Prečo sa oplatí čítať?
Okrem relaxu a radosti z čítania prinášajú knihy do života malých aj veľkých čitateľov a čitateliek omnoho viac. Je už aj vedecky dokázané, že čítanie má stimulujúce účinky na mozog a možno ním efektívne podporiť pamäť.
Ďalšie benefity čítania
Čítanie dlhších textov ako len povrchných facebookových statusov a krátkych popisov na Instagrame rozvíja sústredenie mysle a dokonca aj analytické i kritické myslenie. A práve toto je dôležité, aby sa podporovalo špeciálne u mladých ľudí. Má to pozitívny dopad na ich vzdelávanie sa aj správne vyhodnocovanie reality.
Novými získanými poznatkami z náučných kníh sa tiež formuje všeobecný rozhľad. Oddychová literatúra zas viac podnecuje predstavivosť a kreativitu, bez ktorej v dnešnom svete človek len „kráča s davom“.
A nezabúdajme, že špeciálne pre deti sú knihy taktiež úžasnou pomôckou na rozširovanie slovnej zásoby. To ide ruka v ruke s cibrením si štylistických i rečníckych zručností. Pravidelným čítaním kníh sa nepochybne zlepšuje aj cit pre gramatiku, preto zanietení malí čitatelia majú zvyčajne v diktátoch veľmi málo chýb.
Inšpirácia na TOP knihy pre deti od 10 rokov
Nasledujúce knižné tipy majú rôznorodý charakter. Nájdete medzi nimi horúce novinky, ale predovšetkým nestarnúcu klasiku, ktorú dôverne pozná aj generácia starých rodičov.
Neprehliadni: Aktivity na rozvoj sluchového vnímania a sluchovej pamäti pre deti
Pre dobrodruhov aj milovníkov záhad
Aj keď by sme knihy nemali striktne rozdeľovať na tie pre chlapcov a pre dievčatá, predsa len nasledujúce príbehy majú tendenciu chytiť za srdce skôr chlapcov nad 10 rokov. Určite však o dobrodružstvá v knižnom prevedení neochudobňujte ani dievčatá. Bola by to naozaj škoda.
Knihu Robinson Crusoe pozná celý svet. A veru, nemala by chýbať v poličke žiadneho pravého dobrodruha. Nie je to len príbeh stroskotanca, ktorý sa nevzdáva a statočne zvláda život na opustenom tropickom ostrove. Je to totiž aj silný príbeh o priateľstve.
Svetoznáma séria fantasy kníh Kroniky Narnie si priam pýta svoje miesto v detskej knižnici. A pre koho je priam nevyhnutnosťou? Pre malých, ale aj veľkých čitateľov túžiacich po dobrodružných cestách plných mágie a rôznych fantastických tvorov. Príbehy o dôvere a nádeji si už získali milióny fanúšikov po celom svete. A rozhodne nepatria len medzi knihy pre deti od 10 rokov, čo potvrdia mnohí dospelí.
Denníky odvážneho bojka sú aj na Slovensku mimoriadne populárnou sériou kníh. Neustále vychádzajú nové a nové diely so šibalstvami a najneuveriteľnejšími zážitkami Grega a jeho kamošov. Deti tieto knihy doslova hltajú. Denníky sú tak ideálnym darčekom aj pre tých, ktorí k čítaniu potrebujú malé postrčenie. Hrozí tu však jedno nebezpečenstvo. Keď s tým začnú, neodlepia sa od knihy, kým ju nedočítajú.
Tiež ťa zaujme: Ako sa zbaviť strachu? Tento prístup funguje najlepšie!
Ponorte sa do príbehov s dušou a uvidíte svet inými očami
Nie ste, resp. vaše deti nie sú na extra napínavé dobrodružstvá a záhady, pri ktorých tuhne krv v žilách? Nevadí! Tak ako dospelí, tak aj deti potrebujú aspoň z času na čas knihy, ktoré pohladia po duši. Ako sme už spomínali vyššie, knihy pre deti od 10 rokov a v podstate žiadne by sa nemali deliť na výlučne tie pre dievčatá a tie pre chlapcov. Je však akosi prirodzené, že k nasledujúcim príbehom majú bližšie skôr dievčatá.
Zoznam napísaný v zelenom zápisníku je akousi kotvou v rozbúrenom mori pre hlavnú hrdinku knihy Zoznam vecí, ktoré sa nezmenia. A najdôležitejším bodom v zozname je rozhodne tento. „Mama a ocko ťa budú vždy ľúbiť najviac na svete.“ Prežite s Beou strasti aj radosti, ktoré prináša formovanie novej rodiny po rozvode rodičov.
Kam chodia snehoví anjeli je rozprávka o malom dievčati a jeho anjelovi. Príbeh o chorobe, uzdravení a jednej veľkej prosbe. Čitateľa pohltí magická atmosféra ako páperie zo snehových vločiek. Všetko to navyše zosilňujú krásne ilustrácie.
Pokiaľ hľadáte pokračovanie príbehov z prostredia, v ktorom Anna vyrastala, upriamte pozornosť na Druhú kroniku Avonlea. Kniha prináša ďalšiu sériu poviedok o obyvateľoch Avonlea a dedín na Ostrove princa Eduarda v Kanade. Ide o smutnejšie, dramatickejšie i dojímavé príbehy.
Tip od nás: Vďaka čomu urobiť z detskej izby príjemné miesto na oddych a hry?
Pre tých, ktorí chcú vedieť viac – encyklopédie a náučné publikácie
Baví vás niektorá oblasť viac ako iné? Napríklad dejepis, prírodopis alebo zemepis? Pre deti, ktoré hltajú informácie a túžia vedieť aj o detailoch zo svojho obľúbeného predmetu, sú tu encyklopédie a iné náučné publikácie.
A je to veru tak, že knihy pre deti od 10 rokov majú na jednej strane zabaviť, ale na druhej aj poučiť a rozšíriť obzory poznania. Pretože vedieť nielen bežné učivo, ale aj čosi navyše, sa určite počíta.
A ešte malý dodatok. Vďaka populárno-náučným knihám si môžu nájsť svoju cestičku k vede aj tí, ktorým doteraz príliš „nevoňala“ a fyzika či chémia nie je ich kamarátka. S encyklopédiou Superzvedavci XXL – Zbláznení do vedy sa dozviete každý deň niečo nové celkom hravo a potešia aj zábavné ilustrácie.
Oplatí sa prečítať: Prečo si viesť denník vďačnosti? Nebudete veriť, čo všetko môže zmeniť!
Máme skvelý tip aj pre umelecké duše, a to predovšetkým pre tých, ktorí milujú kreslenie a maľovanie. V knihe Ako umelci vidia svet – Umenie je hra objavíte okrem iného spôsoby a techniky, akými svetoznámi maliari tvorili svoje diela a hneď ich aj môžete vyskúšať. Je to veľmi zaujímavé a poučné čítanie podané hravou formou.
Pre malých biológov bude zas strelou do čierneho encyklopédia Neuveriteľný svet zvierat! Dozviete sa z nej úchvatné informácie z fauny, pričom minimálne niektoré z nich vám zoberú dych a zostanete v úžase. Okrem toho v nej nájdete stovky nádherných obrázkov.
Publikácia Slovensko v dobách stredovekých pre deti a mládež od známeho slovenského historika Matúša Kučeru urobí zaiste špeciálnu radosť všetkým, ktorí excelujú v dejepise a nenechajú si utiecť ani olympiádu z tohto predmetu. Viete napríklad, ktorý kráľ mal dvanásť žien či aké vzťahy mali Svätopluk s Metodom?
Foto: Freepik/ www.bux.sk