Viete o tom, že čítanie kníh od skorého veku má mnoho výhod? Zrelaxovanie sa pri dobrej knižke teda nie je zďaleka všetko. V nasledujúcom článku vám prezradíme dôvody, prečo sa oplatí čítať, ale predovšetkým máme pre vás vybraté aj skvelé knihy pre deti od 10 rokov. Či už ich využijete ako tipy na vianočné alebo iné darčeky, prípadne len tak pre radosť, to už je na vás. Nasledujúci TOP výber je ale predovšetkým pre rodičov či starých rodičov. Pre všetkých tých, ktorí chcú dať dieťaťu knihu a pritom staviť na istotu. Predrali sme sa ponukou kníh pre deti za vás a naservírovali najlepšie tituly.
REKLAMA

Prečo sa oplatí čítať?

Okrem relaxu a radosti z čítania prinášajú knihy do života malých aj veľkých čitateľov a čitateliek omnoho viac. Je už aj vedecky dokázané, že čítanie má stimulujúce účinky na mozog a možno ním efektívne podporiť pamäť.

A zatiaľ čo blikajúce obrazovky televízorov, mobilov či tabletov nás pripravujú o pozornosť a tiež narušujú tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý zodpovedá za kvalitný spánok, tak čítanie kníh prináša pravý opak. No samozrejme, benefitom nie je len to, že čítanie po večeroch v rámci pravidelnej rutiny zlepšuje spánok.
výhody čítania

Ďalšie benefity čítania

Čítanie dlhších textov ako len povrchných facebookových statusov a krátkych popisov na Instagrame rozvíja sústredenie mysle a dokonca aj analytické i kritické myslenie. A práve toto je dôležité, aby sa podporovalo špeciálne u mladých ľudí. Má to pozitívny dopad na ich vzdelávanie sa aj správne vyhodnocovanie reality.

Novými získanými poznatkami z náučných kníh sa tiež formuje všeobecný rozhľad. Oddychová literatúra zas viac podnecuje predstavivosť a kreativitu, bez ktorej v dnešnom svete človek len „kráča s davom“.

A nezabúdajme, že špeciálne pre deti sú knihy taktiež úžasnou pomôckou na rozširovanie slovnej zásoby. To ide ruka v ruke s cibrením si  štylistických i rečníckych zručností. Pravidelným čítaním kníh sa nepochybne zlepšuje aj cit pre gramatiku, preto zanietení malí čitatelia majú zvyčajne v diktátoch veľmi málo chýb.

Inšpirácia na TOP knihy pre deti od 10 rokov

Nasledujúce knižné tipy majú rôznorodý charakter. Nájdete medzi nimi horúce novinky, ale predovšetkým nestarnúcu klasiku, ktorú dôverne pozná aj generácia starých rodičov.

Určite si vyberú ako dobrodruhovia a milovníci fantastických príbehov, tak aj jemné mladé dámy. No v neposlednom rade i všetci, ktorí dychtia po nových informáciách z rôznych vedných oblastí.

Neprehliadni: Aktivity na rozvoj sluchového vnímania a sluchovej pamäti pre deti

knihy pre piatakov
Samozrejme, že nasledujúce knihy pre deti od 10 rokov sú len malou ochutnávkou z  toho, čo je momentálne dostupné na knižnom trhu. Vybrali sme publikácie, ktoré sú podľa nás tými NAJ. Poďme teda na to.

Pre dobrodruhov aj milovníkov záhad

Aj keď by sme knihy nemali striktne rozdeľovať na tie pre chlapcov a pre dievčatá, predsa len nasledujúce príbehy majú tendenciu chytiť za srdce skôr chlapcov nad 10 rokov. Určite však o dobrodružstvá v knižnom prevedení neochudobňujte ani dievčatá. Bola by to naozaj škoda.

Knihu Robinson Crusoe pozná celý svet. A veru, nemala by chýbať v poličke žiadneho pravého dobrodruha. Nie je to len príbeh stroskotanca, ktorý sa nevzdáva a statočne zvláda život na opustenom tropickom ostrove. Je to totiž aj silný príbeh o priateľstve.

Svetoznáma séria fantasy kníh Kroniky Narnie si priam pýta svoje miesto v detskej knižnici. A pre koho je priam nevyhnutnosťou? Pre malých, ale aj veľkých čitateľov túžiacich po dobrodružných cestách plných mágie a rôznych fantastických tvorov. Príbehy o dôvere a nádeji si už získali milióny fanúšikov po celom svete. A rozhodne nepatria len medzi knihy pre deti od 10 rokov, čo potvrdia mnohí dospelí.

Denníky odvážneho bojka sú aj na Slovensku mimoriadne populárnou sériou kníh. Neustále vychádzajú nové a nové diely so šibalstvami a najneuveriteľnejšími zážitkami Grega a jeho kamošov. Deti tieto knihy doslova hltajú. Denníky sú tak ideálnym darčekom aj pre tých, ktorí k čítaniu potrebujú malé postrčenie. Hrozí tu však jedno nebezpečenstvo. Keď s tým začnú, neodlepia sa od knihy, kým ju nedočítajú.

No a pokiaľ ide o záhady a nevyriešené prípady, na scénu prichádzajú Traja pátrači. Kto by nepoznal ich dobrodružstvá za odhaľovaním stále nových a nových prípadov? Kniha Traja pátrači 11 – Záhada lyžiarskeho diabla v sebe skrýva taktiež prekvapenie berúce dych. Kľúčovým prostredím je lyžiarske stredisko. V ňom majú traja pátrači vyriešiť záhadu výhražných listov, ktoré dostáva známa lyžiarka.

REKLAMA

Tiež ťa zaujme: Ako sa zbaviť strachu? Tento prístup funguje najlepšie!

knihy pre deti od 10 rokov dobrodružné a dievčenské
Záhadami, samozrejme, oplývajú tajomné hrady a zámky. Kniha Záhada na Červenom Kameni vás vtiahne do prípadu zmiznutia sprievodkyne, ktorý sa snažia na vlastnú päsť vyriešiť dvaja priatelia. Začítate sa do nej raz-dva.

Ponorte sa do príbehov s dušou a uvidíte svet inými očami

Nie ste, resp. vaše deti nie sú na extra napínavé dobrodružstvá a záhady, pri ktorých tuhne krv v žilách? Nevadí! Tak ako dospelí, tak aj deti potrebujú aspoň z času na čas knihy, ktoré pohladia po duši. Ako sme už spomínali vyššie, knihy pre deti od 10 rokov a v podstate žiadne by sa nemali deliť na výlučne tie pre dievčatá a tie pre chlapcov. Je však akosi prirodzené, že k nasledujúcim príbehom majú bližšie skôr dievčatá.

Zoznam napísaný v zelenom zápisníku je akousi kotvou v rozbúrenom mori pre hlavnú hrdinku knihy Zoznam vecí, ktoré sa nezmenia. A najdôležitejším bodom v zozname je rozhodne tento. „Mama a ocko ťa budú vždy ľúbiť najviac na svete.“ Prežite s Beou strasti aj radosti, ktoré prináša formovanie novej rodiny po rozvode rodičov.

Kam chodia snehoví anjeli je rozprávka o malom dievčati a jeho anjelovi. Príbeh o chorobe, uzdravení a jednej veľkej prosbe. Čitateľa pohltí magická atmosféra ako páperie zo snehových vločiek. Všetko to navyše zosilňujú krásne ilustrácie.

Príbeh Anny zo Zeleného domu je klasikou. Možno ste už videli sfilmovanú podobu tohto príbehu o ryšavej sirote plnej snov a nápadov. Anna po mnohých strastiach prežitých vo svojom mladom živote nájde skutočný domov i nezabudnuteľné priateľstvá. Určite neoľutujete, keď si prečítate aj knihu, ktorá je predlohou filmu.

Pokiaľ hľadáte pokračovanie príbehov z prostredia, v ktorom Anna vyrastala, upriamte pozornosť na Druhú kroniku Avonlea. Kniha prináša ďalšiu sériu poviedok o obyvateľoch Avonlea a dedín na Ostrove princa Eduarda v Kanade. Ide o smutnejšie, dramatickejšie i dojímavé príbehy.

Tip od nás: Vďaka čomu urobiť z detskej izby príjemné miesto na oddych a hry?

Kniha Sabínkine prázdniny vás okúzli a nemusíte ju čítať ani počas voľných dní. Práve naopak, skvelé nápady a zážitky Sabínky na návšteve u tety vás zabavia ešte lepšie počas bežných dní, keď hrozí nuda. Spolu s hlavnou hrdinkou sa pozriete na svet s dávkou optimizmu a pohltí vás aj neopakovateľná atmosféra pavlačového domu, v ktorom býva jej teta.

Pre tých, ktorí chcú vedieť viac – encyklopédie a náučné publikácie

Baví vás niektorá oblasť viac ako iné? Napríklad dejepis, prírodopis alebo zemepis? Pre deti, ktoré hltajú informácie a túžia vedieť aj o detailoch zo svojho obľúbeného predmetu, sú tu encyklopédie a iné náučné publikácie.

A je to veru tak, že knihy pre deti od 10 rokov majú na jednej strane zabaviť, ale na druhej aj poučiť a rozšíriť obzory poznania. Pretože vedieť nielen bežné učivo, ale aj čosi navyše, sa určite počíta.

A ešte malý dodatok. Vďaka populárno-náučným knihám si môžu nájsť svoju cestičku k vede aj tí, ktorým doteraz príliš „nevoňala“ a fyzika či chémia nie je ich kamarátka. S encyklopédiou Superzvedavci XXL – Zbláznení do vedy sa dozviete každý deň niečo nové celkom hravo a potešia aj zábavné ilustrácie.

Láka vás cestovanie? Kniha Cesta krajinami urobí radosť svojimi úchvatnými i vtipnými informáciami o kuriozitách z rôznych kontinentov a krajín. Publikácia zasvätí čitateľa do miestnych zvykov, zvláštnych druhov športu, festivalov či miestnych špecialít po celom svete. 

Oplatí sa prečítať: Prečo si viesť denník vďačnosti? Nebudete veriť, čo všetko môže zmeniť!

náučné knihy pre deti od 10 rokov
No a pokiaľ patríte k neúnavným hľadačom pravdy a chcete vedieť odlíšiť mýty od faktov, oplatí sa siahnuť po úžasnej encyklopédii Neuveriteľný svet – Pravda alebo mýtus? Je možné, že informáciami z nej prekvapíte dokonca i dospelých.

Máme skvelý tip aj pre umelecké duše, a to predovšetkým pre tých, ktorí milujú kreslenie a maľovanie. V knihe Ako umelci vidia svet – Umenie je hra objavíte okrem iného spôsoby a techniky, akými svetoznámi maliari tvorili svoje diela a hneď ich aj môžete vyskúšať. Je to veľmi zaujímavé a poučné čítanie podané hravou formou.

Pre malých biológov bude zas strelou do čierneho encyklopédia Neuveriteľný svet zvierat! Dozviete sa z nej úchvatné informácie z fauny, pričom minimálne niektoré z nich vám zoberú dych a zostanete v úžase. Okrem toho v nej nájdete stovky nádherných obrázkov.

Publikácia Slovensko v dobách stredovekých pre deti a mládež od známeho slovenského historika Matúša Kučeru urobí zaiste špeciálnu radosť všetkým, ktorí excelujú v dejepise a nenechajú si utiecť ani olympiádu z tohto predmetu. Viete napríklad, ktorý kráľ mal dvanásť žien či aké vzťahy mali Svätopluk s Metodom?

Foto: Freepik/ www.bux.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.