REKLAMA

Uvažujete nad tým, že svoju rodinu rozšírite o milé chlpaté stvorenie? Pokiaľ vaša voľba padla na psíka, pravdepodobne usilovne rozmýšľate nad tým, ktoré plemeno by sa vám do partie hodilo najviac. My vám s tým pomôžeme. Toto sú najlepšie psy do rodiny s deťmi.

Ideálni spoločníci k deťom

Vlastniť psíka je veľká zodpovednosť. Tej sa naučia i deti, keď sa budú podieľať na starostlivosti o domáce zvieratko. Ktorý psík sa bude hodiť k deťom? Vyberajte podľa temperamentu oboch. Staršie deti dokážu zvládnuť aj aktívnejšie plemená, tie pokojnejšie či dokonca ochranárske sú zas vhodnejšie k menším deťom.

Pokojné a ochranárske plemená psíkov do rodiny s deťmi

Myslite na to, že najmä pri menších deťoch treba klásť dôraz na zvýšenú bezpečnosť a na psíkov s miernou povahou. Predsa len, malé deti sa ešte len učia ohľaduplnému spôsobu jednania so zvieratkami a niekedy ich môžu nechtiac trochu pokmásať či prekvapiť výskotom alebo nepredvídateľnými pohybmi. Tu bude výhodou možno aj trochu flegmatickejšia povaha psíka.

A takú má napríklad anglický buldog, ktorý je pokojný a priateľský. Okrem toho nemá ani veľké nároky na pohybovú aktivitu. Je to trochu lenivejšie plemeno s prirodzeným ochranárskym inštinktom. 

Zaujme ťa: Výhody introverta: Na toto sa extrovert nechytá!

anglický buldog

Aj veľkosť je ideálna stredná. Anglický buldog má výšku zhruba 40 centimetrov a váži 25 kilogramov.

Z väčších plemien je vhodný nežný obor – novofunlandský pes. Je v rodinách obľúbený najmä vďaka svojej trpezlivej a pokojnej povahe. Tento statný huňáč s výškou zhruba 70 centimetrov a hmotnosťou 50 až 60 kilo si však už nárokuje väčšie priestory i pohybovú aktivitu.

Predsa len, je to pôvodne pracovný pes, ktorý je okrem iného i vynikajúci plavec s plávacími blanami medzi prstami. Toto plemeno možno vídať aj u záchranárov. Jeho vzťah k deťom je naozaj výnimočný – ochranársky a s jemnými spôsobmi.

Podobného pokojného razenia je aj bernardín či zlatý retríver. Ide síce o väčších psíkov, vynikajú však priateľskou, inteligentnou a hravou povahou.

Sú vhodnejšie do domu so záhradou a potrebujú dostatok pohybu. Ide o trpezlivé a verné stvorenia, ktoré si dokážu s deťmi vytvoriť veľmi silné a stabilné putá.

Neprehliadni: Aký pes sa hodí do bytu a aký do rodinného domu? Vyberaj podľa tohto

psy k deťom
REKLAMA

Aktívnejšie plemená psov do rodiny s deťmi

Do rodín s menšími i väčšími deťmi je vhodná priateľská a dobre trénovateľná kólia. Váži zhruba 30 kilov a výšku má okolo 60 centimetrov. Kólie sú veľmi spoločenskí, ale zároveň aj mimoriadne dynamickí domáci miláčikovia.

Kólie vyžadujú akčnú rodinu, ktorej nie sú cudzie dlhé prechádzky či výlety so štvornohým priateľom. Charakterizuje ich aj jemná povaha vo vzťahu k najmenším deťom, úžasná prispôsobivosť a kladný vzťah ku hrám a šibalstvám.

K väčším deťom sa bude hodiť roztomilý Kavalier King Charles Španiel. Má výšku niečo cez 30 centimetrov a zhruba 6 – 8 kíl. Veľmi dobre sa znáša aj s inými domácimi miláčikmi a deti sa s ním dokážu vyblázniť vďaka jeho spoločenskej hravej povahe. Miluje pohyb.

Aj bígla možno zaradiť medzi obľúbených psíkov do domácnosti s deťmi. Toto fľakaté krátkosrsté plemeno s výškou okolo 40 centimetrov a váhou do 12 kilogramov si však vyžaduje väčšie dieťa, ktoré bude stačiť jeho dynamickému temperamentu a zároveň rešpektuje jeho teritórium (najmä pri jedení). 

Pozri tiež: Najlepší pes pre alergikov? Tieto 3 plemená sú TOP

aktívne psy do rodiny

Taktiež nemožno podceniť výchovu bígla. Je to inak veľmi spoločenské a hravé stvorenie, s ktorým nuda rozhodne nehrozí.

Medzi aktívne psíky s veselou a láskavou povahou patrí i anglický kokeršpaniel. Máva hmotnosť okolo 13 kilo a výšku do 39 centimetrov. Je to naozaj živé a energické plemeno, ktoré vás však dostane svojou vyrovnanou povahou a inteligenciou.

Dobre vycvičený kokeršpaniel je ideálnym rodinným psíkom. Rád sa pritúli, ale aj vyblázni s deťmi. Prechádzky, beh, šantenie – to je jeho. Pozor však, v prírode zvykne ožívať jeho prirodzený lovecký pud.

Na čo ešte myslieť pri výbere psíka?

Pamätajte na to, že vami vybratý pes k deťom a do rodiny, resp. plemeno, od ktorého očakávate vyššie popísané vlastnosti, by mal byť z overenej chovnej stanice, ktorá v podstate udržuje kvalitu daného plemena so všetkými jeho znakmi, a to ako vonkajšími, tak i povahovými.

Ruky preč od množiteľov, ktorí vám síce za nižšiu cenu dokážu dodať psíka, ktorý sa možno danému plemenu len podobá. Nehovoriac o tom, že takýto psík bez papierov preukázaného pôvodu môže trpieť na rôzne ochorenia a jeho rodičia sú chovaní často v nevyhovujúcich podmienkach.

Tip od nás: Vychytávky pre domácich miláčikov

Samozrejme, dobrou voľbou je i adoptovanie psíka z útulku. Väčšinou ide o veľmi vďačných psíkov s ťažším osudom za sebou. Do veľkej miery sú to miešanci, ktorých charakterové rysy ťažko odhadnúť. V tomto prípade naozaj vyberáte srdcom.

Foto: Freepik/Pinterest 

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.