Viete o tom, že čítanie kníh od skorého veku má mnoho výhod? Samozrejme, že jedným z cieľov je zrelaxovať sa pri dobrej knižke, ale to nie je všetko! V nasledujúcom článku vám prezradíme dôvody, prečo sa oplatí čítať knihy, ale predovšetkým máme pre vás vybraté aj skvelé knihy pre deti od 10 rokov.

Prečo sa oplatí čítať? 

Okrem relaxu a radosti z čítania prinášajú knihy do života omnoho viac. Je už aj vedecky dokázané, že čítanie má stimulujúce účinky na mozog a možno ním efektívne podporiť svoju pamäť. A zatiaľ čo blikajúce obrazovky televízorov, mobilov či tabletov nás pripravujú o pozornosť a tiež narušujú tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý zodpovedá za kvalitný spánok, tak čítanie kníh prináša pravý opak. No benefitom nie je len to, že čítanie po večeroch v rámci pravidelnej rutiny zlepšuje spánok.

Čítanie dlhších textov ako len povrchných facebookových statusov a krátkych popisov na Instagrame rozvíja sústredenie mysle a dokonca aj analytické i kritické myslenie. A práve toto je dôležité podporovať špeciálne u mladých ľudí. Má to pozitívny dopad na ich vzdelávanie sa aj správne vyhodnocovanie reality.

Oplatí sa prečítať: Prečo si viesť denník vďačnosti? Nebudete veriť, čo všetko môže zmeniť!

výhody čítania

Novými získanými poznatkami z náučných kníh sa tiež formuje všeobecný prehľad. Oddychová literatúra zas viac podnecuje predstavivosť a kreativitu, bez ktorej v dnešnom svete človek len „kráča s davom“. A špeciálne pre deti sú knihy úžasnou pomôckou na rozširovanie slovnej zásoby, čo ide ruka v ruke s cibrením si  štylistických i rečníckych zručností. Pravidelným čítaním kníh sa nepochybne zlepšuje aj cit pre gramatiku, preto zanietení malí čitatelia majú v diktátoch veľmi málo chýb.

Inšpirácia na TOP knihy pre deti od 10 rokov

Nasledujúce knižné tipy majú rôznorodý charakter. Určite si vyberú ako dobrodruhovia a milovníci fantastických príbehov, tak aj jemné mladé dámy, ale i všetci, ktorí dychtia po nových informáciách z rôznych vedných oblastí. Samozrejme, že tieto knihy pre deti od 10 rokov sú len malou ochutnávkou z  toho, čo je dostupné na knižnom trhu. 

knihy pre piatakov

Nájdete medzi nimi horúce novinky, ale i klasiku, ktorú dôverne pozná aj staršia generácia.

Tiež ťa zaujme: Ako sa zbaviť strachu? Tento prístup funguje najlepšie!

Pre dobrodruhov aj milovníkov záhad

Knihu Robinson Crusoe pozná celý svet a nemala by chýbať v poličke žiadneho pravého dobrodruha. Nie je to len príbeh stroskotanca, ktorý sa nevzdáva a statočne zvláda život na opustenom tropickom ostrove, je to aj príbeh o priateľstve.

Pútavý dej plný dobrodružstva ponúka kniha Deltora – Prekliate jazero. Patrí do osemzväzkovej série Deltora Quest. Temné a strašidelné miesta Deltory prejdete s trojicou pútnikov, ktorí pátrajú po ukradnutých drahokamoch.

No a pokiaľ máte radi záhady, na scénu prichádzajú Traja pátrači. Kto by nepoznal ich dobrodružstvá za odhaľovaním stále nových a nových prípadov? Kniha Traja pátrači 11 – Záhada lyžiarskeho diabla v sebe skrýva taktiež prekvapenie berúce dych. Kľúčovým prostredím je lyžiarske stredisko. V ňom majú traja pátrači vyriešiť záhadu výhražných listov, ktoré dostáva známa lyžiarka.

Záhadami, samozrejme, oplývajú tajomné hrady a zámky. Kniha Záhada na Červenom Kameni vás vtiahne do prípadu zmiznutia sprievodkyne, ktorý sa snažia na vlastnú päsť vyriešiť dvaja priatelia. Začítate sa do nej raz-dva.

knihy pre deti od 10 rokov dobrodružné a dievčenské

Ponorte sa do príbehov s dušou a uvidíte svet inými očami

Nie ste na extra napínavé dobrodružstvá a záhady, pri ktorých tuhne krv v žilách? Nevadí! Tak ako dospelí, tak aj deti potrebujú aspoň z času na čas knihy, ktoré pohladia po duši.

Zoznam napísaný v zelenom zápisníku je akousi kotvou v rozbúrenom mori pre hlavnú hrdinku knihy Zoznam vecí, ktoré sa nezmenia. A najdôležitejším bodom v zozname je rozhodne tento. „Mama a ocko ťa budú vždy ľúbiť najviac na svete.“ Prežite s Beou strasti aj radosti, ktoré prináša formovanie novej rodiny po rozvode rodičov.

Príbeh Anny zo Zeleného domu je klasikou. Možno ste už videli sfilmovanú podobu tohto príbehu o ryšavej sirote plnej snov a nápadov. Anna po mnohých strastiach prežitých vo svojom mladom živote nájde skutočný domov i nezabudnuteľné priateľstvá. Určite neoľutujete, keď si prečítate aj knihu, ktorá je predlohou filmu.

Kniha Sabínkine prázdniny vás okúzli a nemusíte ju čítať ani počas voľných dní. Práve naopak, skvelé nápady a zážitky Sabínky na návšteve u tety vás zabavia ešte lepšie počas bežných dní, keď hrozí nuda. Spolu s hlavnou hrdinkou sa pozriete na svet s dávkou optimizmu a pohltí vás aj neopakovateľná atmosféra pavlačového domu, v ktorom býva jej teta.

Pre tých, ktorí chcú vedieť viac

Baví vás niektorá oblasť viac ako iné? Napríklad dejepis, prírodopis alebo zemepis? Pre deti, ktoré hltajú informácie a túžia vedieť aj o detailoch zo svojho obľúbeného predmetu, sú tu encyklopédie a iné náučné publikácie. A je to veru tak, že knihy pre deti od 10 rokov majú na jednej strane zabaviť, ale na druhej aj poučiť a rozšíriť obzory poznania. Pretože vedieť nielen bežné učivo, ale aj čosi navyše, sa určite počíta.

A ešte malý dodatok. Vďaka populárno-náučným knihám si môžu nájsť svoju cestičku k vede aj tí, ktorým doteraz príliš „nevoňala“ a fyzika či chémia nie je ich kamarátka. S encyklopédiou Superzvedavci XXL – Zbláznení do vedy sa dozviete každý deň niečo nové celkom hravo a potešia aj zábavné ilustrácie.

Láka vás cestovanie? Kniha Cesta krajinami urobí radosť svojimi úchvatnými i vtipnými informáciami o kuriozitách z rôznych kontinentov a krajín. Publikácia zasvätí čitateľa do miestnych zvykov, zvláštnych druhov športu, festivalov či miestnych špecialít po celom svete. 

No a pokiaľ patríte k neúnavným hľadačom pravdy a chcete vedieť odlíšiť mýty od faktov, oplatí sa siahnuť po úžasnej encyklopédii Neuveriteľný svet – Pravda alebo mýtus? Je možné, že informáciami z nej prekvapíte dokonca i dospelých.

náučné knihy pre deti od 10 rokov

Máme skvelý tip aj pre umelecké duše, a to predovšetkým pre tých, ktorí milujú kreslenie a maľovanie. V knihe Ako umelci vidia svet – Umenie je hra objavíte okrem iného spôsoby a techniky, akými svetoznámi maliari tvorili svoje diela a hneď ich aj môžete vyskúšať. Je to veľmi zaujímavé a poučné čítanie podané hravou formou.

Pre malých biológov bude zas strelou do čierneho encyklopédia Neuveriteľný svet zvierat! Dozviete sa z nej úchvatné informácie z fauny, pričom minimálne niektoré z nich vám zoberú dych a zostanete v úžase. Okrem toho v nej nájdete stovky nádherných obrázkov.

Publikácia Slovensko v dobách stredovekých pre deti a mládež od známeho slovenského historika Matúša Kučeru urobí zaiste špeciálnu radosť všetkým, ktorí excelujú v dejepise a nenechajú si utiecť ani olympiádu z tohto predmetu. Viete napríklad, ktorý kráľ mal dvanásť žien či aké vzťahy mali Svätopluk s Metodom?

Foto: Freepik/ www.bux.sk

Pin It on Pinterest

Zdieľajte, ak sa vám u nás páči.

Pripravujeme pre vás ďalšie zaujímavé články.