciu. Pomocou rôznych
príkladov sa môžu učiť aj zábavne, a preto im môžeme predstaviť malého,
šibalského Kubka. Pre dvojročné detičky je určená už druhá časť série, Kubko hovorí prvé slová. Knihy o Kubkovi si môžete kúpiť aj v menších „cestovných“ verziách, tak môžu sprevádzať vaše detičky všade a vo všetkých štádiách vývoja. Medzi takéto malé knižné dielka patrí napríklad Kubko želá dobrú noc, alebo Kubko chce cikať.

Krásne ilustrácie a hravé, humorné texty cibria deťom jazykové schopnosti a keď už
budú staršie využijú ich aj na trénovanie čítania. Ak máte doma dievčatko, nemusíte
zúfať, Kubko je vhodný aj pre ne, môžete však siahnuť aj po inej sérii, napríklad po
Barborke alebo Kamarátke Terke.

4. Miško a Brumko, Katarzyna Kozlowska

A keď už spomíname knižné edície, nemôžeme zabudnúť na tú o Miškovi a
Brumkovi, v ktorej Miško so svojím kamarátom plyšovým medvedíkom predstavujú detičkám rôzne povolania, pocity, učia sa správať a neskôr sa chystajú aj do škôlky.

Knihy Miško a Brumko malým škôlkarom vysvetľuje zložité pocity, jednoducho a na známych situáciách. Ako príklad môžeme uviesť keď Brumko prirovnáva smútok k daždivému dňu. Detičky pochopia, že je prirodzené občas cítiť hnev, strach, smútok, ale aj radosť.

5. Ella objavuje svet, Sandra Grimm

Ella rada objavuje svet spoločne so svojím psíkom Uškom a rodinou. Milé príbehy Ella objavuje svet umožňujú detičkám preskúmať rôzne miesta. Po prečítaní knižky budete mať chuť spoločne prebádať les, gazdovstvo, záhradku, alebo zimnú krajinku.

...

6. Kde bývajú zvieratká, Anna Milbourne

Keď sme už pri objavovaní, prinášame pre vás ďalšie odporúčanie, ktoré si zaiste
obľúbite. Pomocou interaktívnych, otváracích okienok preskúmajte obydlia rôznych zvierat. Táto kniha hravou formou podporuje motorický vývoj detí a stimuluje ich predstavivosť.

7. Medvedík a záhradná potopa, Katarína Macurová

Obľúbený medvedík Ernest, ktorého môžete poznať už aj z iného príbehu, očarí so svojimi pôsobivými ilustráciami deti rôzneho veku. Ernest zaujme nielen menšie deti, ale dokonca aj tie, čo sa práve učia čítať. V tomto zábavnom príbehu medvedík spôsobí v záhradke potopu, pretože sa tak veľmi teší na jablká, až zabudne vypnúť hadicu.

REKLAMA

8. Udatný Ježko, Kristína Baluchová

Príbeh o odvahe a kamarátstve sa nádherne hodí do jesenného počasia. Veď
predsa, aký iný tvor symbolizuje jeseň viac ako ježko? Ježko z nášho príbehu sa
rozhodne zachrániť svojho kamaráta. Knihu, ktorú možno pokojne radiť medzi najlepšie knihy pre deti od 2 rokov, písanú vo veršovanej forme, sprevádza
prekrásnymi ilustráciami Žaneta Aradská.

...

9. Len ty a Ja, Ann James, David Bedford

V prípade, ak je aj vaše dieťa zbláznené do psíkov, táto kniha je pre vás skvelou
voľbou. V tomto diele sa naučíte od psíka univerzálne pravdy, ktoré si môžete so
sebou prevziať aj do reálneho života. Napríklad vieme, že zvieratká nie sú hračky a treba sa k nim správať láskyplne, však? Táto kniha je vhodná nielen pre najmenších, ale aj pre dospelých a môžete ju zaradiť do svojej rutiny pred spaním. 

Zaujme tiež: Ktoré sú najlepšie psy do rodiny s deťmi? Vyber si správne!

10. Gerda: Príbeh veľryby, Adrián Macho 

V prekrásnom príbehu o radostnej veľrybke Gerde, sledujeme jej dobrodružnú cestu a s napätím čakáme, či sa jej podarí nájsť domov. Gerdu totiž stretne nečakaná udalosť, ktorá ju donúti putovať po oceáne. Počas cesty stretáva mnoho nových tvorov, s ktorými sa aj skamaráti. Tie ju naučia o ich domove mnoho zaujímavostí.

11. Eniki-beniki, Mária Števková

Kniha určená pre batoľatá, hravou formou podporuje rozvíjanie jazykových zručností. Zbierka ľudových riekaniek prostredníctvom rytmu veršíkov a veselých ilustrácií Márie Nerádovej vzbudzuje v deťoch radosť a dobrú náladu.

...

Pár ďalších knižných odporúčaní, ktoré stoja za zmienku k najlepším knihám pre deti od 2 rokov

Na záver by sme vám radi predstavili ďalšie zaujímavé diela, ktoré sa síce nezmestili do nášho výberu, ale určite stoja za zmienku. Svojimi krásnymi ilustráciami a zaujímavými príbehmi oslovujú široké publikum. Niektoré z nich sú vhodné pre mladšie deti, zatiaľ čo iné zaujmú skôr veľkáčov.

Tieto knihy sa stali súčasťou našej knižnice a rastú s nami ďalej. Sem patria napríklad diela od Erica Carleho, ako je Nenásytná húsenička a Od hlavy po päty. Pre drobcov, ktorých zaujímajú automobily a traktory, je ideálna na večerné čítanie kniha Spinkaj tíško, stavenisko.

Rozhodne by u vás nemala chýbať ani klasická zbierka básničiek Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej. Rovnako obľúbené sú u nás aj knižky Brlôžky a Poď sa so mnou hrať.

Ďalšie tipy: TOP knihy pre deti od 10 rokov: Skvelá inšpirácia pre radosť z čítania

knihy pre deti od 2 rokov si číta mama s dcérkou

Diela Simony Čechovej sú nielen vizuálne pôsobivé, ale aj poučné. Napríklad
František z kompostu vzdeláva deti k ekologickému zmýšľaniu, ale aj myšlienke, že
všetci sme na svete z nejakého dôvodu. Eliška nie je strašidlo nás učí, aby sme
nesúdili knihy podľa obalu. Cukrové topánky a Hovnivál Hugo sú tiež prekrásne diela.

V prípade, že sa vaše deti zaujímajú o zložitejšie témy, ako je smútok, alebo strata
blízkych, môžete siahnuť po knihách ako sú Lebo mi veľmi chýbaš, Keď zaklope
smútok alebo Nekonečno.

Veríme, že vám tento výber kníh pre deti od 2 rokov poslúži. A budeme radi, ak sa s nami podelíte v komentároch aj o vaše tipy.

Redaktorka: Barbora Panyiová

Foto: Freepik

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.